شیشه سند بلاست

شیشه های سندبلاست همان طور که از نامشان پیداست، با شن تهیه می شوند! حتما با خود می پرسید چگونه؟ این شیشه ها نوعی از شیشه های دکوراتیو هستند که امروزه در دکوراسیون داخلی خانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب درباره شیشه سند بلاست و کاربردهای آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شیشه سند بلاست

شیشه سند بلاست چیست؟

نوعی از شیشه ها که در فرایندی مخصوص مات می شوند با نام سند بلاست شناخته می شود. در واقع فرایند مات شدن شیشه را سند بلاست گویند. در  طی اجرای این تکنیک ساینده های معدنی یا پایه خاک با شتاب بالایی که به دست می آورند، بر روی سطح قطعه مورد نظر پرتاب می شوند. در شیشه سند بلاست، عمل سند بلاست باعث مات شدن شیشه از طریق پاشیدن شن و ماسه با شدت زیاد بر روی هر نوع شیشه ای می شود.
برای سند بلاست کردن شیشه ‌ها، از ماسه ‌ای خاص استفاده می ‌شود. آن‌ را با فشار بر روی شیشه‌ها می ‌پاشند. برای این کار از کمپرسورهای هوای مخصوص استفاده می ‌کنند. به این عمل در اصطلاح حرفه ‌ای بلاست کردن می‌گویند.

کاربرد شیشه سندبلاست

شیشه سندبلاست یا همان مات کردن شیشه که برای جلوگیری از دیده شدن فضای داخلی استفاده می شود و همچنین میتوان برای جلوگیری از دید به غیر از مات کردن شیشه از طرح ها و نقش های مختلفی نیز روی شیشه استفاده کرد. همچنین از شیشه های سندبلاست نیز کاربرد های متفاوتی دارد که می توان از آن ها در شیشه های دوجداره و یا می توان در واحد های مسکونی نیز استفاده شود و قابل استفاده برای حمام، آشپزخانه و دستشویی می باشند که میتوان بر روی آن ها طرح های مختلفی را چاپ کرد.
 استفاده از تکنیک سند بلاست بر روی شیشه، دید را محدود می ‌کند ولی همچنان می‌تواند نور را از سطح شیشه عبور دهد و شما می ‌توانید با استفاده از طرح‌ ها و الگوهایی خاصی که ایجاد می ‌کنید، فرآیند سند بلاست را بر روی شیشه انجام دهید تا طرح‌ های زیبایی را بر روی آن به تصویر بکشید، برای اینکه فرآیند سند بلاست لایه ‌های عمیقی از شن و ماسه را بر روی شیشه ایجاد کند لازم است که شیشه دارای ضخامت بیشتری باشد و بدین ترتیب شیشه هم دارای مقاومت بالاتری خواهد بود. این فرآیند ممکن است زمان ‌بر باشد ولی در مقابل ظاهری سه‌ بعدی و زیبا بر روی شیشه پدید خواهد آمد.

شیشه سند بلاست مشکی

از مزایا و معایب شیشه سند بلاست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای سند بلاست :
سندبلاست عمر طولانی تری دارد و نیاز به مراقبت ندارد. 
سندبلاست هرگز کنده نمی شود و تا پایان عمر شیشه با آن باقی می ماند .
معایب سند بلاست :
قیمت سند بلاست شیشه نسبتاً بالاتر از سایر روشهای مات کردن شیشه است.
انجام سند بلاست بر روی شیشه حداقل ۱۰ روز کاری زمان میبرد . سایر روشها نهایتاً ۲ روزه انجام میشود.
سند بلاست قابلیت تعویض یا تغییر طرح را ندارد. 
برای انجام سندبلاست بایستی شیشه ها را باز شده و به کارگاه انتقال داده شود . مات کن نیازی به این کار ندارد و در محل شما نصب می شود.

 

انواع شیشه سندبلاست

 


شیشه تمام مات :
شیشه های سکوریت شده و خام بصورت یکپارچه داخل اتاق سندبلاست قرار گرفته و توسط اپراتور مربوطه عملیات پاشش را انجام می دهند. مات کامل شیشه سند بلاست شده کاملا مات می شود و در مکان هایی که نمی خواهید دید داشته باشند؛ از جمله حمام،  پارتیشن ها و … از این نوع شیشه استفاده می گردد.
شیشه های لوگو دار:
یکی از بهترین حالات تبلیغات و دکوراسیون داخلی ادارات درج و نقش دادن لوگوی مربوطه همان شرکت روی درب های شیشه ای خود می باشد، معمولا برای اجرای سندبلاست لوگو روی شیشه ابتدا نقش آن توسط برنامه های فتوشاپ و کرل طراحی شده و توسط کاتر پلاتر های پیشرفته روی چسب های مخصوص پرینت و یا کاتر می شوند.
بعد از اینکه چسب ها آماده شدند روی شیشه ها توسط اپراتور و شخص هنرمند ماهر روی شیشه چسبیده می شود. شیشه ها هم اکنون آماده سندبلاست کردن می باشد. لوگوی روی شیشه را میتوان به دو روش زمینه مات و یا زمینه شیشه نقش انداخت، در مکان هایی که دید کافی لازم می باشد فقط لوگو را سندبلاست می کنند و دید و انتقال نور همچنان حفظ می شود.
شیشه های راه مات:
یکی از جذاب ترین نقش ها روی شیشه، شیشه سندبلاست شده راه مات می باشد که بیشتر در مکان های اداری و پارتیشن ها استفاده می شود. اندازه فاصله خط های راه مات بنا به درخواست و سلیقه شما می تواند متغیر باشد. راه مات نوعی طراحی روی شیشه به حساب می آید که بصورت خطوط منظم عمودی و افقی و یا شطرنجی روی شیشه نقش پیدا می کند.

شیشه سند بلاست مشکی

جمع بندی
شیشه های مات که امروزه در دکوراسیون داخلی بسیار کاربرد دارد با نام سندبلاست شناخته می شود. برای سند بلاست کردن شیشه ‌ها، از ماسه‌ای خاص استفاده می ‌شود. آن‌ را با فشار بر روی شیشه‌ها می‌پاشند. برای این کار از کمپرسورهای هوای مخصوص استفاده می‌ کنند. به این عمل در اصطلاح حرفه‌ای بلاست کردن می‌ گویند. شیشه های سند بلاست عمر طولانی تری داشته و تخریب نمی شوند. انواع گوناگونی از طرح های سندبلاست وجود دارد که از جمله آنها می توان به شیشه های راه مات، شیشه های لوگو دار و شیشه تمام مات اشاره کرد. طرح هر یک از این مدل ها با توجه به سلیقه شما متغیر خواهد بود.
 

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته