جواد خانی

شیشه های طرح دار

شیشه های طرح دار معمولا در طرح ها متنوع و سبک های مختلف ساخته می شود. از شیشه های طرح دار در درب های ورودی سکوریت و استیل، درب های ورودی چوبی و آلومینیومی، سقف های شیشه ای، دیوار پوش  های شیشه ای، کفپوش های شیشه ای، شیشه پنجره،آکواریوم، پارتیشن های شیشه ای، شیشه بین کابینتی و... استفاده می شود.

انواع شیشه های طرح دار

انواع شیشه های طرح دار صنایع شیشه 

 1. شیشه سندبلاست طرح دار
 2. شیشه حکاکی شده
 3. شیشه چاپی رنگی
 4. شیشه استین گلاس
 5. شیشه دکوراتیو
 6. شیشه لاکوبل رنگی طرح دار
 7. شیشه ساتینا طرح دار

در بین تمام این شیشه ها شیشه های استین گلاس هم پرکاربردتر بوده هم جدیدترین نوع شیشه محسوب می شود. این نوع شیشه ها از چند فرآیند مجزا تشکیل شده است به طوری که شیشه ابتدا سندبلاست شده است و پس از آن اسید کاری و حکاکی خواهد شد در انتها هم قسمت هایی که حکاکی شده رنگ طلایی یا نقره ای زده می شود.


شیشه طرح دار طلایی

شیشه طرح دار طلایی در قالب های متعددی تولید می شود که هرکدام از این شیشه ها برای مکان های خاصی از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد اما به طور کلی از شیشه های طلایی و دودی بیشتر برای تزئین و طراحی دکوراسیونداخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود.
 
انواع شیشه طرح دار طلایی:

 • شیشه طلایی ساده
 • شیشه طلایی رفلکس  
 • شیشه طلایی سکوریت  
 • شیشه طلایی لمینت
 • شیشه طلایی دکوراتیو
 • شیشه طلایی چاپی
 • شیشه طلایی دوجداره
 • شیشه طلایی خم
 •  شیشه طلایی بین کابینتی
 • شیشه طلایی حکاکی شده
 • شیشه طلایی اسید کاری

شیشه طرح دار طلایی

شیشه های طرح دار سرویس بهداشتی


استفاده از شیشه های طرح دار سرویس بهداشتی و حمام یکی از کاربردهای جدید این نوع شیشه ها می باشد و امری رایج در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. دلیل این رایج بودن نیز زیبایی و کارایی فوق العاده ایی شیشه حمام نسبت به سایر موارد است. شیشه حمام، علاوه بر زیبایی به محیط می تواند کاربرد بسیاری داشته باشد که به عنوان جداسازی فضا حمام از اتاق ها و یا سرویس های بهداشتی است. برای جلوگیری از نفوذ آب به سطح بیرون از حمام شیشه ای می‌توان، از فریم استیل و یا سنگ قرنیز استفاده کرد.


شیشه لمینت طرح دار چیست؟

در زمان های قدیم فقط از شیشه های تک جداره خام و سکوریت استفاده می شده است.به همین دلیل در اغلب پروژه های که نمای آن ها شیشه می باشد از شیشه های سکوریت استفاده می شده استو با برخورد اجسام احتمال شکستن این شیشه وجود داشته است. اما امروزه با تولید شیشه های طرح دار لمینت این مشکل تا حدودی رفع شده است. ساختار شیشه لمینت طرح دار به گونه ای است که از چند لایه شیشه سکوریت تشکیل شده است به طوری که بین شیشه از ماده ی PVB بکار برده شده است ، این ماده موجب چسبیده شدن شیشه ها به یکدیگر می شود و حتی اگر یکی از شیشه ها شکسته شود ذرات ان از هم جدا نخواهد شد.
با توجه به اینکه شیشه های سکوریتی در رنگ های مختلفی تولید می شوند می توان شیشه های لمینت را در رنگ های متنوعی تولید کرد. شیشه های سکوریت رنگی به دو دسته ی شیشه های دو رو نما و یک رو نما تقسیم می شود .

شیشه لمینت طرح دار


انواع شیشه های لمینت طرح دار چیست؟

 1. شیشه لمینت طرح دار سکوریت
 2. شیشه لمینت طرح دار کریستال
 3. شیشه لمینت طرح دار خم
 4. شیشه لمینت طرح دار سندبلاست
 5. شیشه لمینت طرح دار سه جداره
 6. شیشه لمینت طرح دار حکاکی شده
 7. شیشه لمینت طرح دار اسیدکاری شده
 8. شیشه لمینت طرح دار نرده شیشه ای
 9. شیشه لمینت طرح دار – هوشمند

کاربرد شیشه های مات طرح دار 


همیشه حفظ حریم شخصی ما یکی از دغدغه های ما بوده است و همه ما برای نگهداری این موضوع تلاش خودمان را می کنیم و همه کار برای حفظ حریم شخصی خود می کنیم. از این رو طراحی شیشه های مات طرح دار یکی از قدم هایی بوده است که صنایع شیشه برداشته است تا احساس راحتی را به افراد بدهد. وقتی شما دنبال یک شیشه ای هستید که از حریم شما محافظت کند این نوع شیشه ها مناسب ترین شیشه می باشد.
شیشه برفی یا مات مشجر؛ اگر به این شیشه ها دست بزنید متوجه نقطه نقطه بودن این شیشه می شوید این شیشه ها بیشتر در مکان های قدیمی استفاده می شود که از نظر زیبایی مهم نیستند و صرفا برای حفظ حریم شخصی افراد می باشد.
شیشه های طرح دار مات به دلیل مدرن بودن طرفدار زیادی پیدا کرده است. شیشه طرح دار مات دارای تنوع رنگی بالایی است و شما بنا به سلیقه و دکوراسیون داخلی خود می توانید هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید.
شیشه مات سندبلاست؛ اگر می خواهید از شیشه های با فضای مدرن و لوکس استفاده کنید سندبلاست بهترین گزینه است.می توان روی این شیشه ها را نقش و نگار هم انجام داد. ولی دقت داشته باشید که روی شیشه مواد روغنی چیزی ریخته نشود زیرا به راحتی پاک نمی شود.

قیمت شیشه طرح دار

قیمت شیشه های طرح دار بستگی به ضخامت، نوع شیشه و ابعاد استفاده شده دارد از این رو قیمت دقیقی برای این شیشه ها نمی توان در نظر گرفت.

بهترین نوع شیشه طرح دار 

شیشه طرح دار انواع مختلفی دارد و کاربرد هرکدام از این شیشه ها نیز در دکوراسیون داخلی متفاوت می باشد. شیشه های دکوراتیو طرح دار براساس این که برای چه جایگاهی قرار است استفاده شود ، چه سبکی دارد با چه تکنیک هایی ساخته شده  است متفاوت می باشد. مثلا در برخی از این شیش های نوع رنگ  استفاده شده در روی شیشه متفاوت است و برخی جنس و بافت شیشه متفاوت می باشد. در ادامه به معرفی انواع شیشه های طرح دار می پردازیم.

بهترین نوع شیشه طرح دار

شیشه سند بلاست

 شیشه سند بلاست یکی از شیشه طرح دار دکوراتیو می باشد که قابلیت و انعطاف پذیریی بالایی دارد و می توان روی تمامی شیشه ها به کار برد. برای استفاده از تکنیک Sandblast نیاز به شیشه ای خاصی نیست. در اصل به پاشیدن پرفشار نوعی ماسه مخصوص توسط دستگاه های سندبلاست بروی شیشه ها گفته می شود. زمانی که ماسه ها برروی شیشه درحال شکل گرفتن هستند شما می توانید هر طرحی را که دوست دارید ایجاد کنید. 
در سازمان ها و شرکت ها از این نوع شیشه طرح دار سند بلاست برای جداسازی فضای اتاق ها و استفاده از پارتیشن تک جداره و دو جداره استفاده می کنند همچنین در منازل نیز معمولا برای قسمت های حمام و آشپزخانه از شیشه های سند بلاست مات استفاده می شود.

کاربرد شیشه دوجداره طرح دار

از شیشه دو جداره طرح دارد می توان در حمام و سرویس بهداتشی، اتاق خواب ها، میزهای شیشه ای، دکوراسیون فروشگاه ها، لابی  هتل و ... استفاده نمود. شیشه دوجداره طرح دار روی انواع پنجره های ساختمان نصب می شود که باعث به وجود آمدن سبک خاصی از پنجره و شیشه می شود. انواع پنجره های دوجداره آلومینومی، آهنی، چوبی، یو پی وی سی قابل نصب می باشد. شیشه دوجداره طرح دار روی انواع پنجره های ساختمان نصب می شود که باعث به وجود آمدن سبک خاصی از پنجره و شیشه می شود. انواع پنجره های دوجداره آلومینومی، آهنی، چوبی، یو پی وی سی قابل نصب می باشد. این نوع شیشه ها مقاومت بالایی در برابر باد، باران، برف، گرما و سرما و رطوبت دارند به همین دلیل می توان در مناطق مختلف نیز از این نوع شیشه ها استفاده کرد.

شیشه طرح دار پنجره چگونه است؟

امروزه در ساخت خانه و قسمت های مختلف در منازل و ساختمان از شیشه های طرح دار استفاده می شود . این شیشه ها معمولا سکوریت بوده و براساس  نوع فضای داخلی یا خارجی ساختمان  در طرح ها و رنگ های مختلف تهیه می شود. از این شیشه طرح دار برای پنجره، نورگیر های سقف خانه ها، فضای آشپزخانه و کابینت و درب ساختمان استفاده می شود. این شیشه های دکوراتیو برای ایجاد طرح، بافت و رنگ برای استفاده در مکان های خاص استفاده می شود. مثلا میتوان بر روی پنل پنجره دوجداره استفاده نمود.

شیشه طرح دار مات 

شیشه طرح دار مات از انواع شیشه های پرکاربرد در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. از شیشه های مات در محیط های کاری، اداری، مسکونی و ... استفاده میشود. در مقایسه با شیشه های معمولی میتوان به این موضوع اشاره کرد که دو طرف شیشه مات می باشد ولی نور به همان اندازه که از شیشه های معمولی عبور می کند از این شیشه نیز عبور می کند.
برای مات کردن شیشه طراح دار 5 روش وجود دارد که به بررسی کوتاهی در این مورد میپردازیم:

 1. یکی از بهترین روش ها روش سند بلاست یا ماسه پاشی می باشد که برای مات کردن شیشه ها استفاده می شود.
 2. یکی از روش های قدیمی برای مات کردن شیشه ها این است که از همان ابتدا شیشه را به صورت یک جام بزرگ مات تولید کنند.
 3. یک روش جدیدی به ساتینا وجود دارد به این صورت که اسید فلوئوریک بر روی شیشه نهایی ریخته و شاهد خوردگی شیشه ها و مات شدن آنها می باشید.
 4. با روش های هوشمند می توان خیلی سریع شیشه ها را مات نمود. در این روش با استفاده از جریان برق می توان شیشه های مات را به شیشه شفاف و شیشه شفاف را به شیشه مات تبدیل نمود.
 5. روش دستی نیز وجود دارد که با استفاده از چسب های مات کننده یا اسپری مات کننده شیشه ها را مات می کنیم البته برای محیط های کوچک قابل استفاده می باشد.

شیشه طرح دار مات

نحوه تولید شیشه طرح دار چگونه است؟

شیشه طرح دار با یک فرایندی به نام شیشه نورد ساخته می شوند. تمامی این شیشه رول می شوند و به عنوان یک دسته از مواد مثل شن و ماسه ، سودا و آهک ساخته می شوند.ای شیشه های رول شده با مواد مثل شن و ماسه در مخزن با یک دیگر ذوب شده و سپس مواد مخلوط ذوب شده روی یک تخته ماشین قرار می گیرد. شیشه روی یک محفظه نسوزه در جریان قرار می گیرد که محفظه حجم و سرعت شیشه را کنترل می کند. سپس بین دو غلتک ضد آب و خنک کننده حرکت می کند. یکی از این غلتک ها برجسته است و الگوی مشخصی را روی سطح نرم شیشه نقش می کند در حالی که غلتک دیگر صاف است.
نتیجه کار یک قطعه شیشه است که از یک طرف طرح و بافت دارد در حالی که از سمت دیگر صاف است.  فاصله بین دو غلتک تعیین می کند که ضخامت نهایی شیشه چقدر باشد. شیشه طرح دار بین غلتک ها حرکت کردند برای از بین بردن تنش های باقی مانده به آرامی سرد می شوند. سپس می توان شیشه طرح دار را برش داد و با برای برنامه های خاص مشتری به اندازه سفارشی تقسیم کرد

شیشه اسپندرال چیست و چه کاربردی دارد؟

در بیشتر مواقع از شیشه اسپندرال برای نمای ساختمان استفاده می شود.  شیشه های اسپندرال در رنگ ها و طرح های مختلف به صورت غیرشفاف ساخته می شود. وقتی در نقطه ای از ساختمان مصالح مختلف به کار رفته مثل داکت های تاسیسات و نمای آن نقطه را خراب کرده است می توان از شیشه اسپندرال برای کاور کردن و پوشاندن آن نقاط استفاده کرد. این نوع شیشه ها به این دلیل که در معرض نور خورشید هستند به صورت سکوریت اجرا می شوند تا کمترین آسیب را در تغییرات دمایی ببینند. 

شیشه اسپندرال به این صورت تولید می شود که در ابتدا برروی شیشه به هر رنگ و طرحی چاپ انجام می دهید. سپس از طریق تابیده شده اشعه مادون قرمز سطح رنگ روی شیشه به صورت موقت تثبیت شود. و بعد برای اینکه رنگ نهایی تثبیت شود و مقاومت آن در برابر شرایط جوی داخل کوره رفته و در درمای بیشتر از 600 درجه پخته می شود. این شیشه ها می توان به صورت دو جداره و تک جداره و حتی به صورت لمینت باشند. ازاین شیشه ها علاوه بر این که در نمای ساختمان استفاده می شود در دکوراسیون داخلی و حتی نورگیرهای سقفی و چارسیک  نیز استفاده می شود.

شیشه طرح دار ساده چگونه است؟

اولین نمونه شیشه طرح دار رنگی شیشه های طرح دار ساده بودند که این شیشه ها فقط در ضخامت های معینی مثل 4، 6 ، 8 میل طراحی می شدند و فقط در چندین رنگ موجود بودند. شیشه های ساده طرح دار در رنگ های آبی، سبز، مسی، برنز ودودی موجود هستند. این شیشه های رنگی ساده در طی فرایند ساده ای تولید می شونند که به شرح زیر می باشد:
در ابتدا شیشه ها را برش می دهند و سپس این شیشه ها وارد دستگاه می شوند و دستگاه نیز متناسب با فایل طراحی که به دستگاه داده اند تصویر را روی شیشه چاپ می کند.
شیشه طرح دار چاپی همان شیشه های رنگی ساده هستند که با استفاده یک دستگاه مخصوص تصویری خاص روی شیشه چاپ می شود. این نوع شیشه ها کاربرد بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی منازل و ساختمان ها دارد. از این شیشه های رنگی چاپی می توان در قسمت های مختلف آشپزخانه  مثلا بین کابینت ها، بالای سینک ظرفشویی، بالای اجاق گاز، یا زیر هود استفاده کرد.

ویترای گلس

 به ویترای گلس می توان هنر تزیین شیشه یا ظروف شیشه ای گفت یا این که شیشه که با استفاده از رنگ روغن یا رنگ خمیری شکل نقاشی شده باشد را ویترای می گویند. ویترای انواع مختلفی دارد مثل:

 • سبک کلاسیک ویترای؛ طرح سنتی روی شیشه طرح دار گل و مرغ و خاتون در هنر اصیل ایانی و نقش های مذهبی استفاده شده در کلیساها.
 • ویترای به سبک مدرن؛
 • ویترای روی ظروف شیشه ای محدب؛ 
 • ویترای روی سرامیک؛
 • ویترای روی سفال و  چوب؛
 • ویترای روی آیینه.

درب شیشه ای طرح دار 

یکی از کاربرد های این شیشه های طرح دار می توان استفاده به عنوان درب ورودی اعلام کرد. به این دلیل که درب ورودی هر ساختمانی بسیار حائز اهمیت می باشد در ساخت درب شیشه طرح دار دقت و تمیز کاری و امنیت بسیار پر اهمیت می باشد. برش خوب شیشه ها، دقت بالا در ساخت از مهم ترین مواردی است که به آن توجه می شود.
 درب شیشه ای لمینت و سکوریت یکی از مدل های درب های شیشه ای هستند که در حال حاضر در حال تولید هستند.  این شیشه ها به گونه ای ساخته می شوند که به راحتی نشکنند و در برابر تغییرات دمایی شدید و ضربه های شدید نیز مقاوم باشند. همیچنین با وجود شکسته شدن از هم نمی پاشند و قطعات با وجود ترک های عمیق پودر نشده و سرجای خود باقی می مانند. در زمان تولید شیشه های لمینیت یک چسب مخصوص به کار رفته استبه همین دلیل وقتی شکسته می‌شوند شیشه های خورد شده به اطراف پخش نمی‌شوند

درب شیشه ای طرح دار

شیشه انگرویینگ 

حکاکی روی شیشه یکی از روش های تزیین شیشه به حساب می آید و پیشرفت زیادی داشته است. به حکاکی روی شیشه انگروینگ شیشه می گویند که یکی از مهم ترین انواع شیشه طرح دار به حساب می آید. هنرمندان برای اینکه شیشه را از حالت بی روحی خارج کنند به تزیین این نوع شیشه های می پرداخته اند. حکاکی بر روی شیشه به دلیل مقاومت بالای شیشه در برابر خش پذیری و ضعف آن در برابر ضربه کار بسیار طاقت فرسا و در عین حال ظریفی بوده است.
برای حکاکی روی شیشه ، شیشه را به ابعاد مورد نظر درآورده و برش می دهیم و طرح را روی شیشه پیاده می کنیم.سپس با دستگاه  انگروینگ این طرح ها را با ایجاد شیار هایی روی شیشه اجرا می کنیم. این شیار ها عمیق نیستند و اسیبی به شیشه وارد نمی کند. کابرد این شیشه طرح دار در پارتیشن ها، درب های شیشه ای، پلکان شیشه ای، دیوارپوش شیشه ای، حفاظ بالکن شیشه ای و طراحی انواع آینه می‌باشد.

جمع بندی:
در این محتوا در مورد انواع شیشه های طرح دار رنگی و مات پرداخته ایم. همچنین کاربرد هر کدام را توضیح داده ایم.

در این مقاله در مورد انواع شیشه طرح دار اطلاعات لازم را ثبت نموده ایم. همچنین در مورد کاربرد این نوع شیشه های طرخح دار رنگی و مات پرداخته ایم و اطلاعات کافی در مورد نحوه ساخت انواع شیشه های در کارخانه جات ثبت شده است از این که با ما همراه بودید سپاس گذاریم.

Print
9678 رتبه بندی این مطلب:
2.8

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته