شیشه اسپندرال

استفاده از ابزارهای تزئینی در دکوراسیون و معماری داخلی خانه بسیار متداول شده است و بسیاری از افراد به منظور زیباتر کردن فضای خانه به دنبال این ابزارها هستند. یکی از این وسایل شیشه های اسپندرال هستند که با انعکاس نور جلوه بسیار زیباتری به خانه می بخشند. در ادامه این مطلب درباره شیشه اسپندرال و انواع آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شیشه اسپندرال چیست؟

شیشه های اسپندرال نوعی شیشه غیر شفاف می باشد که رنگهای مختلف تولید می شود. به دلیل غیر شفاف بودن فضای پشت این شیشه ها قابل رویت نمی باشد . این نوع شیشه ها در نمای ساختمان می تواند با دیگر قسمتها تضاد داشته باشد یا کاملا هماهنگ باشد شیشه های اسپندرال به علت رنگی بودن بخشی از انرژی خورشید را جذب می کنند و به همین علت این شیشه ها حتما باید جهت استفاده سکوریت گردند.

شیشه اسپندرال

تفاوت شیشه اسپندرال با بقیه شیشه ها

در روزهای آفتابی تطابق بسیار زیادی بین شیشه های اسپندرال و دیگر شیشه های نما قابل مشاهده است. اما در روزهای ابری به دلیل تیرگی هوا تضاد بین شیشه ها مشخص تر می باشد. شیشه اسپندرال با پخت مرکب سرامیکی بر روی شیشه ساخته می شود. این نوع شیشه در انواع رنگ ها تولید و به بازار عرضه خواهد شد. بر روی این شیشه ها چاپ سرامیکی غیرشفاف انجام می شود. استفاده از این شیشه ها به منظور پوشاندن و غیرقابل رویت کردن سطوح ناخواسته کاربرد دارند. بنابراین فضای پشت شیشه قابل رویت نخواهد بود. استفاده از این شیشه ها باعث ایجاد ظاهری هماهنگ و یکپارچه در نمای ساختمان می شود. این قابلیت در شیشه اسپندرال به دلیل نحوه چاپ طیف های رنگی بر سطح شیشه و چگونگی فرآیند پخت آن در مرحله تثبیت رنگ می باشد.
برای کاور کردن بخشی از ساختمان و ایجاد ظاهری مرتب و زیبا از این نوع شیشه ها استفاده می شود. جالب است بدانید که بیشترین استفاده از این شیشه ها در طبقات و در قسمت نمای ساختمان است. از شیشه اسپندرال در دکوراسیون داخلی و حتی نورگیرهای سقفی هم استفاده می کنند. این نوع شیشه با توجه به دارا بودن ویژگی های خاص از فروش آنلاین شیشه اسپندرال بالایی در بازار برخوردار خواهد بود.

تنوع این محصول بسیار بالا است. شیشه اسپندرال در انواع مختلف (تک جداره، دو جداره و شیشه لمینت) در بازار موجود می باشد. یکی از مزایای قابل توجه شیشه های اسپندرال این است که می توان انواع طرح و رنگ را بر روی شیشه اعمال کرد و تیراژ آن را بالا برد. این شیشه ها به دلیل در معرض آفتاب قرار گرفتن به صورت سکوریت اجرا می شوند. این امر باعث افزایش مقاومت شیشه در برابر تغییرات دمایی می شود.

انواع شیشه اسپندرال

طیف وسیعی از شیشه ها برای انتخاب نیازهای هر پروژه وجود دارند. شیشه اسپندرال یکی از این گزینه هاست که در ساختمان های تجاری و اداری کاربرد بیشتری دارد. این شیشه از ساختارها و انواع متنوعی برخوردار است و برای پوشاندن اعضای سازه استفاده می شود تا نمای بیرونی ساختمان را تمیز تر جلوه دهد. 
شیشه های اسپندرال را می توان با استفاده از شیشه های مختلف همچون شیشه های لمینت، سکوریت و حتی شیشه سندبلاست هم ساخت. همچنین این شیشه ها را می توان در انواع مختلف شیشه های تک جداره و دوجداره ساخت که البته نوع دو جداره آن طرفداران بیشتری دارد. این شیشه هم می تواند دارای سطح شفاف رفلکسی باشد تا امکان انتقال نور خورشید به فضا را فراهم کند و هم می تواند دارای صفحات عایق و یا رنگی در داخل خود باشد که در نتیجه مونتاژ آن یک شیشه مات را ایجاد می کند. در این صورت شیشه اسپندرال انتقال پراکنده نور را ارائه می دهد. شرایط نور روز می تواند تأثیر چشمگیری در درک زیبایی ظاهری شیشه اسپندرال داشته باشد. به عنوان مثال، یک روز آفتابی روشن شرایط دید بسیار انعکاسی را ایجاد می کند و ممکن است دید خوبی برای تطابق شیشه های اسپندرال فراهم کند. اما یک روز ابری ممکن است امکان دید بهتر را محدود کند و در این صورت زیبایی آن چندان به چشم نخواهد آمد. 
در فرآیند ساخت اسپندرال های شیشه ای یکپارچه و شاخه های شیشه ای عایق بندی شده به طور معمول از رنگ های بر پایه سیلیکون یا سرامیکی بر روی سطح داخلی شیشه استفاده می شود. هدف از این فرایند ایجاد صفحات شیشه رنگی است که به طور یکپارچه با قسمت های دیگر نمای ساختمان ترکیب می شوند. درست است که شیشه اسپندرال در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است، اما باید از نظر تنش گرمایی ارزیابی شود تا سطح عملیات حرارتی مورد نیاز برای آن تعیین شود. در ساخت شیشه های اسپندرال از فرآیند ساخت متفاوتی استفاده می شود و این شیشه ها با یک لایه شفاف یا رنگی ساخته می شوند که توسط یک ورق فلز عایق بندی شده یا شکل دیگری از مواد مسدود کننده نور، پشتیبانی می شوند. 

شیشه اسپندرال

جمع بندی 
از شیشه های اسپندرال به منظور پوشاندن سطوح ناخواسته مانند فضای بین طبقات در نماهای تمام شیشه ای و سقف های شیشه ای، ویترین فروشگاه ها همچنین طراحان دكوراسيون داخلي ساختمان ها به منظور تزئينات، از شیشه های اسپندرال در دیوارها، راهرو ها، حمام ها، طاق پنجره ها، سقف ها، آشپزخانه ها و... استفاده می کنند. هدف از ساخت یک شیشه اسپندرال، ایجاد یک سایبان و افزودن عمق به نمای خارجی ساختمان با اجازه نفوذ نور از طریق شیشه به داخل نما همراه با پنهان سازی مکانیک ساختمان است.
 

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته