ابزار شیشه رومیزی

بسیاری از افراد این گونه فکر می کردند که ساخت شیشه دست نیافتنی باشد، اما رفته رفته با پیشرفت فناوری هم شیشه تولید شد و هم ابزارآلات شیشه. حتی می توان گفت قدیمی ترین مصالح ساختمان سازی که کشف شده همان شیشه است. شیشه های گوناگونی را به منظور نگهداری و ایجاد جلوه برای بنا به کار می برند. با این که در زمینه مصالح ساختمانی به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست پیدا کرده ایم، ولی هنوز از شیشه به عنوان مصالح کاربردی برجسته استفاده نمی شود. 
ابزارآلات شیشه بری گوناگونی به منظور برش آینه و شیشه در طرح ها و مدل های متفاوت ساخته شده است. گونه های متفاوت ابزار آلات شیشه در مدل ها و ابعاد مختلف به بازار ارائه شده که هر یک عملکرد خاص خود را دارد. شیشه بری به عنوان یک شغل ضروری در جامعه مطرح است و به منظور وارد شدن به این شغل بایستی سالیان متمادی تجربه و سابقه به دست آورد. با این وجود حتی متبحرترین شیشه برها هم قادر نیستند بدون داشتن ابزار آلات شیشه مناسب، پروژه های کاملی را تحویل دهند.

نرده شیشه ای

برای خرید شیشه لاکوبل می توانید از طریق شماره تماس ( 09123311066 ) با ایران لاکوبل تماس بگیرید.

اغلب شیشه ها یا برای مصرف در زمینه دکوراتیو و یا برای استفاده به عنوان مصالح کاربردی ساخته شده اند. گونه های متفاوت شیشه های سکوریت، مشجر و تخت در سازه های مسکونی و اداری و تجاری پیاده سازی می شوند. شیشه های این چنینی با توجه به کارکرد و مکان اجرا، دارای قطر و اندازه های مختلفی هستند. به عنوان مثال شیشه های سکوریت اغلب برای حفظ امنیت سازه و در ورودی ها کار گذاشته می شوند. بعضی از شیشه های ایمنی، از خاصیت ضد گلوله بودن برخوردار هستند، اینگونه از شیشه ها در خودروها هم کاربرد دارند. 
برای طراحی داخلی سازه هم می توان از شیشه و آینه کاری استفاده کرد که بیشتر به جهت زیباسازی نصب می شوند. شیشه های این چنینی مسئولیت امنیت ساختمان را بر عهده ندارند و برای اجرای دکوراسیون مجلل مناسب هستند. ابزارآلات شیشه استفاده شده برای نصب و برش شیشه در هر یک از این موارد متغیر است. بعضی از ابزارآلات شیشه عمومی اند و در تمام کار های شیشه بری کاربرد دارند. در ادامه متداول ترین ابزارآلات شیشه بری دسته الماس شیشه بری معرفی می گردد.

 • انواع الماس دسته نفتی
 • انواع الماس دسته چوبی
 • انواع الماس آهنی از ابزار شیشه بری
 • انواع الماس هارد متال 
 • انواع الماس پیستولی
 • ابزارآلات شیشه بری قواره بر
 • ابزارآلات شیشه برش گردبر
 • انواع انبر شیشه گیر 
 • ابزارآلات شیشه بری گان چسب 
 • قاپ ابزار انتقال در شیشه بری 
 • انواع چنگک شیشه بری 
 • انواع گونیا شیشه بری

انواع ابزار دور شیشه

قاپک ها ابزاری ایده آل جهت جابه جایی شیشه هستند. مخصوصا برای شیشه هایی که اندازه های وسیع و وزن بالایی دارند، به کار بردن قاپک به منظور جا به جایی شیشه بسیار کارآمد است. بیشتر قاپک ها، بادکش لاستیکی جهت مکش دارند که به سطح های صاف، مانند شیشه، خیلی خوب می چسبند. می توان قاپک هایی با یک الی سه بادکش در بازار پیدا کرد. هر نوع قاپک وزن به خصوصی را تحمل می کند. قیمت قاپک انتقال شیشه در مقایسه با تعداد مکنده ها، جنس بدنه و برند تولید کننده متغیر است.
برش شیشه به صورت گرد با ابزارآلات شیشه معمولی کار دشواری به نظر می آید ولی انجام آن کار با گردبر شیشه بسیار سهل و راحت است. گرد بر شیشه گونه های متفاوتی دارد. مناسب ترین گونه گرد بر شیشه، گونه های نفت خور با نیش گردان به حساب می آیند. قیمت گردبر شیشه نیز به نوع و اندازه دسته آنها ارتباط دارد و بر حسب آن ها متغیر است.

انبر برش شیشه

جهت مشاهده قیمت شیشه رنگی می توانید از طریق شماره تماس ( 09123311066 ) با ایران لاکوبل تماس بگیرید.

پرداخت لبه دور شیشه

به این دلیل لبه شیشه را با کمک ابزار آلات شیشه تراش می دهند که امنیت آن حاصل شود، همچنین با انجام این کار تغییرات زیادی هم در نمای شیشه ایجاد می شود که از لحاظ ظاهری مشتریان بسیاری را به خود جذب می کند. 
کناره های شیشه ای که تراشیده می شوند در مقایسه با شکل اولیه آن ها بسیار یکدست، صاف، واضح و مسطح خواهند شد. این خصوصیات سبب میشوند که کارکرد بیشتری نیز پیدا کنند. شیوه پرداخت لبه های شیشه با کمک دستگاه دیاموند به این شکل است که هیچگونه تغییری در اندازه و ابعاد اولیه شیشه ایجاد نخواهد شد. در اصطلاح دیگر می توان اینگونه بیان کرد که در این پرداخت لبه های شیشه تا زاویه ایده آلی ساییده شده و تراشیده می شود، به همین جهت فقط یک تغییر در شیشه حاصل می شود آن هم این است که با همان اندازه های پیشین قطر کناره های آن ها شیب ملایمی داشته و باریک تر از بخش های وسطی شیشه خواهد شد.

ابزارآلات برش شیشه

ایران لاکوبل بزرگترین مرکز فروش شیشه رنگی در تهران جهت سفارش شیشه رنگی از طریق شماره تماس ( 09123311066 ) با ایران لاکوبل تماس بگیرید.

ابزار شیشه رومیزی

انواع ابزارآلات شیشه جهت برش و تراش دقیق در ادامه بیان شده است:

 • انواع تخت براق
 • انواع دیاموند
 • انواع تراش دو پله
 • انواع تراش سه پله
 • انواع تراش ( پخ )
 • انواع تراش انگشتی
 • انواع تراش ۴۵ درجه
 • انواع تراش ابرویی

در حقیقت شیشه های رومیزی پراستفاده ترین گونه شیشه در رابطه با ابزارآلات لبه شیشه به شمار می آید در اصطلاح دیگر به منظور ساخت هر نوع شیشه رومیزی از قبیل شیشه میز ناهارخوری و جلو مبلی بایستی لبه شیشه تراش داده شود با انجام ابزار تراش بر روی شیشه ظاهری بسیار جذاب به وجود خواهد آمد. دقت کنید که نوع ابزار بایستی یا توجه به لبه میز مد نظر انتخاب شود.

مته شیشه

مته های شیشه در ابعاد متفاوتی تولید می شوند تا با کمک آن ها بتوان شیشه ها را شکاف داد. روی این مته های شیشه پودرهای الماس استفاده شده تا بدان وسیله سوراخ کردن شیشه و یا سنگ با سرعت بیشتری انجام شود. اغلب برند مته های شیشه موجود در بازار متعلق به کشور چین، ایتالیا و آلمان است. 
سنگ لول به منظور لول کردن لبه های شیشه و گوی تراشی سنگ های قیمتی در اندازه های متفاوت تولید شده است. مته شیشه آبی به منظور شکاف دادن شیشه به شکل حرفه ای سوراخ از بالا در اندازه های گوناگون به بازار ارائه شده و مته شیشه معمولی سر دریل نیز برای شکاف هایی با قطر کم کاربرد دارد و در دو نوع صنعتی و معمولی تولید و در بازار به فروش می رسد.

الماس شیشه بر

تراش و برش شیشه جزء کار‌هایی است که حساسیت و ظرافت بالایی را طلب می کند. شکننده بودن شیشه موجب شده عمل برش احتیاج به دقت بالایی داشته باشد. سالیان زیادی است که از ابزارآلات شیشه تحت عنوان الماس شیشه ‌بر به منظور قطعه قطعه کردن شیشه های متفاوت کاربرد دارد. نمونه های متفاوتی از ابزار شیشه در بازارهای جهانی وجود دارد مدل «NTG1100» نیز یکی از همین محصولات است که توسط کمپانی «نووا» (Nova) ارائه شده است. این محصول 6 عدد تیغه الماسه دارد که می توان با استفاده از  آن شیشه های گوناگونی را به خوبی برش داد. دسته‌ ای که برای این مدل کار گذاشته شده از چوب گردو است، زیرا چوب گردو ماندگاری و استقامت بسیار زیادی دارد.

تیغه الماس شیشه

گرد بر شیشه

در حال حاضر شیشه های گرد برای میزهای پذیرایی کاربرد دارند و به همین دلیل از الماس های گردبر برای برش این شیشه ها استفاده می شود. ابعاد الماس گردبر 6*8*34 سانتی متر و وزن آن 167 گرم است. طول تیغه آن 2 سانتی متر است که نوع آن ثابت می باشد. تیغه برش کاربید تنگستن که سختی بسیار زیادی داشته و شیشه را بسیار تمیز برش می دهد استقامت این شیشه بر در حد قابل توجهی بالاست. 
دارای کاپ ساکشنی که مکش عالی جهت نگه داشتن مرکز ضمن این که سر برش می تواند یک دایره گرد دقیق را رسم کند. اهرم یک مقیاس مشخص دارد، که قابلیت خوانایی آن راحت است و قادر به تنظیم کردن قطر می باشد. گزینه بسیار مناسبی جهت قطعه قطعه کردن شیشه برای کار هنری، کاردستی، و مصارف خانگی است. 

کاتر شیشه بری

اخیرا لوازم متعددی برای تراش شیشه ساخته شده، با کمک این ابزارها می توان شیشه را به شکل های جذابی درآورد. یکی از ابزارهای مطرح در این زمینه کاتر است که مدل «RH-3400» جزء محصولات پرمصرف به شمار می آید. این محصول جزء تولیدات کمپانی «رونیکس» (Ronix) است که در آن ۶ تیغه استفاده شده است. با کمک این تیغه ها شیشه های متنوع با قطر 6 میلی‌متر نیز بریده می شوند.
شغل شیشه بری احتیاج به مهارت و تجربه بالایی دارد. از آن جایی که برش شیشه به تخصص زیادی نیاز دارد، باید در زمان کار با ابزارآلاتی مانند الماس شیشه ‌بر دقت زیادی را به خرج دهید؛ همین طور چنانچه قادر به استفاده درست از ابزار در زمان برش نباشید، خطوط برش خورده مستقیم، صاف و تمیز نخواهند بود و آن شیشه دیگر قابلیت کاربرد نخواهد داشت. کمپانی رونیکس سالیان متمادی است که در عرصه ارائه ابزارآلات دستی و برقی مشغول است. این کمپانی سوای بر حفظ سطح کیفی تولیدات، آن ها را با قیمتی مناسب به بازار عرضه کرده است.

کاتر شیشه بری

انبر شیشه بری

به منظور قطعه قطعه کردن و جداسازی شیشه های بریده شده به وسیله الماس شیشه‌بری از انبر پلاستیکی استفاده می کنند. اسم دیگر این ابزار عبارت است از: Lightweight Plastic Running Pliers 
برای ساخت آثار تیفانی گلاس و استین گلاس اغلب از شیشه هایی با قطر 3 میلیمتر استفاده می شود. در کشور ما بیشتر کارهای حجمی با استفاده از شیشه جام ساخته می شوند. ولی در سایر کشورها شیشه‌های رنگی و شیشه‌های اوپال به مراتب استفاده بیشتری دارند. این گونه از شیشه‌ها قیمتی بسیار بیشتر از شیشه جام داشته و در تراش و قطعه قطعه ‌کردن آنها باید بسیار زیاد دقت کرد.
به منظور تکه تکه کردن و جداسازی شیشه بریده شده، باید شیشه از جای خط الماس اهرم خمیده شود. این اهرم‌کردن باید طبق اصول و به ترتیب انجام شود که دو تکه طرفین خط برش از یکدیگر دور شوند. چنان چه خط برش را راس در نظر بگیریم دو طرف آن باید به جهتی خمیده شوند که شبیه عدد 8 فارسی به وجود آید، خمیده شدن خلاف چیزی که بیان شد موجب خرد شدن شیشه می شود.

دستگاه تراش شیشه

دستگاه تراش شیشه

یکی از امکانات دستگاه لول زنی و تراش شیشه، قابلیت لول زنی در حالت های محدب و مقعر است. هر دستگاه امکان نصب تعدادی سنگ تراش را دارد. به عنوان مثال، این دستگاه امکان لول زنی شیشه های  ۸ میلی متر، 1۰ میلی ماتر و غیره را بی آن که سنگ عوض شود، دارد. 


کابینت شیشه ای مدرن


کابینت جزء اساسی ترین لوازم و تجهیزات داخل آشپزخانه به شمار می آید که به منظور نگهداری وسایل مورد نیاز آشپزخانه کاربرد دارد. کابینت ها در طرح های گوناگون و رنگ های متفاوت ایجاد شده اند. با پیشرفت فناوری و بروز مدهای مختلف کابینت های شیشه ای نیز وارد بازار شده اند. این کابینت ها موجب ایجاد تغییرات اساسی در منزل شده اند و نمایی متفاوت را برای آن ها به ارمغان آورده اند. 

یکی از موارد مهمی که انسان ها در حدود 6000 سال پیش به آن دست پیدا کرده اند، شیشه است. نوه کشفیات آن به این صورت است، که سنگ های آتشفشانی را شکاف داده و با تراشیدن آن ها شیشه را استخراج می کردند. در حدود 4000 سال پیش بشر توانست از سنگ های دارای سلیس شیشه را کشف کند. به علت استخراج دشوار شیشه از این ماده تنها قشر ثروتمند جامعه می توانستند استفاده کنند و جزء مواد اولیه لوکس در ساختمان سازی و غیره به حساب می آمد. رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی ماشین آلات مخصوصی برای تهیه شده تولید شدند و انحصار استفاده از شیشه از دست سرمایه داران خارج شد و افراد عادی نیز قادر به تهیه شیشه بودند. شیشه نقش بسزایی را در زندگی بشر بر عهده دارد، این مصالح پرکاربرد در تمامی ابعاد زندگی بشر نقش آفرینی می کند. در حال حاضر شیشه ها به گونه ای تولید می شوند که خطر شکنندگی آن ها بسیار پایین آمده است. امروزه کیفیت شیشه ها به شکلی است، که شما می توانید در یک اتاق شیشه ای زندگی کنید این شیشه ها در برابر ضربه و حرارت بسیار مقاوم هستند و الگوی شکست متفاوت آن ها موجب شده تا کاربرد گسترده تری از آن ها را شاهد باشیم.
 

ابزار شیشه رومیزی

ابزار تراش شیشه رومیزی

در حال حاضر ماشین آلات بسیار پیشرفته ای در حوزه برش شیشه تولید شده اند که این دستگاه ها موجب می گردند تا شیشه ها با کیفیت بسیار بالا برش داده شوند. برای آن که بتوان شیشه را با کیفیت بالایی برش زد معمولا از سه دستگاه به نام های لول زنی، دیاموند و تراش استفاده می شود. برای ایجاد ابزار دو پله و سه پله روی شیشه از دستگاه لول زن و برای ایجاد ابزار تخت روی شیشه از دستگاه دیاموند و در نهایت برای ایجاد ابزار پخ روی شیشه ا دستگاه تراش به کار برده می شود. نکته حائز اهمیت این جاست که دستگاه لول زن با کمک نیروی انسانی و مابقی ماشین آلات به طور اتوماتیک کار می کنند. دستگاه های تراش مختلفی جهت برش شیشه وجود دارد که عبارت است از

• دستگاه تخت براق

• دستگاه دیاموند

• دستگاه تراش دو پله

• دستگاه تراش سه پله
• دستگاه تراش ( پخ )
• دستگاه تراش انگشتی
• دستگاه تراش ۴۵ درجه

• دستگاه تراش ابرویی

 

در واقع شیشه ها نوعی از سرامیک هستند که در اثر حرارت دادن سلیس ایجاد می شوند. این جسم که ظاهر بسیار سختی دارد در صورت شکستن و یا برش دادن می تواند صدمات جبران ناپذیری را به افراد وارد سازد. برای آن که این شیشه به افراد آسیب نزد به دوصورت استفاده می شود اول آن که در قاب و یا پنجره استفاده شود و روش دوم آن که این شیشه ها پخ کاری شوند. به عبارت دیگر می توان با کمک سمباده کاری لبه تیز شیشه را هموار نمود.

 

ابزار تراش شیشه رومیزی

 

ابزار دور شیشه رومیزی

شیشه ها پس از ایجاد نقش و نگار، تراش یا مشبک سازی لبه های تیزی پیدا می کنند بنابراین لازم است امکانی فراهم شود تا این لبه ها کاملا صاف و یکدست گردد. در صنعت شیشه از ماشین آلات مختلفی به منظور تحقق این کار استفاده می شود. ابزار دور شیشه اصطلاحی است که به شیشه هایی با لبه های پرداخت شده می گویند. پرداخت لبه های شیشه نیازمند به وجود ابزارآلات و ماشین آلاتی مانند ابزار دیاموند، ابزار تراش، ابزار ابرویی، ایزار لول گرد، ابزار لول براق، ابزار تک پخ، ابزار دو پخ، ابزار سه پخ، ابزار پخ دایره، ابزار دو پله، ابزار سه پله و غیره است. از این ماشین آلات برای برش دادن شیشه های متنوع و کریستال ها استفاده می شود و هم چنین با کمک آن ها می توان شکل و طرحی ایجاد نمود و لبه های شیشه را صاف و صیقلی کرد.

 

انواع ابزار شیشه رومیزی

شیشه ها برای آن که کاربرد گسترده تری پیدا کنند باید برش داده شوند و لبه تیزی نداشته باشند. برای ایجاد ابزار شیشه دستگاه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم

دستگاه شیشه تراش رومیزی

یکی از پرکاربردترین دستگاه ها برای ایجاد ابزار شیشه، شیشه تراش رومیزی است. از این دستگاه برای ایجاد ابزار دور شیشه استفاده می شود. برای ایجاد ابزار لبه انواع شیشه های رومیزی از جمله شیشه میز ناها خوری به کار می رود.

 

دستگاه شیشه تراش سکوریت

اکثر شیشه های سکوریتی که می بینید پیش از آن که به داخل کوره بروند و سکوریت شوند با کمک دستگاه دیاموند لبه های آن ابزار زده شده است.

دستگاه شیشه تراش لمینت

امکان دارد در پروژه هایی ابعاد شیشه بالاتر از حد استاندارد تهیه شود و شیشه ها به شکل فریم لس به کار گذاشته شوند بنابراین باید برای حل این مشکل باید از دستگاه دیاموند جهت ابزار شیشه های لمینت استفاده شود. گفتنی است به منظور ساخت این نوع شیشه ها نخست تعداد شیشه های سکوریت با اندازه های یکسان تولید شده سپس با کمک لایه PVB به همدیگر چسبیده خواهند شد. برخی دیگر از دستگاه ها عبارت هستند از • دستگاه شیشه تراش خم
• دستگاه شیشه تراش رنگی
• دستگاه شیشه تراش کریستال
• دستگاه شیشه تراش دوجداره
• دستگاه شیشه تراش حکاکی شده

دستگاه شیشه تراش لمینت

 

کاربرد ابزار شیشه رومیزی

شاید در ذهن تان نگنجد که حجم کاربرد ابزار شیشه رومیزی چقدر است. تمام شیشه هایی که در محیط پیرامون خود می بینید حتما با کمک یک دستگاه خاصی برش داده شده اند تا به مصرف شما برسند. برای آن که بتوان شیشه میز ناهارخوری را جلا داد از ابزار شیشه رومیزی استفاده شده است. عسلی های جذابی که برای استفاده روزمره خودتان بارها و بارها از شیشه آن به منظور گذاشتن وسیله ای استفاده می کنید یکی دیگر از این موارد هستند. حتی اگر در سازمان یا شرکتی مشغول به کار هستید می توانید ببینید که میز اداری آن با کمک شیشه ای مقاوم پوشش داده شده تا علاوه بر زیبایی از آسیب به بدنه میز جلوگیری شود. گفتنی است در هنگام خرید شیشه رومیزی محصول را با دقت بررسی کنید تا شیشه موج دار نبوده و خال جوش های ریز نداشته باشد تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید.

جمع بندی
مقصودی که در تولید ابزارآلات شیشه دنبال می شد نخست تامین امنیت جانی و سپس جذابیت زیاد شیشه ها بود. همان گونه که اطلاع دارید در دنیای ‌کنونی چیدمان اصولی و ایده آل حرف اول را می زند پس شیشه نیز بر همین اساس باید زیبایی خاص خود را داشته باشد. ابزارآلات شیشه تنوع بسیار زیادی دارند که هر کدام برای منظور خاصی استفاده می شود. کاربرد گسترده ابزارآلات شیشه موجب شده تا وسایل جدیدی در این زمینه تولید و به بازار ارائه شود که به بعضی از آن ها اشاره شد.

انتخابگر پوسته