جواد خانی

شیشه کریستال

این روزها شیشه ها به عنوان یکی از مهم ترین عنصر دکوراتیو در بین عناصر دکوراسیون مدرن معرفی می شوند. از این رو استفاده از انواع شیشه ها مانند : شیشه های رنگی  مثل شيشه رنگي دكوراتيو و شیشه رنگی لاکوبل  و... ، می تواند سبب زیبا شدن دکوراسیون های منازل شما بشود. از گذشته تا به امروز استفاده از انواع شیشه ها بسیار مهم و پراهمیت تلقی می شد. ولی امروزه به دلیل روی آوردن افراد به سبک های مدرن سبک های تلفیقی زیادی به وجود آمد، که شیشه، فلز و چوب به عنوان اصلی ترین عناصر تشکیل دهنده این سبک قرار گرفت. اگر به تک تک وسیله های خانه خود با دقت نگاه کنید متوجه خواهید شد، که وجود شیشه ها در وسایل و دکوراسیون خانه های شما ضروری و الزامی است. شیشه ها به دلیل این که شفاف هستند می توانند نور را از خود عبور دهند، و نور را به فضای داخلی خود وارد کنند. از این رو بهتر است اگر فضای داخلی خانه شما به دلیل نداشتن پنجره های کافی تاریک و دلگیر به نظر می آید، با استفاده از انواع شیشه ها در عناصر دکوراتیو خانه خود، روشنی و زیبایی را به فضای خانه خود هدیه کنید. شیشه کریستال یکی دیگر از انواع شیشه های مهم در بازار محسوب می شود، که توجه بسیاری از مشتریان و کاربران را به خود جلب کرده است.

Image

شیشه کریستال و شیشه بی رنگ

شیشه‌ کریستال یکی از با کیفیت‌ترین و شفاف‌ترین انواع شیشه موجود در بازار است که به دلیل همین شفافیت و کیفیت بالا در تولید برخی شیشه‌ها مانند شیشه لاکوبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته به دلیل این‌که معمولا شیشه‌های کریستال جزو شیشه‌های وارداتی به شمار می‌آیند، استفاده از این نوع شیشه در ساخت شیشه لاکوبل منجر به افزایش قیمت تمام شده آن می‌شود. اگر به خرید این محصول و استفاده در طراحی فضای داخلی مورد نظرتان علاقه دارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی‌های شیشه‌های کریستال اصل و عوامل موثر در قیمت و نحوه‌ی خرید آن آشنا کنیم. 

شیشه کریستال چیست؟

همانطور که می دانید عنصر تشکیل دهنده تمامی شیشه ها سیلیس است. اما ممکن است در برخی از شیشه ها از مقدار بیشتری سیلیس استفاده شود، که همین مقدار بیشتر سبب می شود، که تمامی ویژگی ها، نوع و جنس یک شیشه عوض شود. شیشه کریستال به شیشه ای گفته می شود، که در مقایسه با سایر شیشه ها، از مقدار سیلیس بالاتری برخوردار است. شیشه های کریستال به دلیل این که از سیلیس بالاتری برخوردار هستند، می توانند شفافیت بالاتری داشته باشند. به عبارت دیگر میزان شفافیت یک شیشه با مقدار سیلیس درون آن رابطه مستقیم دارد. شیشه کریستال در واقع ترکیبی از شیشه‌ی شفاف است که به صورت بسیار شفاف، بدون هیچ ناخالصی و با کم‌ترین میزان آهن ممکن تولید می‌شود. یکی از دلایل شفافیت بالای این نوع شیشه وجود سرب در آن است که به افزایش ضریب شکست نور و درخشندگی بیشتر در شیشه‌های کریستال می‌شود. شیشه‌های کریستال دارای دو نوع مغز آبی و سفید هستند. که البته به صورت علمی در دو گروه کلییر و فوق شفاف یا سوپر کلییر جای‌ می‌گیرند. به علاوه شیشه‌های کریستالی پس از شکستن هر چقدر بیشتر به صورت پودر در بیایند، یعنی خلوص و شفافیت بالاتری دارند.

یکی از نکات حالب توجه در فرآیند تولید شیشه‌های کریستال این است که فرایند تولید متفاوتی در مقایسه با شیشه معمولی دارد. به گونه‌ای که در ساخت آن از کم‌ترین مقدار آهن استفاده می‌شود. به همین دلیل است که به شیشه کم آهن نیز معروف است. نکته‌ی دوم این است که برخلاف انتظار، این نوع شیشه در صورتی که به صورت چند لایه بر روی هم قرار گیرند، درجه شفافیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. 
همان‌گونه که گفتیم، شیشه‌های کریستال وارداتی هستند و قیمت بالایی دارند، به همین دلیل در برخی مکان‌ها مانند جواهرفروش‌ها و به طور کلی فضاهای لوکس به منظور نمایش با کیفیت محصولات یا اشیای مورد نظر کاربرد دارد.

شیشه کریستال ایرانی

همان‌گونه که اشاره کردیم، شیشه‌های کریستال به طور کلی وارداتی هستند و بیشتر هم در کشور بلژیک تولید شده و وارد کشور ما می‌شوند. تا جایی که این نوع شیشه به شیشه کریستال بلژیکی معروف است. دلیل عدم تولید این نوع شیشه در کشور عدم کیفیت مناسب تولیدات کریستال ایرانی و وجود مغز سبز در آن‌ها می‌باشد که موجب کاهش وضوح و شفافیت می‌شود. در حالی‌که شیشه‌های کریستال باید دارای مغز آبی باشند و از نظر شفافیت و شارپ بودن کیفیت زیادی داشته باشند. البته معمولا از مواد افزودنی خاصی برای کاهش طیف رنگ سبز در شیشه های تولیدی استفاده می‌شود. یکی از این مواد افزودنی دی اکسید منگنز است که در تولید پرمنگنات سدیم نیز کاربرد دارد. یکی دیگر از این موارد سلنیوم است که هر دو به افزایش درخشندگی و شفافیت شیشه کمک می‌کنند. ولی به هر حال هنوز شیشه‌های کریستال‌ ساخت ایران به کیفیت و درخشندگی لازم نرسیده‌اند. 

شیشه کریستال بلژیکی

همان‌گونه که اشاره کردیم، کشور بلژیک در صنعت ساخت کریستال جزو کشورهای پیشرو محسوب می‌شود و با کیفیت‌ترین و شفاف‌ترین کریستال‌ها را تولید و صادر می‌کند. به همین دلیل شیشه‌های کریستال‌ عموما به شیشه کریستال بلژیکی معروف هستند و به علت فوق شفافیت بودن، به جذابیت بالای اجرای پروژه‌های شیشه‌ای و مخصوصا پروژه‌های شیشه‌ای دکوراتیو کمک بسیاری می‌کنند. امروزه این نوع شیشه‌ها در تولید میز شیشه‌ای، درب‌های شیشه‌ای و غیره کاربرد بسیاری دارد. شیشه‌کریستال بلژیکی موجود در بازار دارای ضخامت‌های 6، 8، 10، 12، 15 و 20 میلی‌متر هستند.

شیشه بی رنگ

منظور از شیشه بی رنگ همان شیشه‌ی کریستال دارای کیفیت و شفافیت بالا است که حاوی کمترین مقدار رنگ سبز ناشی از وجود ناخالصی اکسید آهن در ترکیب آن می‌باشد. به همین دلیل است که هرچه مقدار ناخالصی در این نوع شیشه کمتر باشد، کیفیت و درخشندگی آن بیشتر خواهد بود. 

قیمت شیشه کریستال

همان‌گونه که گفتیم، شیشه‌های کریستال یک محصول وارداتی هستند. به همین دلیل قیمت آن به صورت مستققیم به نرخ ارز وابسته است و به همین دلیل با قیمت روز مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. یعنی قیمت این محصول می‌تواند به صورت روزانه متغیر باشد و لازم است برای اطلاع از قیمت آن از روش جستجوی آنلاین مانند قیمت دلار و طلا استفاده کنید. البته به طور کلی عواملی نیز وجود دارند که در تعیین قیمت این شیشه تاثیر دارند. یکی از مهم‌ترین این عوامل کیفیت کریستال است. روشن است که هرچه کریستال کیفیت بالاتر و درجه شفافیت بیشتری داشته باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. سایر عوامل نیز عبارتند از ابعاد شیشه، کشور سازنده و ضخامت آن. در مورد ضخامت شیشه‌های کریستال نیز باید گفت که می‌تواند بین 4 تا 10 میلیمتر متفاوت باشد.

کاربرد شیشه کریستال 

اصولا کریستال‌ها به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند فوق شفاف بودن، درخشش بی‌نظیر و قیمت بالا، بیشتر در طراحی فضاهای کاربرد دارد که به دنبال ارائه‌ی نمایی لوکس هستند. از جمله این مکان‌ها می‌توان به لابی‌ها، تالارها، همایش‌ها، هتل‌ها و ویترین جواهر فروشی‌ها اشاره کرد. هم‌چنین به دلیل کیفیت بالای این نوع شیشه، از آن در تولید شیشه های چند جداره و لاکوبل نیز استفاده می‌شود. سایر کاربردهای این نوع از شیشه عبارتند از مکان‌هایی که نیاز به عبور حداکثر نور خورشید از شیشه باشد، در فضاهایی که به علت نوع خاص طراحی لبه‌ی شیشه در دیدرس قرار دارد و یا در زمانی که نیاز به مشاهده‌ی رنگ‌های واقعی محیط وجود داشته باشد.

ویژگی‌های شیشه کریستال 

مهم‌ترین ویژگی کریستال درخشندگی و تلالو بالای آن است که ناشی از وجود سرب در فرایند ساخت آن می‌باشد. وجود سرب و کاهش ناخالصی‌های مانند آهن به افزایش ضریب شکست نور در این نوع شیشه منجر می‌گردد.  یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع شیشه‌ها امکان تراشکاری بر روی ان است که به دلیل سختی کم به راحتی انجام می‌شود.  به علاوه این نوع شیشه به دلیل استفاده بسیار کم از عناصری مانند آهن درجه خلوص بسیار بالایی دارد که به خاصیت تردی بیش از اندازه منجر شده به گونه‌ای که پس از شکستن مشابه ظروف کریستالی پودر می‌شود.

خرید شیشه کریستال 

برای خرید این نوع شیشه لازم است مواردی مانند کاربری فضای مورد نظر را در نظر بگیرید، این نوع شیشه‌ها قیمت بالایی دارند و لازم است در فضاهای لوکس یا نیاز به دید شفاف مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل بهتر است از ابتدا بودجه‌ی بالایی برای خرید این نوع شیشه و اجرای طراحی ساختمان مورد نظرتان در نظر بگیرید.
برای اطمینان از اصل بودن این نوع شیشه در زمان خرید، علاوه بر بررسی ویژگی‌های شیشه‌های کریستال اصل مانند نداشتن رنگ سبز یا شفافیت و ضریب شکست بالای نور، سعی کنید خرید خود را از مراکز معتبر و نمایندگی‌‌ها انجام دهید.
برای اطمینان از پرداخت قیمت بالاتر از بازار، حتما پیش از اقدام برای خرید قیمت را به صورت آنلاین چک کنید و قیمت چند فروشگاه معتبر را با هم مقایسه کنید. 
در این مطلب با شیشه کریستال و کاربرد و ویژگی‌های این نوع شیشه کاربردی در طراحی دکوراسیون ساختمان آشنا شدیم. همان‌گونه که گفتیم، لازم است پیش از اقدام برای خرید این نوع شیشه حتما مواردی مانند کاربری، اصل بودن، قیمت و کیفیت را در نظر بگیرید. به علاوه لازم است به این نکته هم توجه کنید که متراژ فضای مورد نیاز می‌تواند تاثیر بالایی بر قیمت تمام شده‌ی خرید این محصول داشته باشد. به همین دلیل لازم است متراژ فضا را به صورت دقیق اندازه‌گیری نمایید و سپس به سفارش اقدام کنید. 

خاستگاه شیشه های کریستال

به طور کلی اگر بخواهیم خاستگاه شیشه های کریستال را معرفی کنیم، بهتر است کشور چین را به عنوان تولید کننده این نوع شیشه ها معرفی کنیم. شیشه های کریستالی چینی به دلیل داشتن قیمت مناسب، به عنوان شیشه واردتی قیمت مناسب تری دارد. اما قیمت شیشه کریستال بلژیک به دلیل بالا بودن، به عنوان شیشه وارداتی،  نمی تواند برای شیشه کاران ایرانی مرقون به صرفه باشد. از این رو شرکت شیشه کریستال در چین می تواند به قیمت مناسبی شیشه های کریستالی را تولید کند. شیشه های کریستال به دلیل این که شفافیت بالایی دارند، می توانند تمامی رنگ ها و وسایل پشت شیشه را به همان صورتی که هستند، نشان دهند. از این رو شیشه های کریستالی به دلیل کیفیت بالایی که دارند، از وضوح تصویر بسیار بالایی برخوردار هستند و مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی هستند. از دیگر ویژگی مهم و کاربردی این نوعد شیشه ها می توان به سازگاری آن با تک تک مواد رنگی اشاره کرد. از این رو در ساخت انواع شیشه های رنگی لاکوبل و سندبلاست و شیشه رنگی پنجره و همینطور پارتیشن شیشه ای رنگی می توان از این نوع شیشه ها استفاده کرد. شیشه های کریستال به دلیل شفافیتی که دارند، می توانند یکی از گزینه های مناسب برای نقاشی های ویترای باشند، چراکه نقش و نگارهای ایجاد شده بر روی شیشه، باید روی شیشه ای کشیده شوند، که با تابیدن نور بر روی آن بتواند، از پشت شیشه نیز وضوح و شفافیت رنگ های به کار برده شده در نقاشی را به خوبی نشان دهد.

شیشه های کریستال در کدامیک از فضاها مورد استفاده قرار می گیرد؟

شیشه های کریستال به دلیل شفافیت و وضوح بالایی که دارند، می توانند گزینه بسیار مناسبی برای فضاهایی که نیاز به این ویژگی دارد باشد. از این رو ما در این بخش تمامی فضاهایی که به این نوع شیشه نیاز دارند، را به شما معرفی می کنیم.
•    ویترین جواهر فروشی و طلا فروشی ها
•    لابی هتل ها
•    شوروم ها
•    گالری ها
•    آکواریوم ها
•    ویترین فروشگاه های لوکس
•    پارتیشن های داخل فضاهای اداری
•    پله های شیشه ای داخل منازل
•     نرده های شیشه ای پلکان های مدرن

علت استفاده از شیشه کریستال در تولید شیشه های رنگی و آینه های دکوراتیو

در تولید شیشه های رنگی لاکوبل، مات و سند بلاست ها بهتر است که از شیشه های کریستالی استفاده شود. چراکه شیشه کریستالی به دلیل خلوص بالایی که دارد، می تواند رنگ های اصیل و دقیق مولتی کالر ها و سند بلاست ها را نمایش دهد. استفاده از سایر شیشه ها به دلیل وجود ناخالصی سبب شده که رنگ های پشت و روی شیشه ها با هم همخوانی نداشته باشد، و از همه مهم تر رنگ ها به صورت حقیقی نتوانند بر روی شیشه های ناخالص ظاهر شوند. از این رو اگر قصد دارید از شیشه های کریستالی برای تولید انواع شیشه های رنگی استفاده کنید، ساده ترین راه برای تشخیص آن این است، که شیشه رنگ شده را از پشت و روی شیشه جلوی نور قرار بدهید، اگر پشت و روی شیشه های رنگی شبیه به هم بود، این بدین معنا است که شیشه شما اصل و شیشه کریستالی است. در برخی از موارد دیده شده که افراد در شناسایی شیشه های کریستال اصل و تقلبی دچار مشکل می شوند، برای تشخیص شیشه های کریستال اصل باید توجه داشته باشید، که این نوع شیشه تحت هیچ عنوان به رنگ سبز و آبی متمایل نیست وکاملا شفاف و بی رنگ است. اما شیشه های تقلبی کریستالی اگر مقابل یک منبع نور قرار بگیرند، به رنگ های آبی و سبز متمایل خواهند شد، که این موضوع نشانگر تقلبی بودن این نوع شیشه ها است.

Image

قیمت شیشه های کریستال به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که می دانید شیشه های کریستالی بسته به این که تابعیت کدام یک از کشورها را دارند، می توانند ارزان تر و یا گران تر باشند. از این رو برخی از افراد برای ساخت آکواریوم های ماهی از این نوع شیشه ها استفاده می کنند که، قیمت شیشه کریستال آکواریوم اگر شیشه آن متعلق به چین  باشد، از قیمت پایین تری برخوردار است. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت شیشه های کریستال می توان به ضخامت شیشه ها اشاره کرد. به طور مثال هرچه ضخامت شیشه ها بیشتر باشد، قیمت آن ها نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت. از این رو قیمت شیشه کریستال 10 میل نسبت به شیشه کریستال 6 میلی متر بیشتر است. بهتر است این نکته را بدانید، که ایران هنوز نتوانسته است، که به تکنولوژی ساخت شیشه کریستال دست پیدا کند، ولی لازم به ذکر است که اگر این نوع شیشه در کشور ایران تولید شود، قیمت شیشه کریستال ایرانی بسیار پایین تر از نمونه های چینی و بلژیکی آن برای هم وطنان برآورد خواهد شد.

استفاده از شیشه از دیرباز تاکنون با استقبال بیشماری از سوی مردم برخوردار بوده است. از این رو تمامی کشورهای جهان در تلاش هستند، که با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا انواع مختلفی از شیشه ها و آینه ها را تولید کنند. همانطور که می دانید استفاده از آینه ها و شیشه های مختلف می تواند در بالابردن میزان روشنایی و جلوگیری از افسردگی در افراد موثر باشد. از این رو بهتر است در فضاهای مسکونی و کاری خود بیشتر از هر عنصر دکوراتیوی از شیشه ها در انواع مختلف بهره بگیرید. شیشه های کریستالی به دلیل اسن که می توانند شفافیت بالایی داشته باشند، برای بیشتر فضاهایی که حالت ویترینی دارد، گزینه مناسبی به شمار می رود. از این رو بهتر است اگر به دنبال شفافیت و وضوح تصویر پشت آینه هستید، شیشه کریستالی را در فهرست انتخاب های خود برای خرید شیشه ها قرار دهید. 

Print
2965 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته