جواد خانی

ویترای گلس

ویترای یکی از هنرهای قدیمی رایج در میان ایرانیان و سایر ملل است و آثار متعددی از این هنر را می توان در بناهای قدیمی، سازه های ایرانی و موزه ها پیدا کرد. خلق طرح های رنگی و مختلف بر روی شیشه هنری است که با نام ویترای شناخته می شود و زیبایی چشم نوازی دارد. در ادامه این مطلب درباره ویترای گلس و مراحل طرح نقش بر روی شیشه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

Image

ویترای چیست؟


آراستن بطری‌ها، لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای و همچنین آینه‌های کوچک و بزرگ با نقاشی‌های ساده کاری بسیار ساده است که با یادگیری چند تکنیک ساده می‌ توانید ظرف چند ساعت در منزل انجام دهید.برای نقاشی روی شیشه که آن را ویترای نیز می‌نامیم، نیاز به وسایل متعدد و خاص نیست بلکه با مقداری رنگ مخصوص ویترای یا کار بر روی شیشه و وسایل متداولی مانند قلم مو و اسفنج می‌توانید ظروف شیشه‌ای بسیار معمولی و حتی کم ارزش مثل بطری‌ها و شیشه‌های محتوی سس، مربا و آبلیمو را به ظروف زینتی و منحصر به فردی تبدیل کنید. برای انتخاب ظرف مناسب در ابتدا ظروف کم قیمتی را جستجو کنید که از شکل خاص و ویژه‌ای برخوردارند.

Image

وسایل مورد نیاز ویترای گلس

 

  • رنگ ویترای: رنگ های ویترای بر دو پایه ی تینر و آب هستند. رنگ های پایه آب برای تثبیت بعد از خشک شدن نیاز به حرارت دیدن در کوره دارند به همین دلیل این رنگ ها در بازار خیلی رواج ندارد.
    رنگ های پایه تینر بعد از خشک شدن کاملا ثابت شده و با شستشو پاک نمیشود. البته باید حداقل 24 ساعت به رنگ زمان دهید تا کاملا خشک شود.
  • خمیر دورگیر: در رنگ های مختلف در بازار موجود است. برای شروع پیشنهاد می شود از رنگ های مشکی و طلایی خریداری کنید.
  • پالت :  برای اینکه رنگ ها را داخل آن بریزید و در صورت نیاز راحت رنگ ها را ترکیب کرده و رنگ جدید بسازید.
  • قلم مو سر گرد : بهتر است که حتما قلم موی شماره ۴ و ۸ و صفر داشته باشید.
  • شیشه : می توانید از یک شیشه صاف استفاده کنید و بعد قاب بگیرید یا روی پارچ و لیوان و شیشه های خالی سس و مربا و آینه و کاشی و…. هر چی که مایل بودید بکشید.

مراحل ویترای گلس


آماده سازی سطح شیشه

سطح شیشه را خوب تمیز و خشک کنید. با آب گرم و کف هر گونه آلودگی، چربی، گرد و غبار را پاک کنید. مراقب باشید تا حین تمیز کردن جای دست شما نیز روی شیشه باقی نماند، چون ممکن است مانع چسبیدن رنگ به شیشه یا اجرای یکنواخت و یکدست رنگ شود. هنگام تمیز کردن شیشه می توانید از دستکش های لاتکس استفاده کنید.
برای سطوحی که آلودگی یا چربی زیادی دارند می‌توانید از حلال هایی مثل وایت اسپریت ها و تینر استفاده کنید. همچنین به جای آب گرم و کف نیز می توانید از الکل و پارچه کتان استفاده کنید.

اجرای طرح اولیه روی شیشه

قبل از نقاشی روی شیشه باید طرح مورد نظر را روی سطح پیاده کنید. برای این کار دو روش وجود دارد. روش اول اینکه می توانید طرح را به صورت شابلون (استنسیل) روی یک تکه کاغذ کاربن یا کاغذ الگوی خیاطی اجرا کنید، طرح را روی شیشه سفت و محکم بچسبانید و رنگ را روی شیشه پیاده کنید. قبل از خشک شدن کامل رنگ شابلون را جدا کنید.
روش دوم این است که با مارکر یا ماژیک براق خطوط طرح را روی شیشه پیاده کنید، سپس بین خطوط را با رنگ مورد نظر پر کنید. رنگ کردن روی خطوط ایجاد شده با مارکر راحت تر از پاک کردن آن است.برای اجرای طرح های مات نیاز به یک لایه رنگ پایه دارید. قلم مو را به آرامی داخل رنگ بزنید و روی کل سطح شیشه رنگ را پخش کنید.
اگر می خواهید رنگ شیشه مات‌تر باشد، یک یا دو لایه جسو به عنوان پوشش پایه اجرا کنید و بعد از خشک شدن جسو، یک یا دو لایه رنگ مورد نظر خود را روی سطح اجرا کنید.

خشک شدن رنگ

باید یک ساعت صبر کنید تا لایه پایه خشک شود. در غیر این صورت، رنگ هایی که روی این لایه می خورند به داخل آن نفوذ کرده و ظرافت طرح را از بین می برند. برخی از رنگ های انامل برای خشک شدن کامل به ۵ تا ۷ روز زمان نیاز دارند. این زمان برای خشک شدن کامل رنگ ضروری است، اما برای اجرای چند لایه رنگ نیازی به این همه صبر کردن نیست.
 اگر طرح مدنظر شما مات نیست و می خواهید روی سطح شفاف شیشه طرحی ایجاد کنید، می توانید از این مرحله صرف نظر کنید و مستقیما وارد مرحله اصلی، یعنی ایجاد طرح و الگوی اولیه روی سطح شیشه شوید.

Image

اجرای رنگ روی شیشه

رنگ آمیزی را با یکی از رنگ ها شروع کنید. قلم مو را به یک رنگ آغشته و نقاطی از طرح را که لازم است رنگ بزنید. ابتدا با ضربات آهسته قلم مو رنگ را اعمال کنید و بعد فشار بیشتری به قلم مو وارد کنید و رنگ را یکنواخت کنید. اگر اشتباه کردید، با یک دستمال کاغذی و به آرامی رنگ را که هنوز مرطوب است از روی شیشه بردارید.

طراحی روی شیشه

طراحی روی شیشه از زیباترین هنرهاست که قدمت تاریخی دارد و از آن از گذشته تا به امروز استفاده می شود. نقاشی روی شیشه می تواند دکوراسیون داخلی را تحت تاثیر خود قرار دهد و روشی برای ایجاد تنوع و زیبایی در محیط باشد. با طراحی روی شیشه پنجره جلوه خاص و منحصر به فردی به دکوراسیون داخلی خانه خود می دهید. دستیابی به ایده و طراحی های زیبا روی شیشه کار راحتی نیست اما می توان با کمک از نقاشی های مختلف بهترین نقاشی روی شیشه را داشته باشید. بسیاری از خانم ها علاقه خاصی به طراحی و نقاشی روی شیشه رنگی  و ظروف کریستالی دارند، اگر شما هم جزو افرادی هستید که به این هنر زیبا علاقه مند هستید می توانید با دانستن روش های طراحی روی شیشه ظروف و شیشه های رنگی و شیشه های مختلف را نقاشی کنید و زیبایی ان را چند برابر کنید. در ادامه می خواهیم شما را با انواع طراحی روی شیشه با کمک دستمال کاغذی، گواش، لیزر و از همه مهمتر هنر ویترا آشنا کنیم با ما همراه باشید.

طراحی روی شیشه با ویترا

به طراحی روی ظروف شیشه ای و آینه های بزرگ و کوچک با رنگ های مخصوص ویترای می گویند. با بهره مندی از روش های خاص طراحی و رنگ آمیزی زیبا ظروف معمولی و کم ارزش می توانید آن ها را به ظورف با ارزش و زینتی تبدیل کنید. برای انجام نقاشی و طراحی روی شیشه می توانید ابتدا از ظرف های کم ارزش و معمولی استفاده کنید تا با کمی تمرین و دقت بتوانید طرح های زیباتری را روی شیشه یا پنجره ساختمان اجرا کنید. در طراحی روی شیشه با ویترا ابتدا ظرف را از هر گونه کثیفی و گرد و غبار پاک می کنند و پس از آن با کمک قلم مخصوص طرح اولیه را روی شیشه پیاده سازی می کنند. توجه داشته باشید که طرح مورد نظر باید از تنوع و زیبایی برخوردار باشد تا زیبایی و جلوه آن چند برابر شود. طرح را از زیر به شیشه می چسبانند و پس از ان با کمک خمیرهای دورگیری و سایر وسایل مورد نیاز برای هنر طراحی روی شیشه ویترا طرح مورد نظر را پیاده سازی می کنند. مهمترین نکته ای که در طراحی روی شیشه به روش ویترا وجود دارد این است که به هیچ وجه نباید ظرف یا شیشه را تکان دهید تا در رنگ حباب تشکیل شود. پس از انجام دورگیری نوبت به مرحله رنگ آمیزی طراحی شیشه می رسد. رنگ های ویترا به دو صورت محلول در آب و تینر در بازار وجود دارند که می توانید با توجه به سطح کار یکی از انواع رنگ های مخصوص هنر ویترا را انتخاب نمایید. برای نقاشی روی شیشه میتوانید روی شیشه های : شيشه رنگي دكوراتيو ، پارتیشن شیشه ای رنگی ، شیشه رنگی لاکوبل نقاشی های زیبایی خلق کنید. از ویژگی های مهم رنگ های ویترا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    مقاوم در برابر نور
•    شفاف، درخشان، پرمایه
•    قابل حل با حلال های نفتی
•    قابلیت ترکیب با یکدیگر را دارند
•    تنوع رنگی در آن ها بالا و منحصر به فرد است
 

طراحی روی شیشه با گواش

آموزش طراحی روی انواع شیشه با گواش از آموزش های محبوب و پرطرفدار به شمار می رود که یادگیری آن کار سخت و پیچیده ای نیست اما نیاز به دقت و علاقه بسیاری دارد. شما می توانید با کمک رنگ های گواش بهترین و زیباترین طرح ها را روی شیشه های ساده و کم ارزش داشته باشید و آن ها را به وسایل جدید و مدرن تبدیل کنید. برای سروع طراحی روی انواع شیشه با گواش ابتدا طرح ظرف مورد نظر را انتخاب می کنید و پس از ان سطح کار را کامل تمیز می کنید تا از هرگونه آلودگی، گرد و غبار پاک شود. با ترکیب رنگ های زیبا و جذاب در کنار هم می توانید بهترین طراحی را روی شیشه داشته باشید. توجه داشته باشید که در زمان استفاده از رنگ به ترکیب و نحوه استفاده از آن ها در بخش های مختلف طراحی دقت داشته باشید تا مشکلی از این نظر نداشته باشید.   

طراحی روی شیشه با دستمال کاغذی

یکی دیگر از روش های طراحی روی شیشه، دکوپاژ یا طراحی روی شیشه با دستمال کاغذی است که با کمک دستمال کاغذی و چسب های مخصوص انجام می شود. روش کار در این نوع طراحی و تزئین ظروف شیشه ای این است که ابتدا ظرف را کامل شسته و تمیز می کنیم. پس از خشک کردن آن دستمال کاغذی طرح دار را با چسب چوب رقیق کرده و روی ظرف شیشه ای می چسبانیم. بعد از خشک شدن کامل آن می توانیم طرح مورد نظر را از روی کاغذ یا دستمال کاغذی دیگر جدا کنیم و بر روی ظرف شیشه ای دوباره بچسبانیم. روی کار را برای ماندگاری بیشتر با اسپری مخصوص براق و ثابت نگه می داریم. از انواع ظروف طراحی شده شیشه ای با دستمال کاغذی با هزینه کم می توانید در بخش های مختلف برای تزئین استفاده کنید.

طراحی روی شیشه با لیزر

طراحی روی شیشه با لیزر با کمک دستگاه های حکاکی و برش لیزری انجام می شوند. طراحی شیشه با لیزر از راحت ترین روش های حکاکی محسوب می شود که معمولا بر روی وسایل مختلف از جمله پنجره، لیوان، گلدان و انواع بطری ها انجام می شود. نکاتی در مورد طراحی شیشه با لیزر وجود دارد که در ادامه مهمترین آن ها را بررسی خواهیم کرد. برای طراحی شیشه با لیزر شیشه های دست ساز و قیمتی مناسب نیستند زیرا احتمال ترک خوردگی شیشه در زمان طراحی با لیزر وجود دارد. با کمک این روش از طراحی می توان انواع طرح یا لوگوی تبلیغاتی را روی انواع شیشه های مختلف با ظرافت و دقت حکاکی کرد. بسیاری از شرکت ها برای درج برند تجاری خود از روش طراحی شیشه با لیزر استفاده می کنند زیرا علاوه بر زیبایی در مدت زمان بسیار کم با هزینه بسیار پایین انجام می شود. طراحی لیزر بر روی شیشه روشی مدرن و کم هزینه است که با ظرافت بالا در مدت زمان کوتاه انواع طرح و مدل مختلف را روی شیشه های متفاوت نقاشی می کند. از این رو شرکت ها و مجموعه های مختلف برای تبلیغات و ارائه خدمات خود از طرح و لوگوی شرکت تبلیغاتی خود با روش لیزر بر روی ظروف شیشه ای مختلف استفاده می کنند.
 

جمع بندی
ویترای هنر قدیمی ایرانی است که امروزه حتی رواج دارد. برای ویترای نیازمند رنگ، پالت، تینر، شیشه مخصوص طراحی و قلمو هستید. برای دورگیری طرح های ویترای می توانید از ماژیک های مخصوصی که برای این کار تعبیه شده است استفاده کنید. قبل از شروع به کار، سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنید تا رنگ بر روی آن بنشیند. طراحی روی شیشه یکی از هنرهای زیبا و جذاب است که از گذشته تا به امروز طراحی دکوراسیون داخلی را تحت تاثیر خود قرار داده است. طراحی روی انواع شیشه ها با توجه به نوع روش استفاده شده با یکدیگر تفاوت هایی دارد. از مهمترین روش های طراحی شیشه می توان به ویترا، طراحی با دستمال کاغذی، لیزر و گواش اشاره کرد. طراحی شیشه با لیزر یکی از روش های طراحی روی ظروف شیشه ای است که در مدت زمان بسیار کوتاه با هزینه کمتر از سایر روش های طراحی انجام می شود. شرکت های مختلف برای تبلیغات کار و ارائه خدمات متنوع معمولا از روش های طراحی بر روی شیشه با کمک لیزر استفاده می کنند زیرا ظرافت و دقت طراحی بالاست و هزینه کمتری را نسبت به سایر روش های طراحی پرداخت می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی طراحی بر روی شیشه، اطلاع از قیمت انواع طراحی ویترا یا لیزر بر روی شیشه و مشاهده نمونه های شیشه و بطری های طراحی شده با لیزر و ویترای می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و از کمک و راهنمایی آن ها بهره مند شوید.

Print
5801 رتبه بندی این مطلب:
3.7

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته