تغییر رنگ شیشه هوشمند

 

البته امکان دارد تا با اینکار گرمای کمتری به ساختمان رسوخ کند اما نباید انقدرها هم به فناوری بدبین بود،کدامیک واقعا مضر تر است،امواج فروسرخ یا گرمای کمتر؟مسلما امواج فرو سرخ بسیار مضرتر هستند.اگر بخواهیم راه حلی برای این موضوع ارائه دهیم می توانیم از روش دوم فناوری شیشه هوشمند پرده برداری کنیم.در این روش از فناوری ترموکرومیک استفاده کرده که موجب می شود تا شیشه در برابر گرما واکنش نشان دهد و به نوعی مانند عایق در برابر نور خورشید عمل کند و با این روش نور ساختمان هم از دست نمی رود و کم نمی شود.کلا در این روش نور خورشید جذب می شود اما گرمای خورشید به ساختمان نخواهد رسید و جذب نخواهد شد.راه حل سوم هم همان نتیجه را اما با سبکی گوناگون بدست می دهد،این روش فوتوکرومیک نام دارد و شیشه می تواند میزان جذب نور خود را تغییر دهد و لذا با تغییرات شد نور،یزان جذب نور توسط شیشه هم تغییر کند.در روش چهارم و روش نهایی از پوشش های الکتروکرومیک استفاده می شود که در این روش اگر بخواهیم مواد شیمیایی اش را هم کامل شرح دهیم،لایه ای از تری اکسید تنگستن یا نیکل اکسید می تواند در مقابل تغییرات ولتاژ،عکس العمل نشان داده و این واکنش در ظاهر شیشه ملموس و مشهود خواهد بود،مثلا با فشردن یک دکمه رنگ شیشه تییر می کند.

برای خرید شیشه لاکوبل می توانید از طریق شماره تماس ( 09123311066 ) با ایران لاکوبل تماس بگیرید.

 

با فراگیر شدن تکنولوژی نانو،استفاده از شیشه های هوشمند در ساختمان ها فراگیر شده و مهمترین تفاوت شیشه های جدید با با شیشه های قدیمی در این است که در شیشه های هوشمند جدید با فشردن فقط یک دکمه میزان نور عبوری از شیشه تغییر خواهد کرد و لذا تنها کاری که باید بای تغییر وضعیت شیشه هوشمند در عصر حاضر باید انجام دهیم تنها فشردن یک دکمه می باشد.این در حالی است که در گذشته باید برای تیره ماند شیشه،جریان الکتریکی دائمی برقرار می بود.در حالت مدرن با زدن یک دکمه شیشه تیره شده و با زدن دوباره دکمه دوباره شفاف می شود.از مزیت های دیگر شیشه هوشمند این است که می توانیم میزان معینی از امواج را با تغییر سطح تیرگی جذب کنیم.

کنترل نمودن رنگ در شیشه هوشمند

با عبور کریستال از داخل شیشه و تغیرر رنگ شیشه از مات به کدر،می توانیم از این دست شیشه ها به عنوان جداکننده فضاهای داخلی بهره ببریم. زمانی که کریستال مایع داخل شیشه از آن عبور می کند با عبور جریان الکتریکی شیشه شفاف می شود و زمانی که جریان الکتریکی را قطع می کنیم این دست کریستال ها جهت گیری های متفاوتی داشته و موجب مات شدن شیشه می شوند.از این دست شیشه ها در اتاق های پروف لباس می توانیم استفاده کنیم.با بهره مندی از شیشه هوشمند می توانیم مبالغ زیادی صرفه جویی انجام دهیم.اکنون در برخی از ساختمان ها بکارگیری از پنجره هایی که با شیشه هوشمند ساخته شده اند،رایج است.از شیشه هوشمند می توانیم در موزه ها هم استفاده کنیم که خیلی بدرد خواهند خورد چرا که برخی از اشیا نیاز به مقدار معینی از نور(و نه بیشتر) دارند که این مانع از آسیب رسیدن به این اشیای طبعا قدیمی می شود.

شیشه هوشمند

 

شیشه هوشمند نوعی از شیشه می باشد که در عصر حاضر و با بهره مندی از تکنولوژی های مدرن می توانیم میزان جذب نور این گونه از شیشه ها را تنظیم کنیم و تغییر دهیم.ما می توانیم انواع مختلفی از این نوع شیشه ها را نام ببریم که یکی از آنها شیشه آفتابگیر می باشد.شیشه ضد آفتاب یعنی نوعی از شیشه ها که قادرند گرمای نامطلوب خورشید را جذب نکنندو لذا از انواع امراض پوستی ای که ناشی از این دست تشعشعات است پیشگیری می کنند. همانگونه که می دانیم اغلب شیشه های بکاررفته در ساختمان در نمای بیرونی آن قرار می گیرند و لذا هر گونه کنترلی که بخواهد برروی میزان نور ورودی ساختمان صورت گیرد،ناچارا باید از جانب این شیشه ها صورت گیرد.امروزه با استفاده از فناوری نانو می توانیم چند ویژگی بخصوص به شیشه ها اضافه کنیم.ابتدا از فیلترهایی استفاده می کنیم که تنها در برابر طول موج ای خاصی از نور واکنش نشان می دهند.استفاده از این نوع پوشش ها موجب می شود تا امواج مضر که می توانند به انسان آسیب برسانند مانند فروسرخ،مهار شوند لذا این امواج نمی توانند وارد ساختمان شوند و این مزیت بزرگی خواهد بود.

جهت مشاهده قیمت شیشه رنگی می توانید از طریق شماره تماس ( 09123311066 ) با ایران لاکوبل تماس بگیرید.

شیشه هوشمند
شیشه های هوشمند یا smart glass یا شیشه های مات شونده switchable privacy glass به شیشه های جدیدی می گویند که زمانی که برق متصل می شود به صورت مات و شفاف تغییر پیدا می کنند. این مشخصه کارآمد و ویژه باعث شده تا از این شیشه ها در اتاق های کنفرانس، مدیریت، سالن های ورزشی، استخرها، سرویس های بهداشتی، بانک ها، و بیمارستان ها به کار برد. شیشه هوشمند را می توان نوعی شیشه عنوان کرد که با بکارگیری تکنولوژی های روز دنیا، به گونه ای ساخته شده که می توان میزان جذب نور در آن را تغییر داد.

انواع شیشه هوشمند به دو شکل برچسب پشت شیشه و لمینت وسط دو شیشه عرضه می شود. شیوه کارکرد انواع شیشه هوشمند از راه مرتب و نامرتب شدن یون های موجود در میکروفیلم است که در صورت فعال بودن شیشه به طور کاملا شفاف و واضح و در صورت غیرفعال بودن شیشه به طور کامل غیر شفاف و مات می‌شود. میکروفیلم ها به شکل نوارهای پیچیده به هم با عرض و طول های گوناگون هستند. در حقیقت انواع شیشه هوشمند از 4 قسمت تولید می شوند:

 

  • شیشه
  • میکروفیلم هوشمند
  • اینورتر برق
  • ریموت کنترل

نحوه ساخت شیشه هوشمند

انواع شیشه هوشمند جزء پراستفاده ترین شیشه ها هستند که با کمک فناوری های نوین به صورتی تولید می شوند که می توان آن ها را مطابق با سطح نور مات یا شفاف کرد و بدین وسیله در مصرف انرژی و مخارج صرفه جویی کرد.
شیشه های هوشمند را می توان با استفاده از پروسه های متفاوت شیشه بری در اندازه و سبک های مد نظر برش داده و در موارد متفاوت زیادی مثل تولید درب و پنجره، ویترین مغازه و فروشگاه ها، اماکن امنیتی مثل موزه و جواهر فروشی و غیره به کار برد. انواع شیشه هوشمند در مقابل اشعه UV پرتو های خورشید، حرارت و صدا نارسانا هستند. از بعضی از شیشه های به روز هوشمند می توان برای نشان دادن تصاویر و ویدیو ها هم به کار برد. مخارج پایین محافظت از این نوع شیشه ها، جزء عللی است که موجب شده شیشه های هوشمند محبوبیت زیادی بیابند.
در تولید اینگونه از شیشه های هوشمند، از فناوری فتوکرومیک (Photochromic) بهره گرفته می شود. شیشه های هوشمند فتوکرومیک زمانی که در مقابل امواج الکترومغناطیس قرار می گیرند، کدر شده و با این روش سطح نور عبوری را می کاهد و بعد از اینکه دیگر نور تابیده نشد، شیشه ها به شکل اولیه باز می گردند. اغلب از این نوع فناوری در تولید شیشه عینک ها به کار برده می شود. همان گونه که فهمیدید شیشه های فتوکرومیک را نمی توان در موقع مد نظر کدر و یا شفاف ساخت و این پروسه به شکل اتوماتیک با تابیدن نور رخ می دهد.

این گونه از شیشه های هوشمند با کمک فناوری مواد ترموکرومیک (Thermochromism) یا گرما رنگی تولید می شوند. مواد ترموکرومیک در برابر گرما حساس هستند و در مواقعی که دمای محیط افزایش یابد، از گذر امواج مادون قرمز که منتج به بروز گرما می شوند پیشگیری کرده و فقط نور مرئی را می گذرانند. بنابراین در فصل تابستان که دمای هوا به شدت افزایش می یابد، از گرم شدن فضای درون خانه جلوگیری می کند. و در فصول سرد سال با گذراندن امواج مادون قرمز کمک می کنند تا محیط گرم تر شود. شیشه های هوشمند با فناوری مواد ترموکرومیک به اسم شیشه کم گسیل (Low-E) هم معروف شده است.

شیشه هوشمند خودرو

شیشه دودی هوشمند

از زمان ابداع شیشه از آن به عنوان عاملی جهت پیشگیری از ورود سرما و گرما استفاده می شد، به همین جهت یکی از نیازهای اساسی برای ساخت ساختمان به شمار می رفت. به کار بردن شیشه در درب ها و پنجره ها از دو جهت اهمیت داشته نخست جنبه دیزاین آن مطرح بوده و سپس جنبه نیاز آن. انواع شیشه هوشمند نسل نوینی از شیشه ها به شمار می آیند. کاربرد شیشه و آینه های تزیینی در حال حاضر گسترش زیادی پیدا کرده اند. به علت درخواست های زیاد کم کم فناوری های متعدد به این صنایع نیز وارد شدند. همان طور که بیان شد این شیشه ها به اسم شیشه های اسمارت ویو نیز معروف هستند. این شیشه در گونه های مختلفی مانند پشت برچسبی و لمینت میان دو لایه شیشه به بازار ارائه می شوند. شیشه های هوشمند را می توان در پروژه های متنوع استفاده نمود.
شیشه های هوشمند قادر هستند تا سطح جذب نور را تغییر دهند به همین دلیل در حال حاضر درخواست کنندگان زیادی دارند. این شیشه ها با کمک مدرن ترین فناوری های حاضر، قدرت جذب نور در ان ها عوض شده است. در حقیقت کارکرد این شیشه ها از راه نوسانات ترتیب یونهای موجود در لایه میکروفیلم رخ می دهد. به عبارتی دیگر شیشه های هوشمند دارای جزییات بیشتر و اختصاصی تری از شیشه های معمولی، شیشه های ترنسپرنت و غیره هستند.

شیشه هوشمند خودرو

جمعی از مهندسان و دیزاینرهای یک کمپانی خودروسازی تکنولوژی شگفت آوری را مخصوص شیشه های خودرو اختراع کرده اند که قادر است شیشه های معمولی خودرو را به سیستم واقعیت افزوده هوشمند و لمسی تغییر دهد.
یقینا برای همه ما اتفاق افتاده که در دوران کودکی روی بخار شیشه نقاشی می کشیدیم اکنون این تجربه به ایجاد تصاویر حقیقی تبدیل شده است و هنوز هم می توانید تجارب دوران کودکی تان را ولی با تحولی شگرف دوباره مشاهده کنید. 
شرکت تویوتا با در اختیار داشتنی جمعی از مهندسان و طراحان  توانسته شاخه Kansei 1 را طراحی کند. متناسب با همین خاطرات دوران کودکی، نقاشی روی شیشه خودروها را به شیوه ای نوین و با طرح تکنولوژی های قرن 21 قابل انجام کرده است. 

این پژوهشگران نمونه اولیه این تکنولوژی را ساخته اند که قادر است سطح درونی شیشه خودروهای تویوتا را به یک وسیله لمسی واقعیت افزوده تغییر دهد که به سرنشینان خودرو این قابلیت را می دهد با چشم اندازی که از پشت شیشه مشاهده می کند رابطه برقرار نماید.
این تکنولوژی که به آن پنجره ای رو به جهان گفته می شود مطابق پنج سبک ذهنی اختراع شده است. سبک اول ترسیم در حرکت نامیده شده و به مسافران این قابلیت را می دهد در زمان حرکت با کمک انگشتان شان با کشیدن خط دور منظره ای که مشاهده می کنند روی شیشه نقاشی ترسیم کنند. 
موقعی که خودرو به راه می افتد، این نقاشی به تصاویر حقیقی که شخص از روی شیشه دور آنها خط کشیده وصل شده به جا خواهند ماند، به عنوان مثال چنان چه فرد تصویر یک درخت در جوار یک برکه را از روی منظره ای که در جلوی چشم دارد بر روی شیشه ترسیم کرده باشد، درخت و برکه با همدیگر در یک جهت به جا خواهند ماند تا موقعی که سرنشین آنها را با انگشت به سمت دیگر هدایت کند.
همین طور شبیه کارکرد تلفن های هوشمند که کاربر می تواند متناسب با آن با کمک انگشتان خود تصویر را بزرگنمایی کند، برای سرنشینان تویوتا این قابلیت فراهم شده که تصاویری که از پشت شیشه می بینند را با تکان دادن انگشتان بزرگنمایی کنند و حتی اندازه فاصله شیء یا چشم انداز تا اتومبیل را بر روی شیشه خودرو ببینند.
همین طور سرنشینان می توانند با کمک یک برنامه ای، اسم عنوان یا چشم اندازی که در پیش رو دارند را به زبان محلی که در حال گذر از آن هستند مشاهده کرده و استماع کنند.
در آخر برنامه صورت فلکی مجازی که روی شیشه سقف اتومبیل کار گذاشته می شود، می تواند داده هایی را راجع به صور فلکی که از سقف اتومبیل در آسمان مشاهده می شوند را معلوم کرده و نشان دهد.

برچسب هوشمند مات شونده

برچسب هوشمند مات شونده

برچسب هوشمند، به برچسبی گفته می شود که همه عملکرد شیشه هوشمند لمینت را در بر دارد و برای مکان هایی که شیشه آن ها از پیش نصب شده، گزینه مطلوبی به حساب می آید. پیاده سازی برچسب هوشمند در مقایسه با پروسه تولید شیشه هوشمند سوییچ دار و اجرای آن زمان بسیار کمی احتیاج دارد.
نخست بایستی اندازه دقیقی از چهار طرف شیشه که باید پیاده سازی برچسب هوشمند روی آن صورت پذیرد، به دست آورد. بعدا برچسب هوشمند متناسب با اندازه های به دست آمده برش داده شود. سطح زیر شیشه بایستی به صورت کامل پاک شود و هیچگونه آلودگی و یا برآمدگی نداشته باشد. در مرحله بعد اتصالات و ابزارآلات سیم کشی جهت اتصال به برق و کنترل آن به وسیله ریموت پیاده سازی می شود. و برچسب هوشمند از قسمت فوقانی به طور آرام با باز نمودن چسب پشت بر روی شیشه پیاده سازی می شود. در آخر نیز لایه چسبی که روی برچسب نصب شده است را گشوده و مرحله های پیاده سازی برچسب هوشمند را کامل کنید.

شیشه هوشمند الکتروکرومیک

نام دیگر شیشه پویا به شیشه الکتروکرومیک نیز شناخته می شود، این شیشه یک شیشه الکترونیکی رنگی است که در پنجره ها، سقف های شیشه ای و ظاهر شیشه ای بناها مانند کرتین وال به کار برده می شود.
شیشه های الکتروکرومیک به صورت مستقیم به وسیله افراد درون ساختمان امکان کنترل کردن دارد. به عبارت دیگر اشخاص درون ساختمان می توانند سطح نور فضا را تنظیم نمایند. این ویژگی موجب می شود تا با فراهم کردن نور ساختمان به شکل طبیعی، سطح مخارج آن کاسته شود.
شیشه الکتروکرومیک گونه ای از شیشه هوشمند و نانو به شمار می آید. این شیشه یک شیشه برقی محسوب شده و با نوسانات ولتاژ، سطح وضوح آن تغییر پیدا می کند. مشخصه برجسته این گونه از شیشه امکان تیره شدن آنها و برگشت به صورت اولیه است.
برای آن که با شیشه هوشمند و شیوه کارکرد آن آشنایی پیدا کنیم، بهتر است بفهمیم که این شیشه چگونه تولید می شود. اجازه دهید با یک مثال در مورد شیوه کارکرد شیشه الکتروکرومیک شرح دهیم:
شیشه های معمولی از یک لایه شیشه ساخته شده اند، شیشه های دوجداره نیز از دو لایه شیشه تشکیل شده اند ولی یک فضای خالی بین آنها وجود دارد. این شیشه ها گونه ای از نارساناهای حرارتی و صوتی به شمار می آیند.

شیشه دودی هوشمند

در شیشه های توسعه یافته تر هم یک لایه نازک فلز شیمیایی به کار برده می شود تا فضای ساختمان در زمستان گرم و در تابستان خنک باشد. شیشه الکتروکرومیک، از لحاظ ساختار مثل این دسته اند و یک لایه اکسید فلزی در آنها به کار برده می شود که مشابه تراشه های سیلیکونی موجود در رایانه ها است.
جمع بندی
از جمله محصولات مرتبط با صنایع شیشه که به تازگی به جمع سایر تولیدات افزوده شده است، شیشه هوشمند محسوب می شود. در حال حاضر شیشه هوشمند کاربرد بسیار گسترده ای دارد زیرا فناوری به کار رفته در آن به صورتی است که بعد از حضور فرد در حصار شیشه ای آن جایگاه مات شده و قابلیت دید پیدا نمی کند. از جمله مکان هایی که می توان شیشه هوشمند را به کار برد، سرویس بهداشتی، اتاق جلسات، حمام و غیره است. از آن جایی که شیشه های هوشمند می تواند به مات و شفاف تبدیل شوند گزینه های مناسبی برای کاربرد وسیع دارند، زیرا می توانند با دکوراسیون داخلی هماهنگی خوبی ایجاد کنند.  
 

شیشه هوشمند
شیشه هوشمند