شیشه سکوریت

شیشه سکوریت از جمله انواع شیشه‌های نشکن است که شما با محاسبه قیمت شیشه سکوریت می‌توانید به بهترین شکل ممکن از این نوع شیشه، در موارد کاربردی بسیار همچون دکوراسیون استفاده کنید. معمولا از انواع شیشه‌های سکوریت در نمای شیشه‌ای ساختمان و یا حتی به واسطه ایمنی بالایی که دارد، به عنوان جان پناه شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بی‌انصافی است اگر کاربرد شیشه نشکن سکوریت را در صنعت خودروسازی از یاد ببریم.

شیشه میرال یا شیشه نشکن با طی کردن مراحل مقاوم سازی در کارخانه، به شیشه سکوریت معروف است. پروسه انجام سکوریت سازی شیشه در کارخانه، طی چند مرحله انجام می شود:

 1. در ابتدای امر، شیشه در ابعاد و اندازه مورد نظر برش داده شده و پس از آن وارد کوره هایی با درجه حرارت حدودا 700 درجه سانتی گراد می شود. عمدتا از دو کوره ی کانوکشن و المنتال برای پخت شیشه استفاده می شود.
 2. پس از طی کردن مرحله اول، شیشه نرم شده به درون قالب شیشه ریخته شده و بلافاصله سرد می شود. جالب است بدانید که با دمیدن فشار هوای سرد به درون شیشه، عمل سرد شدن شیشه اتفاق می افتد. ناگفته نماند که دمیدن هوای سرد بایستی برای هر دو طرف شیشه انجام شود؛ چرا که زودتر سرد شدن لایه های بیرونی شیشه نسبت به لایه های درونی آن، در مقاوم سازی شیشه تاثیر بسزایی داشته و می توان گفت که مقاومت چند برابری شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی، در این امر است.

برای دریافت مشاوره برای خرید شیشه رنگی و انواع دیگر شیشه ها می توانید با ایران لاکوبل تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

شیشه سکوریت
 


چنانچه مراحل گفته شده به عمل در نیاید، شیشه سکوریت تولید شده مقاومت لازم را نخواهد پیدا کرد. تفاوت قیمت در هنگام خرید شیشه سکوریت، کیفیت و نحوه انجام مقاوم سازی آن است.

شیشه میرال با شیشه معمولی چه تفاوتی دارد؟

یکی از تفاوت های بین این دو، نحوه و مراحل ساخت و تولید آنها است. از دیگر تفاوت های مهم بین شیشه معمولی با شیشه نشکن در ساختار آنها هنگام شکستن است. شیشه ای سکوریت هنگام شکستن به حالت پودری و ذرات بی خطر تبدیل می شوند؛ این در حالی است که شیشه های معمولی هنگام شکستن درز برداشته و حالت شمشیری پیدا میکنند. شیشه های سکوریت تا دمایی حداکثر 250 درجه سانتی گراد و شیشه های معمولی تا دمایی حداکثر 60 درجه مقاوم هستند.

مراحل تولید شیشه سکوریت

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، برای تولید شیشه میرال، شیشه در ابتدا باید در کوره مخصوص حرارت داده شود. در این مرحله، شیشه به دستگاه های پیشرفته دیاموند فرستاده شده و پس از عبور از این دستگاه ها، لبه های شیشه براق و در اصطلاح پرداخت داده می شود. پس از آن، به دستگاه های جاساز فرستاده شده و در آنجا عملیات برش الگو و سوراخ کردن شیشه انجام می پذیرد. توجه کنید که برش  و جاسازی شیشه، پیش از سکوریت سازی آن باید انجام شود؛ چرا که شیشه های نشکن در صورت مواجه با دستگاه برای برش، خرد و شکسته می شوند. در مرحله بعدی شیشه ها را در دستگاه شست و شوی قرار داده و گرد و غبار را از روی آن را برای انجام مراحل بعدی، پاک می کنند. در این مرحله، شیشه به کوره های پیشرفته هوریزانتال فرستاده شده و به وسیله المنت های پیشرفته ای که در کوره ها قرار دارند، تا 700 درجه سانتی گراد حرارت داده می شوند. برای آنکه شیشه عاری از هر گونه حباب، قوس، انحنا و در اصطلاح تابی باشد، آن را درون کوره به کمک سرامیک های پیشرفته، به صورت افقی به حرکت در می آورند.
در مرحله بعدی برای آنکه شیشه به دمای معمولی برگردد، آن را برای چند ثانیه در درون دستگاه بادبزن پیشرفته قرار می دهند. این امر موجب می شود تا با گرفتن هوای داخل شیشه، مقاومت آن تا 7 برابر نسبت به شیشه خام، افزایش پیدا کند. یک از عواملی که موجب می شود تا شیشه های میرال در هنگام شکستن به قطعات ریز و بی خطر تبدیل شوند، انجام این مرحله است.
فروش شیشه سکوریت در ضخامت های 3 میلی الی 20 میلی متری و در رنگ های دودی، سفید، آبی، سبز، برفی و برنر انجام می شود. شیشه های نشکن در مقابل حرارتی تا 250 سانتی گراد و سرمای 80 درجه سانتیگراد، مقاوم هستند. با به بکارگیری شیشه میرال در تولید محصولات مختلف می توان ایمنی و سلامت محصولات را بیمه نمود.

برش شیشه میرال

پیش از این اشاره کردیم که برش شیشه های نشکن بایستی پیش از فرآیند حرارت دهی انجام شود. شیشه های نشکن را در بخش های مختلف یک ساختمان را بکار می برند که با توجه به مکان نصب و ابعاد آن، یراق آلاتی بر روی آن نصب می شود که نیاز به سوراخ کردن یا شکل دهی دارد. بنابراین با ارسال اندازه های مورد نظر به کارخانه تولید شیشه قبل از انجام مراحل مقاوم سازی، شیشه برش می خورد. شیشه سکوریت پس از برش در ابعاد مورد نظر، برای ورود به کوره آماده می شود. پیش از این هم اشاره کردیم که چنانچه شیشه پس از عملیات مقاوم سازی و حرارت دهی برش داده شود، تکه تکه و پودر می شود. بنابراین بایستی اندازه گیری محل نصب شیشه، توسط نصابی حرفه ای و کارآمد انجام شود. چرا که در صورت اشتباه در محاسبات، امکان برش مجدد شیشه وجود نداشته و مشتری هزینه ی جدیدی را متحمل می شود. در کارخانه ها برای برش دقیق شیشه از دستگاهی به نام CNC استفاده می کنند. CNC شیشه را با دقت زیادی به ابعاد مورد نظر برش می دهد.
 

برش شیشه میرال

 

بهترین نوع شیشه نشکن

برای اینکه متوجه شوید شیشه میرال انتخابیتان از چه سطح کیفیتی برخوردار است، بایستی به نکاتی توجه نمایید. از جمله:

 • شیشه تاب و انحنای زیادی نداشته و مقدار آن در حد استاندارد باشد.
 • شیشه از رو به رو نباید تاب و انحنا داشته باشد.
 • شیشه ای قابل اطمینان است که علامت استاندارد بر روی آن حک شده باشد.
 • برای لبه های آن از دیاموند براق استفاده شده باشد.
 • در صورت شکسته شدن، به حالت پودری و بی خطر در بیاید.
 • در جاسازی و برش آن، لب پری وجود نداشته باشد.

شیشه های نشکنی که در کوره های جدید به صورت استاندارد تولید می شوند، از مقاومت بالایی برخوردار هستند. شیشه هی میرال تولید شده با بهترین مواد و متریال اولیه، در فروش شیشه سکوریت به عنوان بهترین ها هستند.

روش تخصصی در تشخیص شیشه نشکن مرغوب

اگر جزو افرادی هستید که می خواهید خریدی آگاهانه تر و دقیقتری داشته باشید، برای تشخیص سطح کیفیت شیشه ها، بایستی به نکات ریز تری توجه کنید. از جمله:

مشاهده شیشه با کمک عینک پلار

تشخیص سکوریت بودن شیشه با این روش، به صورت مشاهده ی دایره های کوچک و بزرگ انجام می شود.  گفتنی است که این روش به دلیل پیچیده بودن و نکات خاصی که در مراحل انجام آن باید در نظر گرفت، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 استفاده از شیشه برنز قهوه ای

تکه ای شیشه برنز قهوه ای را طوری نگه دارید که مانند آینه عمل کرده و انعکاس شیشه میرال را در درون خود نشان دهد. اگر بر روی شیشه برنز که در دست دارید، تعداد زیادی اثرات رنگی به صورت نقاطی با قطر 2 تا 5 سانتی متر شکل گرفت، نشان دهنده ی سکوریت بودن شیشه است؛ در غیر اینصورت، شیشه مورد نظر ساده است.

برای اطلاع از قیمت شیشه رنگی و انواع شیشه های دیگر با ایران لاکوبل تماس گرفته و از جدید ترین قیمت ها با خبر شوید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

زاویه دادن به شیشه و نگاه کردن در آن

در این روش با نگاه کردن به شیشه در زاویه هایی کمتر از 5 درجه، شیشه بایستی حالتی مواج داشته باشد.

خراشیده کردن سطح شیشه با موادی که سختی بالایی دارند

این روش نیز از دیگر روش های تشخیص سکوریت بودن شیشه است. در صورتی که فرایند سکوریت کردن شیشه به درستی انجام شده باشد، با موادی که درصد سختی بالایی دارند، مانند الماس نیز شیشه خراشیده نمی شود.
مزایای استفاده از شیشه سکوریت

 • امروزه در صنعت ساختمان سازی، برای جلوگیری از اتلاف انرژی و همچنین کاهش خطرات احتمالی، از مواد و مصالح عایق، ایمن و مقاوم استفاده می کنند. یکی از مزایای مهم نصب شیشه سکوریت در ساختمان ها نیز همین امر است. نصب این شیشه علاوه بر تامین ایمنی، به هر چه زیباتر شدن ساختمان و فضا نیز کمک می کند.
 • مقاومت 7 برابری شیشه های نشکن نسبت به شیشه های معمولی، یکی از دلایل اصلی فروش شیشه نشکن در بازار است. با نصب پارتیشن های شیشه ای میرال در ساختمان می توان بخش های مختلف را با خلاقیت چشم نوازی از یکدیگر تفکیک کرد.
 • همانطور که به آن اشاره کردیم، با خرید شیشه سکوریت و نصب آن، از هدر رفتن انرژی نیز تا حد چشمگیری می توان پیشگیری کرد. ناگفته نماند که با استفاده از شیشه های نمای میرال، علاوه بر افزایش زیبایی در نمای ساختمان ها و برج ها، می توان ایمنی آن ها را در برابر زلزله و آتش سوزی نیز تامین نمود.
 • شیشه میرال به دلیل دقت در ساخت، هیچ گونه خط و خش و موجی بر روی خود نداشته و مطابق با استاندارد های بین المللی ساخته می شود.
 • این شیشه ها از شیشه های معمولی بسیار مقاوم تر و ضربه پذیر تر بوده و به آسانی نمی شکنند.
 • مقاومت بالای آن ها در برابر شوک حرارتی نیز از دیگر خصوصیات این شیشه ها است.

مزایای استفاده از شیشه سکوریت
 

 

ویژگی های شیشه نشکن استاندارد

شیشه های نشکن از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • این شیشه ها در دراز مدت و در برابر نور آفتاب تغییر رنگ نمی دهند.
 • اندازه دقیق و برش منظم نسبت به شیشه های معمولی
 • نداشتن برآمدگی و پستی بر سطح آن
 • تحمل بالا تاب و فشار تا حداکثر 40 کیلوگرم
 • ایمن و بی خطر بودن در مواقع شکستگی

 

کاربرد شیشه سکوریت

شیشه میرال با داشتن استحکام و مقاومت بالا در برابر حوادث و خطرات احتمالی مانند زلزله و آتش سوزی، در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله:

دیوار های شیشه ای

مقاومت شیشه میرال در مقابل ضربه و حرارت و همچنین تنوع زیاد آن در طرح و رنگ، موجب شده است تا از این شیشه برای ساخت دیوار های داخلی ساختمان ها، اللخصوص دیوار های سرویس های بهداشتی، مورد استفاده قرار گیرند.

 صنایع ساختمانی

برای حفظ امنیت و رعایت اصول ایمنی، استفاده از شیشه معمولی در بسیاری از موارد ساختمانی، ممنوع است. اما شیشه های نشکن به دلیل امنیت بالایی که دارند، می توان آن ها را در تمامی قسمت های ساختمانی مورد استفاده قرار داد.

 لوازم خانگی

شیشه های به کار رفته در مایکروویو، شیشه های داخلی یخچال، ظروف پیرکس، صفحه گاز و غیره، همگی از جنس سکوریت ساخته شده اند.مقاومت بالای شیشه های سکوریت شده در برابر دما و حرارت باعث شده است تا استفاده از این شیشه ها در لوازم خانگی کاربرد فراوانی داشته باشند. ناگفته نماند که امروزه استفاده از شیشه میرال در ساخت انواع میز، پارتیشن و دیگر تجهیزات خانگی و اداری، بیش از پیش مورد استقبال مردم قرار گرفته است. شیشه علاوه بر زیبایی چشم نواز و مجذوب کننده ای که به فضا می دهد، امنیت محیط را نیز تامین می کند.

 نمای بیرونی ساختمان ها و برج ها

از شیشه های سکوریت شده در نمای خارجی ساختمان ها مثل آلاچیق، پوشش بالکن و غیره، استفاده می شود. طریقه ساخت و نحوه نصب شیشه های سکوریت شده به گونه ای است که در مقابل حرارت بالا، رطوبت، باد شدید، سرمای زیاد و دیگر عوامل محیطی و غیرمحیطی، مقاومت خود را حفظ می کنند. پس می توان گفت بکار گیری آن ها در نمای ساختمان علاوه بر ظاهری زیبا، کیفیت مطلوبی از استحکام را نیز به همراه دارد.

صنعت خودروسازی

هنگام وقوع تصادف، یکی از خطرات تهدید کننده ای که می تواند آسیب جدی به سرنشینان وارد کند، قطعات شکسته و برنده شیشه است. شیشه های میرال در صنعت خودروسازی بکار برده می شوند تا در صورت وقوع تصادف که شیشه به یکباره فرو ریخته می شود، ایمنی افراد در برابر خطرات ناشی از فرو شدن شیشه در بدن حفظ شود.

صنعت خودروسازی

 

درب شیشه ای ساختمان ها و برج های تجاری-اداری

بی شک تاکنون درب های ورود و خروج ساختمان های تجاری-اداری یا ساختمان های مسکونی که در مجاورت پیاده رو ها واقع شده اند، توجه شما را به خود جلب کرده اند. طبق قوانین ساخت و ساز، برای افزایش سطح ایمنی ساختمان ها، تمامی شیشه های بکار برده شده در این دسته از درب ها، بایستی میرال یا همان شیشه های سکوریت شده باشند.

 پنجره

با کمک شیشه های نشکن می توان انواع پنجره های ثابت و متحرک را ساخت. پنجره هایی که فاصله کمی با سطح زمین دارند، احتمال بیشتری برای شکسته شدن دارند؛ از این رو استفاده از شیشه میرال در این موارد، به دلیل رعایت و حفظ نکات ایمنی، ضرورت بیشتری پیدا می کند.

 پله و هندریل شیشه ای

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از شیشه های سکوریت، بکار گیری آن ها در پاگرد و مجاورت پله ها جهت جلوگیری از سقوط افراد است. پله ها جزو مکان های پرتردد و البته خطرناک در هر ساختمان به حساب می آیند؛ به همین دلیل استفاده از شیشه های میرال که مقاومت بالایی در برابر شکستگی و ضربه دارند، در پله ها و جانپناه ها بسیار رایج است. جالب است بدانید که امروزه استفاده از شیشه ها در پله بسیار به چشم می خورد. به کارگیری شیشه در ساخت خانه و ویلا های مدرن، یکی از جذاب ترین و خاص ترین دکوراسیون ها به شمار می رود. شیشه های نشکن، کیفیت و مقاومت بسیار بالایی برای ساخت پله های مستحکم، دارند. شیشه های سکوریت در ساختمان می توانند تا 4 برابر قوی تر از شیشه های معمولی در ساختمان عمل کنند. از شیشه های میرال در موقعیت های مختلف ساختمانی از جمله راه پله ها، آسانسور، درب ورودی، پنجره های درب کشویی، جانپناه، درگاه و غیره استفاده می کنند.
 

 پله و هندریل شیشه ای

 

 محافظ گوشی و لپ تاپ

امروزه از شیشه های نشکن برای محافظت گوشی های هوشمند کمک می گیرند.

نصب شیشه سکوریت

نکات بسیار مهمی در نصب شیشه های میرال وجود دارد که با رعایت آنها می توان شیشه مورد نظر را به عالی ترین و بهترین شکل ممکن نصب نمود؛ بنابراین آشنایی با ویژگی های این محصول برای راه اندازی موفق آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه قصد داریم تا نکاتی در خصوص نصب این شیشه ها با شما در میان بگذاریم.

 • شیشه ها بایستی بر اساس کاربرد خود انتخاب شوند. بطور مثال شیشه های دو الی سه جداره برای پنجره های ساختمان ها گزینه مناسبی هستند؛ چرا که به عنوان عایق عمل کرده و از برودت سرما و گرما و همچنین انتقال سر و صدا نیز جلوگیری می کنند.
 • برای نصب شیشه های میرال، بایستی با یراق آلات آن آشنا باشید و بهترین کیفیت را برای آن انتخاب نمایید.
 • به میزان ایمنی شیشه قبل از نصب آن توجه کنید. پیش از این به ویژگی های یک شیشه میرال خوب اشاره کرده ایم؛ طبق آن می توانید بهترین انتخاب را برای خود رقم بزنید.
 • در هنگام نصب شیشه های دو جداره بایستی چسب عایق بندی بین جداره ها قرار گیرد و برای اطمینان از وجود گاز بین لایه های هر شیشه، تست های لازمه انجام شود. بهترین شیشه، شیشه ای است که از شفافیت یکنواخت در سطح خود برخوردار بوده و موجی بر روی آن مشاهده نشود.
 • برای نگهداری صحیح از شیشه ها، بهتر است آنها را بر روی شاسی و الوار های مخصوص قرار دهند تا از خط و خشی و دیگر عوامل آسیب زا، در امان بمانند.
 • زیر سازی محل نصب شیشه را به خوبی انجام دهید تا در هنگام نصب با مشکلی مواجه نشده و پرسه نصب به بهترین شکل انجام شود.
 • شیشه همانند دیگر مصالح و تجهیزات ساختمانی، بایستی به درستی نصب شده و نکات اجرایی حین کار با دقت انجام شود.مهم ترین عامل در نصب شیشه، اطمینان از اتصالات آن است. از این رو، محل قرار گیری آن باید توسط نصاب کنترل شود؛ در غیر اینصورت احتمال شکستگی و سقوط آن وجود دارد.
 • شیشه به دلیل ظرافت و شکنندگی بالایی که دارد، حمل و نقل آن باید با احتیاط و توسط تجهیزات لازم و خودرو های مخصوص صورت پذیرد؛ در غیر اینصورت، خطراتی از جمله شکستگی و لب پریدگی شیشه را تهدید می کنند.

شیشه سکوریت نشکن

شیشه سکوریت که به عنوان شیشه نشکن از آن یاد می‌شود به خاطر عوامل مختلفی که در ساختار خود حفظ کرده است به یک مقاومت و دوام عالی دست پیدا کرده است و اولین ویژگی خود را یعنی نشکن بودن به راحتی به نمایش می‌گذارد. به همین دلیل است که شما می‌توانید از شیشه با دوام سکوریت حتی برای فضای تراس به دلیل ایمنی و امنیت بالایی که دارد بدون هیچ‌گونه دغدغه ذهنی استفاده کنید. امروزه از شیشه‌های سکوریت نشکن برای استفاده از پارتیشن شیشه‌ای، مبلمان شیشه‌ای و هم‌چنین شیشه جلوی انواع خودرو نیز خود می‌توان به راحتی استفاده نمود.

شیشه سکوریت دودی

احتمالا شما انواع شیشه سکوریت را به صورت دودی در برندهای مختلف مشاهده کرده‌اید. یک برند معتبر با کیفیت عالی خود این قدرت را دارد که بتواند کیفیت و استقامت قابل قبولی را ارائه دهد. هزینه خرید شیشه‌های سکوریت دودی وابسته به نوع و همچینن مواد اولیه‌ای است که برای تولید این شیشه به کار رفته است. شیشه‌های سکوریت دودی مایل به مشکی هستند و برخی ممکن است با شیشه‌های برنز که رنگی متمایل به قهوه‌ای دارند اشتباه بگیرند. این نکته را لطفا در حین خرید شیشه‌های سکوریت دودی در نظر بگیرید.


نصب شیشه سکوریت

برای نصب انواع شیشه دودی سکوریت اندازه شیشه مهم‌ترین نکته‌ای است که نصاب به آن توجه می‌کند. قیمت نصب شیشه سکوریت  به کیفیت کار و زمانی که برای آن صرف می‌شود بستگی دارد و بهتر است از شرکت‌های معتبر برای نصب انواع شیشه سکوریت استفاده کنید. به هیچ وجه نباید هیچ‌گونه ضربه‌ای به لبه و گوشه شیشه نشکن وارد شود و از ابزار به درستی و بدون بی‌دقتی  استفاده گردد. اندازه‌گیری شیشه‌های سکوریت با پیچیدگی خاصی همراه است، به همین دلیل است که باید از نصاب حرفه‌ای در این زمینه استفاده کنید. یک نصاب ماهر به خوبی می‌داند که تخصص تا چه حد لازمه این حرفه است پس این نکته را در نظر بگیرید که گذراندن دوره‌های عملی برای نصاب یک امر ضروری محسوب می‌شود. 
 

جمع بندی
امروزه شیشه های سکوریت شده که اتفاقا علاوه برای استحکام و مقاومت مثال زدنی که دارند، از زیبایی چشمگیری نیز برخوردار هستند، در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، ساختمان سازی، لوازم خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. این شیشه ها در کوره های بروز به صورت استاندارد تولید می شوند. در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا درباره ی مراحل ساخت، موارد استفاده، انواع و دیگر موارد مربوطه، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.شیشه سکوریت را برای استفاده در انواع درب اتوماتیک شیشه‌ای، پارتیشن‌های تزئینی و حتی اداری، کف شیشه‌ای و... می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. نصب این نوع شیشه مهارت و تخصص بالایی را می‌طلبد که نباید این موضوع را از یاد ببرید. از جمله مزایا و فواید استفاده از انواع شیشه‌های سکوریت ایمنی کاملی است که بعد از شکستن شیشه می‌توانید مشاهده کنید. دوام و مقاومت شیشه نشکن سکوریت در برابر شیشه‌های معمولی هفت برابر بیشتر شناسایی شده است. به همین علت است که امروزه استفاده از انواع شیشه‌های سکوریت تا این حد با استقبال عمومی رو به رو شده است.
 
 
 
 
 

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته