جواد خانی

ویترای گلس

ویترای یکی از هنرهای قدیمی رایج در میان ایرانیان و سایر ملل است و آثار متعددی از این هنر را می توان در بناهای قدیمی، سازه های ایرانی و موزه ها پیدا کرد. خلق طرح های رنگی و مختلف بر روی شیشه هنری است که با نام ویترای شناخته می شود و زیبایی چشم نوازی دارد. در ادامه این مطلب درباره ویترای گلس و مراحل طرح نقش بر روی شیشه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

Image

ویترای چیست؟


آراستن بطری‌ها، لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای و همچنین آینه‌های کوچک و بزرگ با نقاشی‌های ساده کاری بسیار ساده است که با یادگیری چند تکنیک ساده می‌ توانید ظرف چند ساعت در منزل انجام دهید.برای نقاشی روی شیشه که آن را ویترای نیز می‌نامیم، نیاز به وسایل متعدد و خاص نیست بلکه با مقداری رنگ مخصوص ویترای یا کار بر روی شیشه و وسایل متداولی مانند قلم مو و اسفنج می‌توانید ظروف شیشه‌ای بسیار معمولی و حتی کم ارزش مثل بطری‌ها و شیشه‌های محتوی سس، مربا و آبلیمو را به ظروف زینتی و منحصر به فردی تبدیل کنید. برای انتخاب ظرف مناسب در ابتدا ظروف کم قیمتی را جستجو کنید که از شکل خاص و ویژه‌ای برخوردارند.

Image

وسایل مورد نیاز ویترای گلس

 

  • رنگ ویترای: رنگ های ویترای بر دو پایه ی تینر و آب هستند. رنگ های پایه آب برای تثبیت بعد از خشک شدن نیاز به حرارت دیدن در کوره دارند به همین دلیل این رنگ ها در بازار خیلی رواج ندارد.
    رنگ های پایه تینر بعد از خشک شدن کاملا ثابت شده و با شستشو پاک نمیشود. البته باید حداقل 24 ساعت به رنگ زمان دهید تا کاملا خشک شود.
  • خمیر دورگیر: در رنگ های مختلف در بازار موجود است. برای شروع پیشنهاد می شود از رنگ های مشکی و طلایی خریداری کنید.
  • پالت :  برای اینکه رنگ ها را داخل آن بریزید و در صورت نیاز راحت رنگ ها را ترکیب کرده و رنگ جدید بسازید.
  • قلم مو سر گرد : بهتر است که حتما قلم موی شماره ۴ و ۸ و صفر داشته باشید.
  • شیشه : می توانید از یک شیشه صاف استفاده کنید و بعد قاب بگیرید یا روی پارچ و لیوان و شیشه های خالی سس و مربا و آینه و کاشی و…. هر چی که مایل بودید بکشید.

مراحل ویترای گلس


آماده سازی سطح شیشه

سطح شیشه را خوب تمیز و خشک کنید. با آب گرم و کف هر گونه آلودگی، چربی، گرد و غبار را پاک کنید. مراقب باشید تا حین تمیز کردن جای دست شما نیز روی شیشه باقی نماند، چون ممکن است مانع چسبیدن رنگ به شیشه یا اجرای یکنواخت و یکدست رنگ شود. هنگام تمیز کردن شیشه می توانید از دستکش های لاتکس استفاده کنید.
برای سطوحی که آلودگی یا چربی زیادی دارند می‌توانید از حلال هایی مثل وایت اسپریت ها و تینر استفاده کنید. همچنین به جای آب گرم و کف نیز می توانید از الکل و پارچه کتان استفاده کنید.

اجرای طرح اولیه روی شیشه

قبل از نقاشی روی شیشه باید طرح مورد نظر را روی سطح پیاده کنید. برای این کار دو روش وجود دارد. روش اول اینکه می توانید طرح را به صورت شابلون (استنسیل) روی یک تکه کاغذ کاربن یا کاغذ الگوی خیاطی اجرا کنید، طرح را روی شیشه سفت و محکم بچسبانید و رنگ را روی شیشه پیاده کنید. قبل از خشک شدن کامل رنگ شابلون را جدا کنید.
روش دوم این است که با مارکر یا ماژیک براق خطوط طرح را روی شیشه پیاده کنید، سپس بین خطوط را با رنگ مورد نظر پر کنید. رنگ کردن روی خطوط ایجاد شده با مارکر راحت تر از پاک کردن آن است.برای اجرای طرح های مات نیاز به یک لایه رنگ پایه دارید. قلم مو را به آرامی داخل رنگ بزنید و روی کل سطح شیشه رنگ را پخش کنید.
اگر می خواهید رنگ شیشه مات‌تر باشد، یک یا دو لایه جسو به عنوان پوشش پایه اجرا کنید و بعد از خشک شدن جسو، یک یا دو لایه رنگ مورد نظر خود را روی سطح اجرا کنید.

خشک شدن رنگ

باید یک ساعت صبر کنید تا لایه پایه خشک شود. در غیر این صورت، رنگ هایی که روی این لایه می خورند به داخل آن نفوذ کرده و ظرافت طرح را از بین می برند. برخی از رنگ های انامل برای خشک شدن کامل به ۵ تا ۷ روز زمان نیاز دارند. این زمان برای خشک شدن کامل رنگ ضروری است، اما برای اجرای چند لایه رنگ نیازی به این همه صبر کردن نیست.
 اگر طرح مدنظر شما مات نیست و می خواهید روی سطح شفاف شیشه طرحی ایجاد کنید، می توانید از این مرحله صرف نظر کنید و مستقیما وارد مرحله اصلی، یعنی ایجاد طرح و الگوی اولیه روی سطح شیشه شوید.

Image

اجرای رنگ روی شیشه

رنگ آمیزی را با یکی از رنگ ها شروع کنید. قلم مو را به یک رنگ آغشته و نقاطی از طرح را که لازم است رنگ بزنید. ابتدا با ضربات آهسته قلم مو رنگ را اعمال کنید و بعد فشار بیشتری به قلم مو وارد کنید و رنگ را یکنواخت کنید. اگر اشتباه کردید، با یک دستمال کاغذی و به آرامی رنگ را که هنوز مرطوب است از روی شیشه بردارید.

جمع بندی
ویترای هنر قدیمی ایرانی است که امروزه حتی رواج دارد. برای ویترای نیازمند رنگ، پالت، تینر، شیشه مخصوص طراحی و قلمو هستید. برای دورگیری طرح های ویترای می توانید از ماژیک های مخصوصی که برای این کار تعبیه شده است استفاده کنید. قبل از شروع به کار، سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنید تا رنگ بر روی آن بنشیند.
 

Print
213 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته