شیشه دو جداره طرح دار

این روزها با توجه به کمبود منابع در سراسر کره زمین؛ استفاده از شیشه های دو جداره یک روش مطمئن به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی در فضاهای مسکونی می شود. البته شیشه های دوجداره عایق خوبی در برابر صدا نیز هستند و در صورتی که به درستی طراحی شوند؛ می توانند عایق مناسبی برای نور نیز محسوب شوند. در ادامه این مطلب درباره شیشه دوجداره طرح دار بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شیشه دوجداره طرح دار

شیشه دوجداره چیست؟

شیشه دوجداره از به هم چسباندن یک یا چند قاب شیشه ای موازی برای به وجود آوردن یک واحد غیر قابل نفوذ تشکیل می شود. اصل ساخت پنجره دو جداره برای به وجود آوردن محفظه ای همگن از هوای خشک یا با گاز که بین یک یا چند جداره پر می شود؛ استوار است.
محفظه خالی همگن در بین دو شیشه با استفاده از پروفیل آلومینیومی ظریف که از ماده رطوبت گیر پر شده است؛ ایجاد می گردد. بدین ترتیب میزان انتقال گرما و سرما و نفوذ سر و صدا به داخل ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش میابد. تزریق گازها به درون این محفظه خالی شیشه دوجداره را به یک عایق ایده آل حرارتی و صوتی تبدیل می کند. شیشه دو جداره که به صورت چشمگیری باعث کاهش اتلاف انرژی می شود؛ یکی از مهمترین روش ها برای ذخیره گرمایش و سرمایش و نیز کنترل صدا در ساختمان ها می باشد.

مزایای شیشه دوجداره

از مزایای شیشه های دوجداره می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ذخیره انرژی
ساختار متفاوت شیشه‌های دوجداره باعث می‌شود میزان گرمای ورودی و خروجی در فصول سال تنظیم‌ شود و سطح استفاده از انرژی کاهش یابد. محققان طی آزمایشاتی در کشور استرالیا متوجه شدند با تبدیل پنجره‌های تک جداره به پنجره‌های دوجداره ۲۰ درصد در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی می‌ شود.
کاهش میزان صدا در خانه
شیشه دوجداره به‌طور مؤثری از ورود و خروج صدا جلوگیری می‌کند. فضای بین دو شیشه عایق صوتی بوده و صدا را جذب می‌کنند. طبق تحقیقات انتقال صدا در این شیشه تا ۳۰ دسی بل کاهش می‌یابد. این ویژگی به خصوص برای کسانی که نزدیک فرودگاه، اتوبان و مدارس زندگی می‌کنند، کسانی که همسایه پر سروصدا دارند و یا در مناطق شلوغ شهر زندگی می‌کنند، بسیار مفید هستند. در واقع عایق صدا بودن مانند عایق حرارت تغییری در مصرف انرژی و پول قبض شما ایجاد نمی ‌کند. اما آرامش روحی فوق ‌العاده ‌ای برای شما به همراه دارد.
افزایش امنیت
شیشه دوجداره نسبت به شیشه تک جداره محکم‌تر است و و به سختی شکسته می ‌شود. این ویژگی باعث افزایش امنیت خانه شده و احتمال سرقت را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد. از طرفی اکثر مدل پنجره‌های دوجداره با داشتن قفل هایی که در چندین نقطـه تعبیه شدند، بسیار ایمـن تر از پنجره های قدیمی هستند.

شیشه دو جداره طرح دار بزرگ

مقاومت در برابر زلزله
شیشه دوجداره به دلیل ساختار محکم خود در برابر فشار و ضربه مقاوم است. این ویژگی برای حفظ ایمنی در برابر زلزله و خرد نشدن تکه‌ های شیشه بسیار حائز اهمیت است.
عمر بالا و حفاظت از محیط زیست
شیشه دوجداره نسبت به مدل ‌های معمولی عمر مفید چند برابر دارد. اما بعد از سالیان در صورت تعویض، قابلیت بازیافت چندباره در صنعت را دارد و ضایعات آن در محیط زیست اثر مخرب ایجاد نمی ‌کند.
اکنون که مزایا و اهمیت شیشه های دوجداره پی بردیم؛ ممکن است شما نیز به استفاده و خرید این نوع پنجره ها ترغیب شده باشید. طرح های ساده این پنجره ها ممکن است مانع از خرید باشد که خوشبختانه این مسئله با ظهور پنجره دوجداره طرح دار نیز حل شده است.

شیشه دوجداره طرح دار

این شیشه ها در انواع مختلفی قابلیت تولید دارند:
شیشه دکوراتیو چاپی
شیشه چاپی یا شیشه های طرح دار، بعد از شیشه های رنگی، پرمصرف ترین نوع شیشه دکوراتیو هستند. علت محبوبیت این نوع شیشه قابلیت بالا و انعطاف آن در طرح و نقش پذیری می باشد. هر طرح و نقشی قابلیت چاپ شدن بر روی شیشه را داراست و این سبب می شود بسیاری به این فکر بیفتند که طرح مورد نظرشان را بر روی شیشه چاپ نمایند. بسیاری از سازمان ها، کارخانه ها و نهادهای دولتی و خصوصی، برند خود بر روی شیشه دو جداره چاپ و در قسمت های مختلف نصب می کنند که هم می تواند به عنوان پارتیشن از آن استفاده کرد و هم جنبه تبلیغاتی دارد. در دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی، شیشه های طرح دار  ۲جداره و چند جداره را بخش های مختلف مانند آشپزخانه، حمام، نشیمن، اتاق خواب و … نصب می کنند. 
فروشگاه های مختلف نیز، شیشه چاپی را برای نمایش برند خود مورد استفاده قرار می دهند.

شیشه دوجداره طرح دار سیمرغ

شیشه طرح دار سنتی
شیشه طرح دار سنتی یا همان آینه رنگی، همان آینه معمولی با رنگی خاص است و در واقع یکی دیگر از انواع شیشه های دکوراتیو است. در گذشته که از این نوع شیشه ها در دکوراسیون داخلی و تزئینات و معماری خانه های قدیمی ایرانی استفاده می شد، امروزه دوباره این نوع تزئینات سنتی مورد توجه بسیاری از افراد خوش ذوق قرار گرفته شده و در طراحی منزل خود از این نوع شیشه استفاده می کنند.
تولید شیشه دوجداره طرح دار و دکوراتیو در ایران طبق استاندارد ملی کشور انجام می شود. در تدوین این استاندارد تا حد امکان استانداردهای کشورهای صنعتی پیشرفته و بین المللی لحاظ شده است. 
جمع بندی
شیشه های دوجداره با جلوگیری از اتلاف انرژی؛ بهترین گزینه برای ساختمان های مسکونی محسوب می شوند. این شیشه ها در دو نوع طرح سنتی و دکوراتیو چاپی قابلیت تولید دارند و شما می توانید انواع طرح های محبوب خود را از جمله لوگو به صورت اختصاصی سفارش دهید.
 

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته