جواد خانی

شیشه کریستال

این روزها شیشه ها به عنوان یکی از مهم ترین عنصر دکوراتیو در بین عناصر دکوراسیون مدرن معرفی می شوند. از این رو استفاده از انواع شیشه ها مانند : شیشه های رنگی  مثل شيشه رنگي دكوراتيو و شیشه رنگی لاکوبل  و... ، می تواند سبب زیبا شدن دکوراسیون های منازل شما بشود. از گذشته تا به امروز استفاده از انواع شیشه ها بسیار مهم و پراهمیت تلقی می شد. ولی امروزه به دلیل روی آوردن افراد به سبک های مدرن سبک های تلفیقی زیادی به وجود آمد، که شیشه، فلز و چوب به عنوان اصلی ترین عناصر تشکیل دهنده این سبک قرار گرفت. اگر به تک تک وسیله های خانه خود با دقت نگاه کنید متوجه خواهید شد، که وجود شیشه ها در وسایل و دکوراسیون خانه های شما ضروری و الزامی است. شیشه ها به دلیل این که شفاف هستند می توانند نور را از خود عبور دهند، و نور را به فضای داخلی خود وارد کنند. از این رو بهتر است اگر فضای داخلی خانه شما به دلیل نداشتن پنجره های کافی تاریک و دلگیر به نظر می آید، با استفاده از انواع شیشه ها در عناصر دکوراتیو خانه خود، روشنی و زیبایی را به فضای خانه خود هدیه کنید. شیشه کریستال یکی دیگر از انواع شیشه های مهم در بازار محسوب می شود، که توجه بسیاری از مشتریان و کاربران را به خود جلب کرده است.

Image

شیشه کریستال چیست؟

همانطور که می دانید عنصر تشکیل دهنده تمامی شیشه ها سیلیس است. اما ممکن است در برخی از شیشه ها از مقدار بیشتری سیلیس استفاده شود، که همین مقدار بیشتر سبب می شود، که تمامی ویژگی ها، نوع و جنس یک شیشه عوض شود. شیشه کریستال به شیشه ای گفته می شود، که در مقایسه با سایر شیشه ها، از مقدار سیلیس بالاتری برخوردار است. شیشه های کریستال به دلیل این که از سیلیس بالاتری برخوردار هستند، می توانند شفافیت بالاتری داشته باشند. به عبارت دیگر میزان شفافیت یک شیشه با مقدار سیلیس درون آن رابطه مستقیم دارد.

ویژگی های منحصر به فرد شیشه های کریستال

شیشه های کریستال به دلیل این که شفافیت بالایی دارند، می توانند تمامی رنگ ها و وسایل پشت شیشه را به همان صورتی که هستند، نشان دهند. از این رو شیشه های کریستالی به دلیل کیفیت بالایی که دارند، از وضوح تصویر بسیار بالایی برخوردار هستند و مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی هستند. از دیگر ویژگی مهم و کاربردی این نوعد شیشه ها می توان به سازگاری آن با تک تک مواد رنگی اشاره کرد. از این رو در ساخت انواع شیشه های رنگی لاکوبل و سندبلاست و شیشه رنگی پنجره و همینطور پارتیشن شیشه ای رنگی می توان از این نوع شیشه ها استفاده کرد. شیشه های کریستال به دلیل شفافیتی که دارند، می توانند یکی از گزینه های مناسب برای نقاشی های ویترای باشند، چراکه نقش و نگارهای ایجاد شده بر روی شیشه، باید روی شیشه ای کشیده شوند، که با تابیدن نور بر روی آن بتواند، از پشت شیشه نیز وضوح و شفافیت رنگ های به کار برده شده در نقاشی را به خوبی نشان دهد.

خاستگاه شیشه های کریستال

به طور کلی اگر بخواهیم خاستگاه شیشه های کریستال را معرفی کنیم، بهتر است کشور چین را به عنوان تولید کننده این نوع شیشه ها معرفی کنیم. شیشه های کریستالی چینی به دلیل داشتن قیمت مناسب، به عنوان شیشه واردتی قیمت مناسب تری دارد. اما قیمت شیشه کریستال بلژیک به دلیل بالا بودن، به عنوان شیشه وارداتی،  نمی تواند برای شیشه کاران ایرانی مرقون به صرفه باشد. از این رو شرکت شیشه کریستال در چین می تواند به قیمت مناسبی شیشه های کریستالی را تولید کند.

شیشه های کریستال در کدامیک از فضاها مورد استفاده قرار می گیرد؟

شیشه های کریستال به دلیل شفافیت و وضوح بالایی که دارند، می توانند گزینه بسیار مناسبی برای فضاهایی که نیاز به این ویژگی دارد باشد. از این رو ما در این بخش تمامی فضاهایی که به این نوع شیشه نیاز دارند، را به شما معرفی می کنیم.
•    ویترین جواهر فروشی و طلا فروشی ها
•    لابی هتل ها
•    شوروم ها
•    گالری ها
•    آکواریوم ها
•    ویترین فروشگاه های لوکس
•    پارتیشن های داخل فضاهای اداری
•    پله های شیشه ای داخل منازل
•     نرده های شیشه ای پلکان های مدرن

علت استفاده از شیشه کریستال در تولید شیشه های رنگی و آینه های دکوراتیو

در تولید شیشه های رنگی لاکوبل، مات و سند بلاست ها بهتر است که از شیشه های کریستالی استفاده شود. چراکه شیشه کریستالی به دلیل خلوص بالایی که دارد، می تواند رنگ های اصیل و دقیق مولتی کالر ها و سند بلاست ها را نمایش دهد. استفاده از سایر شیشه ها به دلیل وجود ناخالصی سبب شده که رنگ های پشت و روی شیشه ها با هم همخوانی نداشته باشد، و از همه مهم تر رنگ ها به صورت حقیقی نتوانند بر روی شیشه های ناخالص ظاهر شوند. از این رو اگر قصد دارید از شیشه های کریستالی برای تولید انواع شیشه های رنگی استفاده کنید، ساده ترین راه برای تشخیص آن این است، که شیشه رنگ شده را از پشت و روی شیشه جلوی نور قرار بدهید، اگر پشت و روی شیشه های رنگی شبیه به هم بود، این بدین معنا است که شیشه شما اصل و شیشه کریستالی است. در برخی از موارد دیده شده که افراد در شناسایی شیشه های کریستال اصل و تقلبی دچار مشکل می شوند، برای تشخیص شیشه های کریستال اصل باید توجه داشته باشید، که این نوع شیشه تحت هیچ عنوان به رنگ سبز و آبی متمایل نیست وکاملا شفاف و بی رنگ است. اما شیشه های تقلبی کریستالی اگر مقابل یک منبع نور قرار بگیرند، به رنگ های آبی و سبز متمایل خواهند شد، که این موضوع نشانگر تقلبی بودن این نوع شیشه ها است.

Image

قیمت شیشه های کریستال به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که می دانید شیشه های کریستالی بسته به این که تابعیت کدام یک از کشورها را دارند، می توانند ارزان تر و یا گران تر باشند. از این رو برخی از افراد برای ساخت آکواریوم های ماهی از این نوع شیشه ها استفاده می کنند که، قیمت شیشه کریستال آکواریوم اگر شیشه آن متعلق به چین  باشد، از قیمت پایین تری برخوردار است. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت شیشه های کریستال می توان به ضخامت شیشه ها اشاره کرد. به طور مثال هرچه ضخامت شیشه ها بیشتر باشد، قیمت آن ها نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت. از این رو قیمت شیشه کریستال 10 میل نسبت به شیشه کریستال 6 میلی متر بیشتر است. بهتر است این نکته را بدانید، که ایران هنوز نتوانسته است، که به تکنولوژی ساخت شیشه کریستال دست پیدا کند، ولی لازم به ذکر است که اگر این نوع شیشه در کشور ایران تولید شود، قیمت شیشه کریستال ایرانی بسیار پایین تر از نمونه های چینی و بلژیکی آن برای هم وطنان برآورد خواهد شد.

جمع بندی
استفاده از شیشه از دیرباز تاکنون با استقبال بیشماری از سوی مردم برخوردار بوده است. از این رو تمامی کشورهای جهان در تلاش هستند، که با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا انواع مختلفی از شیشه ها و آینه ها را تولید کنند. همانطور که می دانید استفاده از آینه ها و شیشه های مختلف می تواند در بالابردن میزان روشنایی و جلوگیری از افسردگی در افراد موثر باشد. از این رو بهتر است در فضاهای مسکونی و کاری خود بیشتر از هر عنصر دکوراتیوی از شیشه ها در انواع مختلف بهره بگیرید. شیشه های کریستالی به دلیل اسن که می توانند شفافیت بالایی داشته باشند، برای بیشتر فضاهایی که حالت ویترینی دارد، گزینه مناسبی به شمار می رود. از این رو بهتر است اگر به دنبال شفافیت و وضوح تصویر پشت آینه هستید، شیشه کریستالی را در فهرست انتخاب های خود برای خرید شیشه ها قرار دهید. 

Print
105 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته