گلخانه شیشه ای

میزان نور، مقدار دمای روزانه و شبانه، شدت رطوبت هوا و خاک از مهم ترین عواملی هستند که برای رشد کردن مناسب گیاهان نیاز است و باید در ابتدا این شرایط را مهیا کرد. در واقع شما اگر که قصد دارید گیاهان تجاری مرغوبی را تولید و پرورش دهید باید بتوانید در تمام روزهای سال علاوه بر اینکه شرایط مناسب را تامین کنید به کنترل کردن عواملی که می توانند خسازت زا باشند همانند طوفان، سرما و یا یخ بندان بپردازید که تمامی این امور از طریق ساخت گلخانه قابل اجرا هستند و از جمله به روز ترین نوع گلخانه هایی که اخیرا بسیار کاربردی شده اند می توان به گلخانه شیشه ای اشاره کرد. در اصل گلخانه که به greenhouse نیز معروف است به فضایی گفته می شود که دارای سقف و دیوارهایی است و در صورتی که از نوع گلخانه شیشه ای باشد این سقف و دیوارها به صورت شفاف هستند. در حقیقت پوشش گلخانه ها برای به وجود آوردن اثر گلخانه ای و همچنین حبس انرژی خورشیدی موجود در آن مورد استفاده قرار می گیرد و البته باعث محافظت از گیاهان در سرما و گرما و یا عوامل خسارت زا نیز می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا با اطلاعات دیگری از گلخانه شیشه ای آشنا شوید. 

ساخت گلخانه شیشه ای

برای ساخت گلخانه شیشه ای نکاتی وجود دارد که باید به خوبی آن ها را رعایت کنید و به دلیل اهمیت آن ها ما قصد داریم در ادامه نکات و یا به عبارتی مراحل ساخت گلخانه شیشه ای را برای شما معرفی کنیم. 

• انتخاب مکان مناسب : در ابتدا باید دقت کنید مکان مناسبی را انتخاب کنید که البته نیازی نیست مکان مورد نظر بسیار بزرگ باشد و شما می توانید در حیاط، باغ و یا حتی بالکن خانه خود اقدام به ساخت گلخانه شیشه ای کنید. در واقع شما می توانید گلخانه ی شیشه ای را فقط برای زیبایی و یا سرگرمی بسازید و یا اینکه با هدف کسب درآمد اقدام به ساخت و ساز این گلخانه ها کنید. 
• اسکلت سازی : در این مرحله شما باید اقدام به آهن کشی کنید‌‌ و باید سازه ای با متریال فلزی را بسازید که بتوانید پانل های شیشه ای را بر روی آن ها نصب کنید. دقت کنید که شیشه ی مورد انتخاب شما می تواند بر روی هزینه ی کلی ساخت و ساز تاثیر گذار باشد و به طور کلی ساخت این نوع گلخانه ها نیاز به تاسیسات زیادی دارد چرا که ساخت آن ها باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. 

• نصب پانل ها : در این قسمت وقت آن است که پانل های شیشه ای در مکان خود قرار بگیرند و پس از آن تست های لازم آکواریوم برای آب بندی گلخانه نیز صورت گیرد. 
توصیه می شود که در این نوع گلخانه ها آب های حاصل از تعریق و بخارات به طرف دیواره های بیرونی فرستاده شوند. 
• ساخت محوطه : اکنون وقت آن است که اقدام به ساخت محوطه کنید. در واقع شما باید محوطه را به گونه ای بسازید که نوع نیاز و سیستمی را که برای کشت گیاهان انتخاب کرده اید را فراهم کند که البته پیشنهاد ما این است که از افراد خبره در این امور کمک بگیرید. 
• خرید تجهیزات : بهتر است که در همان ابتدا تجهیزات مختلفی را که نیاز دارید، خرید کنید چرا که بدون تجهیزات سرعت انجام کارها ممکن است به کندی پیش رود. کودهای ارگانیک، گلدان های پارچه ای، محلول های مغذی، دما و رطوبت سنج، فیلتر کربن، رفلکتور و لامپ های رشد گیاه از جمله خرید های مهم هستند. 

گلخانه شیشه ای در منزل 

امروزه ساخت گلخانه شیشه ای در منزل به دلایلی همچون فواید اقتصادی بین افراد بسیار محبوب شده است. البته قطعا ساخت این نوع گلخانه در منزل دارای چالش هایی نیز است. برای مثال اولین چالشی که معمولا هر فردی با آن مواجه خواهد شد تامین بودجه مورد نیاز است و باید بدانید که هر چقدر زمین اختصاصی مورد نظر شما بزرگتر باشد بودجه ای که باید تعیین کنید نیز بیشتر خواهد بود که البته می توانید اقدام به گرفتن وام کنید. 

گلخانه شیشه ای در حیاط 

طبیعتا از آن جایی که حیاط ها معمولا دارای فضای بزرگی هستند و همچنین پیش نیازهای لازم برای ساخت یک گلخانه را دارند می توانند بهترین گزینه برای ساخت و ساز گلخانه شیشه ای باشند. البته اگر که قصد ساخت گلخانه در حیاط را دارید باید حتما به مواردی مثل میزان نور، جهت تابش آفتاب و حتی نوع خاک نیز دقت کنید. 

گلخانه شیشه ای در پذیرایی 

همان طور که می دانید امروزه فضای سبز در خانه ها بسیار کم شده است و از این رو شما می توانید گلخانه شیشه ای را در خانه و یا حتی در پذیرایی بسازید. دقت کنید که شما می توانید انواع گیاه ها را در گلخانه شیشه ای پذیرایی خود پرورش دهید و از جمله تاثیرات مفید آن می توان به شاداب کردن روحیه افراد ساکن در خانه اشاره کرد. 

گلخانه شیشه ای خانگی 

همان طور که‌ گفتیم شما می توانید این گلخانه ها را در خانه نیز بسازید و از وجود آن ها لذت ببرید. اما نکته ای مهم در مورد گلخانه شیشه ای خانگی این است که باید ضخامتی ۴ الی ۸ میلی متری داشته باشد. البته با دقت به میزان شیشه ای که به کار می رود می توانید از نوع تمام شیشه و یا نیمه شیشه استفاده کنید‌. گلخانه تمام شیشه برای گیاهان بوته ای مناسب هستند و گلخانه نیمه شیشه معمولا برای گیاهانی مناسب است که نیاز به بستر گلخانه ای ندارند. 

گلخانه شیشه ای کوچک 

در حقیقت گلخانه را می توانید در سایزهای مختلف بسازید و از آن جایی که امروزه بسیاری از منازل کوچک هستند و از لحاظ فضای سبز نیز کمبود دارند می توانید از گلخانه شیشه ای کوچک در آن ها استفاده کنید. معمولا کوچک ترین گلخانه ای که ساخته می شود حدود ۲۰۰ فوت مربع و یا همان ۱۸.۴ متر مربع اندازه دارد. 

گلخانه شیشه ای بزرگ 

اگر که دارای مساحت بسیار زیادی هستید می توانید اقدام به ساخت گلخانه شیشه ای بزرگ کنید و در صورتی که بتوانید تمامی شرایط مورد نیاز را فراهم کنید این امر می تواند منجر به افزایش کشت و تولید محصولات کشاورزی شود و در نتیجه از لحاظ اقتصادی نیز بسیار برای شما سود آور خواهد بود البته باید دقت کنید که طبیعتا هزینه ساخت گلخانه شیشه ای بزرگ نیز بیشتر خواهد بود. 

گلخانه شیشه ای بهتر است یا پلاستیکی 

شما می توانید برای ساخت گلخانه نوع شیشه ای و یا پلاستیکی را انتخاب کنید اما لازم است بدانید که نوع شیشه ای به دلیل اینکه دارای مزایای مختلف و بیشتری است نسبت به نوع پلاستیکی دارای طرفداران بیشتری است. از جمله این مزایا می توان به این امر اشاره کرد که گلخانه شیشه ای به دلیل داشتن ضخامت بیشتر نسبت به نوع پلاستیکی به خوبی می تواند از گیاهان در فصول زمستان محافظت کند‌. همچنین نوع شیشه ای نسبت به پلاستیکی دارای طول عمر و دوام بیشتری است و در شرایط جوی سخت استحکام بهتری از خود نشان می دهد. 
در این مقاله سعی بر آن بود که شما را با گلخانه شیشه ای آشنا کنیم امیدوارم که این مطالب گفته شده بتواند به خوبی شما را برای ساخت گلخانه شیشه ای مناسب راهنمایی کند.

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته