جواد خانی

شیشه ضخیم

این روزها استفاده از انواع شیشه های رنگی مانند: شیشه رنگی پنجره یا شیشه رنگی لاکوبل و آینه ها می تواند بر روی دکوراسیون خانه ها تاثیر گذار باشد. بسیاری از افراد با توجه به نوع نیاز خود از شیشه ها و آینه هایی با ضخامت های گوناگون استفاده می کنند. از این رو شیشه ها و انواع مختلف آن می تواند متاثر از نیاز های مشتریان باشد. به طور کلی استفاده از انواع شیشه ها می تواند برای افراد خانواده ترسناک  باشد، چراکه ممکن است در صورت برخورد ضربه یا فشار بشکند، و بر روی کف زمین پخش شود. از این رو خانواده ها در هنگام استفاده از انواع شیشه ها و آینه ها سعی می کنند که از شیشه ها و آینه هایی استفاده کنند، که تحت هیچ عنوانی نشکند، و از بین نرود. شیشه ها به دلیل شفاف بودن و عبور نور از خود می توانند گزینه بسیار مناسبی برای روشن کردن فضای داخلی خانه باشند. از این رو استفاده از آن ها در خانه های کوچک، تاریک و دلگیر بیشتر از همیشه توصیه می شود. به طور کلی اگر بخواهیم از آینه ها و انواع شیشه ها، در فضای منزل و  محیط کار خود استفاده کنیم، وجود شیشه های ضخیم در انواع مختلف می تواند بسیار مهم و تاثیر گذار قلمداد شود.

Image

تقسیم بندی ضخامت انواع شیشه ها

شیشه ها نقش بسیار مهمی در طراحی داخلی دارند و  بسیاری از شیشه ها به دلیل این که در هر مکانی قابل استفاده نیستند، باید دارای ضخامت خاصی باشند، تا بتوان از آن ها در محیط های مد نظر استفاده کرد، از این رو شیشه هایی با ضخامت زیاد، به دلیل قابلیت تحمل فشار و نیروی بالا می تواند، در محیط هایی که نیاز است از شیشه های ضخیم تر استفاده شود، کاربرد داشته باشند. از این رو ما قصد داریم تا در این بخش به ضخامت های مختلف انواع شیشه ها اشاره کنیم، تا با آگاهی از آن ها بتوانید شیشه های اصل و با کیفیت را خریداری کنید. به طور کلی شیشه ها دارای ضخامت های 4، 5، 6، 8، 10، 12، 16 و 20 میلیمتر است. در این میان می توان به این نکته اشاره کرد که، هرچه میزان ضخامت شیشه ها افزایش پیدا کند، میزان مقاومت آن نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت. در این میان در بازار شیشه 20 میل و شیشه 16 میل به عنوان شیشه های ضخیم تر و پرکاربردتر شناخته شده اند. که از ترکیب آن ها با پارتیشن شیشه ای رنگی یا شيشه رنگي دكوراتيو  ، شیشه رنگی زیبا و بسیار مقاوم تولید خواهد شد.

پرکاربردترین شیشه های ضخیم در بین کاربران کدام است؟

ضخامت و نوع کاربرد هریک از این نوع شیشه ها مشخص می کند که، کدامیک از آن ها برای کدامیک از فضاها مناسب است. از این رو می توان برای شیشه های جلوی اتومبیل ها، پنجره های انواع ماشین ها، بخش های شیشه ای نمای ساختمان ها، درب های کشویی پارتیشن های شیشه ای برای خانه ها و ادارات از شیشه های ضخیم استفاده کرد.  شیشه بیست میل و شیشه شانزده میل، به عنوان ضخیم ترین و مهم ترین شیشه های پرکاربرد در موارد  بالا مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از افراد علاقه زیادی دارند، که برای شیشه های رومیزی خود از شیشه های ضخیم استفاده کنند، چراکه برخی از خانم ها علاقه دارند، که بر روی میز های شیشه ای خود، گلدان های سنگینی را قرار دهند. از این رو استفاده از شیشه های ضخیم برای این نوع میزها لازم و حیاتی است.

مزایای استفاده از شیشه های ضخیم

در برخی از فضاها به دلیل اعمال نیرو و فشار زیاد، ممکن است که شیشه های معمولی دچار شکستگی و ترک بشوند. از این رو بهتر است برای جلوگیری از شکستگی شیشه ها در این محیط ها، از شیشه های ضخیم استفاده شود. استفاده از این نوع شیشه ها بیشتر در ویترین ها، کتابخانه ها، طبقات و شیشه های ررومیزی دیده می شود. از این رو بهتر است اگر احتمال می دهید، که بار که قرار است شیشه تحمل کند، مقدار بالایی دارد، از شیشه های ضخیم برای این کار استفاده کنید. در برخی از موارد دیده شده که، شیشه ها به دلیل تغییرات دما، دچار شکستگی و ترک شده اند، از این رو در فرایند ساخت شیشه های ضخیم از تکنولوژی استفاده شده است، که این نوع شیشه به هیچ عنوان به دلیل تغییرات دمایی نمی شکنند. به عنوان مثال سقف های شیشه ای یکی دیگر از نمونه های مهم، برای استفاده از شیشه های ضخیم معرفی شده است. اگر بخواهیم از دید مهندسی به تعریف این نوع شیشه ها بپردازیم، بهتر است شیشه های ضخیم را این گونه تعریف کنیم که، این نوع شیشه ها در برابر تنش های کششی و فشاری بسیار مقاوم بوده و دچار شکست نمی شود. شیشه های ضخیم به دلیل مقاومت بالایی که دارند، می توانند به عنوان شیشه نشکن نیز در بین مشتریان و کاربران معرفی شود. از دیگر ویژگی های مهم این نوع شیشه ها، رنگ پذیری آن ها است. استفاده از رنگ های سند پلاست، می تواند رنگ آمیزی زیبایی را در سطح رویه این نوع شیشه ها ایجاد کند. در تولید و ساخت شیشه های لاکوبل نیز، از این نوع شیشه ها با ضخامت های گوناگون می توان استفاده کرد.

Image

شیشه های ضخیم بیشتر در کدامیک از فضاها مورد استفاده قرار می گیرد؟

به طور کلی اگر بخواهیم به کاربردهای مختلف و زیاد این نوع شیشه ها بپردازیم، نمی توانیم به صورت خاص این کار را انجام دهیم. از این رو می توان کاربردهای این نوع شیشه ها را، به نیاز کاربران و مشتریان محدود کنیم. از این رو ما قصد داریم، که فضاهایی که به این نوع شیشه ها نیاز دارند، را به شما معرفی کنیم.
•    فروشگاه ها
•    ساختمان های مسکونی
•    ساختمان های اداری
•    کارخانه ها
•    سقف های شیشه ای
•    شیشه های بین کابینتی
•    پارتیشن ها
•    شیشه های میز های ناهار خوری
•    دیوار پوش های داخل فضای نشیمن و پذیرایی

Image

جمع بندی
این روزها به دلیل کوچکتر شدن فضای خانه افراد، بسیاری از معماران و طراحان داخلی در تلاش هستند، تا با استفاده از انواع آینه ها و شیشه های مختلف، فضای داخلی خانه را بزرگتر از آن چه که هست نشان دهند. از این رو بهتر است، با استفاده از دیوار پوش های شیشه ای، و ایجاد بازتابش نور فضای داخل خانه خود را روشن، زیبا و بزرگتر کنید. در دکوراسیون های مدرن و امروزی شیشه به عنوان یک عنصر مهم و کاربردی معرفی شده است. از این رو بسیاری از افراد می کوشند، که با استفاده از شیشه های ضخیم تمامی وسایل داخل خانه خود را به صورت شیشه ای دربیاورند. بنابراین این روزها، استفاده از شیشه های ضخیم به عنوان دیوار پوش، رومیزی، قفسه، کتابخانه و پارتیشن ها بیشتر از گذشته در دکوراسیون منازل ایرانی دیده می شود. از این رو شما می توانید با توجه به نیازهای خود از ضخامت های مختلف این نوع شیشه ها، برای دکوراسیون منازل و محیط کار خود استفاده کنید.

Print
1943 رتبه بندی این مطلب:
3.0

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته