شیشه سند بلاست

شیشه های سندبلاست همان طور که از نامشان پیداست، با شن تهیه می شوند! حتما با خود می پرسید چگونه؟ این شیشه ها نوعی از شیشه های دکوراتیو هستند که امروزه در دکوراسیون داخلی خانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب درباره شیشه سند بلاست و کاربردهای آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شیشه سند بلاست

شیشه سند بلاست چیست؟

نوعی از شیشه ها که در فرایندی مخصوص مات می شوند با نام سند بلاست شناخته می شود. در واقع فرایند مات شدن شیشه را سند بلاست گویند. در  طی اجرای این تکنیک ساینده های معدنی یا پایه خاک با شتاب بالایی که به دست می آورند، بر روی سطح قطعه مورد نظر پرتاب می شوند. در شیشه سند بلاست، عمل سند بلاست باعث مات شدن شیشه از طریق پاشیدن شن و ماسه با شدت زیاد بر روی هر نوع شیشه ای می شود.
برای سند بلاست کردن شیشه ‌ها، از ماسه ‌ای خاص استفاده می ‌شود. آن‌ را با فشار بر روی شیشه‌ها می ‌پاشند. برای این کار از کمپرسورهای هوای مخصوص استفاده می ‌کنند. به این عمل در اصطلاح حرفه ‌ای بلاست کردن می‌گویند.

کاربرد شیشه سندبلاست

شیشه سندبلاست یا همان مات کردن شیشه که برای جلوگیری از دیده شدن فضای داخلی استفاده می شود و همچنین میتوان برای جلوگیری از دید به غیر از مات کردن شیشه از طرح ها و نقش های مختلفی نیز روی شیشه استفاده کرد. همچنین از شیشه های سندبلاست نیز کاربرد های متفاوتی دارد که می توان از آن ها در شیشه های دوجداره و یا می توان در واحد های مسکونی نیز استفاده شود و قابل استفاده برای حمام، آشپزخانه و دستشویی می باشند که میتوان بر روی آن ها طرح های مختلفی را چاپ کرد.
 استفاده از تکنیک سند بلاست بر روی شیشه، دید را محدود می ‌کند ولی همچنان می‌تواند نور را از سطح شیشه عبور دهد و شما می ‌توانید با استفاده از طرح‌ ها و الگوهایی خاصی که ایجاد می ‌کنید، فرآیند سند بلاست را بر روی شیشه انجام دهید تا طرح‌ های زیبایی را بر روی آن به تصویر بکشید، برای اینکه فرآیند سند بلاست لایه ‌های عمیقی از شن و ماسه را بر روی شیشه ایجاد کند لازم است که شیشه دارای ضخامت بیشتری باشد و بدین ترتیب شیشه هم دارای مقاومت بالاتری خواهد بود. این فرآیند ممکن است زمان ‌بر باشد ولی در مقابل ظاهری سه‌ بعدی و زیبا بر روی شیشه پدید خواهد آمد.

شیشه سند بلاست مشکی

از مزایا و معایب شیشه سند بلاست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای سند بلاست :
سندبلاست عمر طولانی تری دارد و نیاز به مراقبت ندارد. 
سندبلاست هرگز کنده نمی شود و تا پایان عمر شیشه با آن باقی می ماند .
معایب سند بلاست :
قیمت سند بلاست شیشه نسبتاً بالاتر از سایر روشهای مات کردن شیشه است.
انجام سند بلاست بر روی شیشه حداقل ۱۰ روز کاری زمان میبرد . سایر روشها نهایتاً ۲ روزه انجام میشود.
سند بلاست قابلیت تعویض یا تغییر طرح را ندارد. 
برای انجام سندبلاست بایستی شیشه ها را باز شده و به کارگاه انتقال داده شود . مات کن نیازی به این کار ندارد و در محل شما نصب می شود.

 

انواع شیشه سندبلاست

 

 

شیشه تمام مات :

شیشه های سکوریت شده و خام بصورت یکپارچه داخل اتاق سندبلاست قرار گرفته و توسط اپراتور مربوطه عملیات پاشش را انجام می دهند. مات کامل شیشه سند بلاست شده کاملا مات می شود و در مکان هایی که نمی خواهید دید داشته باشند؛ از جمله حمام،  پارتیشن ها و … از این نوع شیشه استفاده می گردد.

شیشه های لوگو دار:

یکی از بهترین حالات تبلیغات و دکوراسیون داخلی ادارات درج و نقش دادن لوگوی مربوطه همان شرکت روی درب های شیشه ای خود می باشد، معمولا برای اجرای سندبلاست لوگو روی شیشه ابتدا نقش آن توسط برنامه های فتوشاپ و کرل طراحی شده و توسط کاتر پلاتر های پیشرفته روی چسب های مخصوص پرینت و یا کاتر می شوند.
بعد از اینکه چسب ها آماده شدند روی شیشه ها توسط اپراتور و شخص هنرمند ماهر روی شیشه چسبیده می شود. شیشه ها هم اکنون آماده سندبلاست کردن می باشد. لوگوی روی شیشه را میتوان به دو روش زمینه مات و یا زمینه شیشه نقش انداخت، در مکان هایی که دید کافی لازم می باشد فقط لوگو را سندبلاست می کنند و دید و انتقال نور همچنان حفظ می شود.

شیشه های راه مات:

یکی از جذاب ترین نقش ها روی شیشه، شیشه سندبلاست شده راه مات می باشد که بیشتر در مکان های اداری و پارتیشن ها استفاده می شود. اندازه فاصله خط های راه مات بنا به درخواست و سلیقه شما می تواند متغیر باشد. راه مات نوعی طراحی روی شیشه به حساب می آید که بصورت خطوط منظم عمودی و افقی و یا شطرنجی روی شیشه نقش پیدا می کند.

شیشه سندبلاست به شیشه طرح دار گفته می شود که انعطاف و قابلیت بالایی دارد و می توان هر نوع طرح یا نوشته ای را روی شیشه اعمال کرد. برای سندبلاستکردن شیشه نیاز به نوع خاصی از شیشه نیست بلکه می توان بر روی هر نوع شیشه ای طرح مورد نظر را اعمال کرد. برای تعیین قیمت سند بلاست شیشه ابتدا نوع شیشه را انتخاب کرده و پس از آن طرح مورد نظر را برای شیشه انتخاب می کنید. شیشه طرح دار را می توان برای هر بخش از ساختمان استفاده کرد. شیشه های سندبلاست با کاربردهای متفاوت خود می توانند فضاهای ساده را از یکنواختی در بیاورند از این رو در بخش های ساده در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. از سندبلاست میتوان بر روی شیشه های رنگی از جمله : شيشه رنگي دكوراتيو ، شیشه رنگی لاکوبل استفاده کرد در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی ویژگی های شیشه های سندبلاست، کاربردهای مهم آن در ساختمان، عوامل موثر بر قیمت طرح دار کردن شیشه و فرآیند سندبلاست کردن شیشه بپردازیم.

ویژگی شیشه سند بلاست طرح دار

سندبلاست شیشه را می توان برای طراحی داخلی بر روی هر نوع شیشه ای انجام داد و معمولا این عملیات را روی شیشه های خام یا شیشه لمینت و سکوریت انجام می دهند. در زمان انجام عملیات سندبلاست ابتدا شیشه را سکوریت می کنند و پس از آن فرآیند سندبلاست بر روی آن انجام می شود. از مزایا و ویژگی های مهم شیشه سندبلاست می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    مقاومت بالا
•    جذابیت و زیبایی بالا
•    حفظ حریم خصوصی
•    تبدیل شیشه به شیشه سکوریت
•    عدم مشاهده لک و آلودگی روی شیشه
سندبلاست شیشه های سکوریت نسبت به شیشه های خام از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. در زمان انتخاب طرح مورد نظر بر روی شیشه باید دقت کافی داشته باشید زیرا پس از انجام عملیات سندبلاست کردن شیشه نمی توان به هیچ وجه طرح چاپ شده را تغییر دهید. در زمان انتخاب طرح یا لوگو برای سندبلاست کردن جهت سندبلاست شیشه را مشخص کنید تا در زمان تمیزکردن شیشه با مشکلاتی رو به رو نشوید. از این روش معمولا برای محدود کردن دید افراد به فضای مورد نظر استفاده می شود و در واقع با انتخاب طرح یا لوگو روی شیشه دید فضا محدود می شود.

کاربرد شیشه های سندبلاست

هر نوع شیشه ای بدون در نظر گرفتن مدل و نوع هر یک از آن ها دارای کاربرد و مزایای متفاوتی هستند. در این میان برخی از کاربردها مخصوص شیشه های سندبلاست است که در ادامه مطلب به هر یک از آن ها اشاره خواهیم کرد. از کاربردهای مهم شیشه سند بلاست می توان به تامین فضا، پرده، درب ورودی ساختمان، استخر و اماکن ورزشی، شیشه رومیزی، اماکن تجاری و شرکت ها و غیره اشاره کرد. از مهمترین کاربردهای شیشه های سندبلاست در مکان های تجاری و شرکت هاست که آرم یا لوگو شرکت را روی شیشه طراحی می کنند. این نوع کار در واقع نوعی تبلیغات است که موجب افزایش بازدید برند شرکت از دید افراد خارج از سازمان می شود.
شیشه های سندبلاست باعث می شوند که شرکت از یکنواخت بودن خارج شود و برای افرادی که در داخل شرکت مشغول به کار هستند بسیار جذاب خواهد بود. و حتی می توان بر روی پارتیشن شیشه ای رنگی اداره ها ، شیشه رنگی مدرن ، شیشه رنگی تزیینی استفاده کرد. گاهی می توان از شیشه های سندبلاست در آشپزخانه یا سایر بخش های خانه نیز استفاده کرد. به عنوان مثال از شیشه سندبلاست می توان به عنوان شیشه رومیزی با ایجاد طرح های جذاب و زیبا استفاده کرد. چنانچه در آشپزخانه از شیشه های رومیزی استفاده می کنید می توانید مدل یا طرح مورد نظر خود را که مرتبط با فضای آشپزخانه نیز است روی شیشه سکوریت سندبلاست کنید تا شیشه از سادگی خارج شود و زیبایی فضا چند برابر شود. از آنجایی که مقاومت و کیفیت شیشه های سندبلاست از سایر شیشه های رومیزی بالاتر است توصیه می شود برای انتخاب شیشه رومیزی در آشپزخانه از شیشه سندبلاست استفاده شود زیرا علاوه بر زیبایی بسیار مقرون به صرفه تر از سایر شیشه های موجود در بازار می باشد.  

فرآیند سندبلاست کردن شیشه

سندبلاست شیشه ها فرآیندی موثر در شکل دهی و ایجاد انواع طرح یا لوگو روی آن هاست. سندبلاست روشی است که در آن ساینده با کمک فشار هوا با شتاپ زیاد روی سطح شیشه پرتاب می شود و باعث شکل دهی و ایجاد طرح روی شیشه می گردد. از عوامل موثر بر روی فرآیند سند بلاست شیشه می توان به تغییر اندازه ماسه و شن، حجم و سرعت پاشش آن ها و قطر دهانه لوله جریان هوا اشاره کرد. با استفاده از این روش می توان دید را بدون جلوگیری از عبور نور اط سطح شیشه محدود کرد. چنانچه بخواهید در فرآیند سندبلاست شیشه لایه های عمیق تری از ماسه یا شن را روی شیشه ایجاد کنید بایستی از شیشه هایی با ضخامت بیشتر استفاده کنید. با انتخاب شیشه های ضخیم مقاومت شیشه را نیز افزایش خواهید داد. گاهی ممکن است که فرآیند سندبلاست شیشه زمانبر باشد اما در مقابل نتیجه کار ایجاد طرح زیبا یا سه بعدی بر روی شیشه است که زیبایی فضای مورد نظر را چند برابر می کند.   

قیمت سند بلاست شیشه

قیمت شیشه سندبلاست به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن ها ابعاد و اندازه شیشه است. چنانچه شیشه بزرگ تر باشد فرآیند سندبلاست شیشه سخت و زمانبر خواهد شد. برای محاسبه قیمت سند بلاست شیشه ابتدا اندازه و ضخامت شیشه را بررسی می کنند و پس از آن طرح مورد نظر را با جزئیات و اندازه مشخص بر روی شیشه طراحی خواهند کرد. از عوامل تاثیرگزار دیگر بر روی فرآیند سندبلاست شیشه می توان به میزان چسب مصرفی آن اشاره کرد. هرچه میزان شفافیت شیشه بیشتر باشد یعنی سندبلاست کمتری شده است و چسب بیشتری در آن استفاده شده است. هرچه طرح انتخابی جهت سندبلاست پیچیده و سخت تر باشد مدت زمان سندبلاست کردن شیشه افزایش پیدا می کند و اندازه طرح و مقدار چسب مصرفی در سندبلاست شیشه بر روی قیمت نهایی عملیات شیشه سندبلاست موثر است. از این رو توصیه می شود قبل از انجام عملیان سندبلاست شیشه یا انتخاب طرح مورد نظر با افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه صحبت داشته باشید و با کمک و راهنمایی آن ها بهترین و زیباترین طرح را انتخاب نمایید.
 

 

شیشه سند بلاست مشکی

جمع بندی
شیشه های مات که امروزه در دکوراسیون داخلی بسیار کاربرد دارد با نام سندبلاست شناخته می شود. برای سند بلاست کردن شیشه ‌ها، از ماسه‌ای خاص استفاده می ‌شود. آن‌ را با فشار بر روی شیشه‌ها می‌پاشند. برای این کار از کمپرسورهای هوای مخصوص استفاده می‌ کنند. به این عمل در اصطلاح حرفه‌ای بلاست کردن می‌ گویند. شیشه های سند بلاست عمر طولانی تری داشته و تخریب نمی شوند. انواع گوناگونی از طرح های سندبلاست وجود دارد که از جمله آنها می توان به شیشه های راه مات، شیشه های لوگو دار و شیشه تمام مات اشاره کرد. طرح هر یک از این مدل ها با توجه به سلیقه شما متغیر خواهد بود.شیشه سندبلاست یکی از پرفروش ترین انواع شیشه های موجود در بازار است که افراد برای جلوگیری از یکنواختی یا ایجاد محدودیت در دید افراد در محیط های اداری، مسکونی و تجاری از این نوع شیشه استفاده می کنند. فرآیند سندبلاست کردن شیشه کار سخت و پیچیده ای نیست اما نیاز به دقت و زمان زیادی دارد. دستگاه های فشار هوا با جریان مشخص مقدار خاصی از شن و ماسه را روی شیشه سکوریت شده می پاشند و با حرکت آن ها طرح مورد نظر را روی شیشه ایجاد می کنند. از ویژگی های مهم سندبلاست شیشه می توان به مقاومت بالا، کیفیت و زیبایی آن اشاره کرد. برای تعیین قیمت شیشه سندبلاست عوامل مختلفی از جمله نوع شیشه و ضخامت آن، طرح یا لوگوی انتخابی و ابعاد و اندازه شیشه، پیچیدگی یا ساده بودن طرح و مدت زمان انجام فرآیند سندبلاست و غیره تاثیر می گذارند که با توجه به هر یک از آن ها قیمت نهایی شیشه سند بلاست تعیین می شود. چنانچه بخواهید فضایی زیبا و جذاب در اداره یا خانه خود داشته باشید می توانید از انواع طرح یا مدل خاص روی شیشه استفاده کنید. برای دریافت مشاوره در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.  

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته