شیشه لمینیت

این روزها با روی آوردن افراد به سمت سبک های مدرن و متمایل شدن آن ها به سمت داشتن دکوراسیونی مدرن، می تواند استفاده بیش از اندازه از انواع شیشه ها مانند انواع شیشه های رنگی ، شیشه رنگی پنجره ، شیشه رنگی مات و انواع دیگر شیشه را برای ما به ارمغان بیاورد. از این رو اگر قصد دارید، که دکوراسیونی مدرن را به فضای خانه خود هدیه کنید، بهتر است تا با دنیای شیشه ها آشنایی کاملی پیدا کنید، تا با دانستن تک تک ویژگی های آن ها بتوانید با توجه به نیاز خود شیشه مورد نظر خود را انتخاب کنید. شاید وقتی اسم شیشه می آید، برخی از افراد به صورت ناخود آگاه دچار ترس و دلهره شوند، چرا که از شکستن شیشه و برخورد آن با پوست خود خاطره خوبی ندارند. از این رو بهتر است، دانش خود را درباره انواع شیشه ها افزایش دهید، تا بتوانید بر ترس خود، در برابر استفاده از این عنصر مهم و دکوراتیو فائق آیید. شیشه های لمنیت یکی دیگر از انواع مهم و پرکاربرد در صنایع شیشه و آینه است، که به دلیل مقاومت بالایی که به خود اختصاص داده است، می تواند در بسیاری از فضاها و عناصر دکوراتیو خانه شما مورد استفاده قرار بگیرد. شیشه لمینت نوعی شیشه سکوریت یا ایمنی است که از دو یا چند لایه‌ی شیشه‌ای همراه با لایه‌های طلق (PVB) یا پلی وینیل بوتیرات در طی یک فرآیند ترکیبی فشار و دما تولید می‌شود. به طور کلی تعداد لایه‌های مورد استفاده در شیشه لمینت براساس کاربرد آن مشخص می‌شود. تعبیه طلق‌های PVB در میان دو لایه شیشه موجب جلوگیری از فروریختن آن پس از شکستن می‌شود. به این صورت که ذرات شیشه خرد شده به دلیل خاصیت چسبندگی متصل به طلق نگهداشته می‌شود و از جدا شدن و پخش شدن آن‌ها در فضا جلوگیری به عمل می‌آید. به علاوه می‌توان در تولید شیشه‌های لمینت چندین نوع شیشه را به صورت همزمان در لایه‌های مختلف به کار برد تا کارآیی آن افزایش یابد.
 

Image

شیشه لمینت چیست؟

این روزها به دلیل استفاده زیاد از شیشه ها، شیشه های مقاوم و مستحگم بیشتر از سایر شیشه ها می توانند از بروز آسیب های متعدد ناشی از شکستگی جلوگیری کنند. از این رو شیشه های لمینت به عنوان یک نوع شیشه ایمنی عمل می کند. شیشه های لمینت به دلیل این که از دو یا تعداد بیشتری از لایه های شیشه توسط لایه های PVB در یک فرآیند ترکیبی توسط فشار و حرارت به وجود آمده است، از مقاومت بسیار بالایی در مقایسه با سایر شیشه ها برخوردار است. طلق های PVB به دلیل داشتن ضخامت های مختلف بین 0.38میلی متر تا 1.52 میلی متر می تواند ضخامت های متفاوتی را به شیشه های لمینیت بدهد، از این رو هرچه میزان ضخامت این نوع طلق ها افزایش پیدا کند، شیشه های لمنیت نیز مقاوم تر و محکم تر می شوند. از ترکیب شیشه لمینت و شیشه رنگی یا شیشه رنگی لاکوبل  و پارتیشن شیشه ای رنگی  میتوان شیشه های رنگی زیبا و مقاوم تولید کرد.

همان‌گونه که گفتیم، شیشه لمینت نوعی شیشه چند لایه است که در میان لایه‌های آن از طلق به منظور افزایش استحکام و مقاومت در برابر ضربه و شکستن استفاده می‌شود. در فرایند لمینت میان لایه‌های شیشه، چند لایه‌ پلیمری قرار می‌گیرد و کل مجموعه تحت فشار و حرارت به صورت دائمی یکپارچه می‌گردد. لایه‌های شیشه‌ای به کار برده شده در تولید شیشه‌های لمینت می‌تواند شامل شیشه‌ معمولی، شیشه سکوریت، شیشه رنگی و غیره باشد. این شیشه‌ها علاوه بر برخورداری از شفافیت بالا، در برابر ضربه به میزان چندین برابر بیش از شیشه‌های معمولی مقاوم هستند. به علاوه همان‌گونه که گفتیم، خاصیت چسبندگی بالای PVB، موجب جلوگیری از فروریختن و پرتاب قطعات شکسته شده می‌شود. در واقع PVB بخش زیادی از انرژی ضربه را جذب کرده و به سرعت در سطح خود پراکنده می‌کند. به همین دلیل است که از شیشه‌های لمینت در برج‌های بلند مرتبه به منظور کاهش خطر فرو ریختن شیشه‌های معمولی و سکوریت ناشی از حوادث طبیعی مثل زلزله و آتش سوزی استفاده می‌شود.

در واقع این نوع شیشه به دلیل مقاومت بالا در تولید شیشه‌های امنیتی بسیار پرکاربرد است و علاوه بر استفاده در ساختمان‌های مسکونی برای حفظ ایمنی و به عنوان عایق صوتی، در بسیاری از مکان‌های عمومی مانند فرودگاه‌ها، ساختمان‌های اداری و تجاری، فروشگاه‌ها، صرافی‌ها و طلا فروشی‌ها و غیره و حتی به عنوان کف دکوراتیو در طراحی فضای داخلی ساختمان کاربرد دارد. از دیگر موارد استفاده از این نوع شیشه‌های نشکن می‌توان به ساخت شیشه اتومبیل اشاره کرد. به دلیل این‌که به کاهش قابل ملاحظه‌ی میزان خسارت جانی و مالی ناشی از شکستن شیشه در زمان تصادف منجر می‌شود. از این نوع شیشه حتی به عنوان شیشه ضد گلوله و عایق صوتی نیز در مکان‌های امنیتی استفاده می‌شود.

شیشه لمینت طرح دار

شیشه  لمینت را می‌توان به صورت طرح دار و یا دارای عکس مورد نظر  نیز تولید کرد که طرفداران بسیاری در میان مشتریان دارد. از مزایای شیشه لمینت طرح دار می‌توان به قبلیت انتخاب و سفارش عکس و طرح مورد نظر توسط مشتریان و ساخت آن به صورت سفارشی و منحصر به فرد برای هر شخص اشاره کرد. چنین قابلیتی به متمایز و یونیک کردن اجرای طراحی فضای داخلی ساختمان شما کمک شایانی می‌کند. به علاوه این ویژگی برای شرکت‌ها و صاحبان برند کاربرد بسیاری دارد. چون چاپ لوگوی انحصاری آن‌ها بر روی شیشه و نصب روی مکان‌هایی مانند پارتیشن‌ها، میزهای پذیرش و یا تابلوها و فضاهایی مانند لابی، در برندینگ شرکت نقش موثری ایفا می‌کند. یکی از انواع شیشه‌های لمینت طرح دار نوع فوتولمینت است و به معنی به معنی لمینت کردن یک طرح گرافیکی در میان لایه‌های شیشه می‌باشد. این روش می‌تواند با استفاده از پارچه، طلق یا چاپ مستقیم روی شیشه اجرا شود.  هم‌چنین شیشه‌های چاپی لمینت شده دارای قابلیت دسترسی دو طرفه در شیشه هستند و به همین دلیل به عنوان پارتشین‌ در فضاهای مرطوب مانند سرویس‌های بهداشتی و حمام کاملا مناسب می‌باشند.

شیشه لمینت دو جداره

شیشه لمینت دوجداره به دلیل برخورداری از لایه‌های متعدد دارای دوام و ایمنی بسیار بیشتر از لمینت‌های معمولی است. البته تعداد لایه‌ها و ضخامت طلق تعبیه شده در این نوع شیشه با توجه به کاربرد و اهداف خاص هر مشتری متفاوت و قابل تنظیم در فرایند تولید است. به دلیل همین کیفیت و دوام بسیار بالا، شیشه‌های دوجداره لمینت در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند. یکی از صنایع پرکاربرد برای این نوع شیشه صنعت ساخت و ساز است. در واقع مقاومت و دوام بالای این نوع شیشه در افزایش امنیت ساختمان‌ها تاثیر زیادی دارد. بیشترین کاربرد شیشه دوجداره لمینت در ساختمان‌ها به فضاهایی مانند آسانسورهای شیشه‌ای، نرده‌های شیشه‌ای راه پله و دکوراسیون داخلی مربوط است و البته در کف‌های دکوراتیو و سقف‌های شیشه‌ای، نورگیرها و طراحی نمای خارجی ساختمان با استفاده از شیشه کاربرد دارد. همان‌گونه که در مورد ویژگی عایق صوت در شیشه‌های لمینت گفتیم، نوع دو جداره این شیشه به مقدار قابل ملاحظه‌ای این قابلیت را دارد و تا حد زیادی اجازه عبور صوت را به داخل ساختمان نمی‌دهد. این شیشه حتی تا حدی امکان تبادل حرارت را نیز فراهم نمی‌کند و به همین دلیل به صرفه جویی در مصرف انرژی هم کمک زیادی می‌کند.

شیشه لمینت سقف

شیشه لمینت سقف به معنای استفاده از این نوع شیشه در سازه‌های امروزی و در واقع طراحی و اجرای سقف شیشه‌ای به صورت ایمن است. این نوع سازه به علت جذابیت بالا طرفداران بسیاری دارد. در واقع برای شیشه‌ی سقف ساختمان به نوعی شیشه نیاز است که در برابر مواردی مانند ضربه‎های شدید ناشی از عوامل طبیعی مانند سیل و طوفان یا آتش سوزی مقاوم باشد. با توجه به این‌که شیشه‌های لمینت در براب حرارت تا دمای 700 درجه مقاومت دارند و در برابر ضربه هم از دوام قابل قبولی برخوردار هستند، استفاده از آن‌ها در سقف ساختمان‌ها مناسب می‌باشد. البته نباید تصور کرد که شیشه‌های تولید شده به شیوه‌ی لمینت هرگز نمی‌شکنند، ولی این واقعیت وجود دارد که این نوع شیشه تحمل زیادی در برابر ضربات شدید و حرارت بالا دارد و حتی در صورت آسیب و شکستن نیز، شیشه‌ها خرد و پخش نمی‌شوند و خطر ناشی از شکستن و فرو ریختن شیشه را برای ساکنین تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

مزایای استفاده از شیشه لمینت 

در مورد برخی مزایای شیشه لمینت مانند مقاومت در برابر ضربه و حرارت، عایق صوتی و گرما و پخش نشدن در اثر شکست توضیحاتی ارائه دادیم. در اینجا می‌توان به عنوان مقایسه میان شیشه‌های لمینت و شیشه سکوریت به این نکته اشاره کرد که امنیت نوع لمینت در برابر شکست از شیشه سکوریت بهتر است و امنیت شیشه سکوریت از شیشه معمولی بالاتر می‌باشد. به این صورت که شیشه‌ سکوریت پس از شکستن به قطعات بسیار ریز تبدیل می‌شود که خاصیت برندگی ندارد، اما در هر حالت شیشه دچار فروریختگی می‌شود. اما نوع لمینت این مشکل را نیز حل کرده و تکه‌های شکسته شده با چسبیدن به تلق میانی، به صورت یکپارچه حفظ می‌شوند.  به عنوان سایر مزایای این نوع شیشه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

- شیشه‌های لمینت می‌توانند از موج صوتی جلوگیری کرده و محیط مورد نظر را در آرامش حفظ کنند.
- این نوع شیشه‌ها مانع عبور  اشعه UV خورشید نیز هستند. به همین دلیل مزیت حفاظت از وسایل ارزشمند مانند فرش، مبلمان، تابلوهای هنری و غیره را در برابر رنگ‌پریدگی به مصرف‌کننده ارائه می‌دهند. در واقع این شیشه‌ها می‌توانند از ورود 99درصد از اشعه زیان‌آور خورشید جلوگیری کنند و در عین حال بیشترین نور قابل مشاهده را از خود عبور داده و به داخل ساختمان هدایت نمایند. 
برای انتخاب میان شیشه معمولی، سکوریت و لمینت می‌توانید با در نظر گرفتن کاربری و ویژگی‌های مورد نیاز برای فضای مورد نظرتان، شیشه مناسب را انتخاب کرده و آن را به منظور افزایش زیبایی، ایمنی یا عایق لازم در فضای ساختمان خود نصب نمایید. 

طلق های PVB چگونه از خرد شدن ذرات شیشه جلوگیری می کند؟

طلق های PVB به دلیل این که در بین لایه های شیشه قرار می گیرد، سبب می شود که در صورت شکسته شدن شیشه، خردهای شیشه فرو نریزد. وجود این طلق ها سبب شده که، در صورت شکستگی قطعات ریز شیشه به جای ریخته شدن، به طلق های PVB بچسبد و در محیط پخش نشود. از این رو وجود این نوع شیشه ها، در برج های بلند مرتبه، می تواند به یک الزام و ضرورت تبدیل شود، چراکه در هنگام زلزله ممکن است، به دلیل لرزه در ساختمان شیشه های برج بشکند، و به زمین ریخته شود، و سبب مرگ بسیاری از افراد عابر شود. از این رو استفاده از شیشه های لمینت به عنوان یک الزام در طراحی ساختمان های بلند مرتبه به شمار می رود.

استفاده از شیشه های لمینت، این روزها چرا افزایش قابل توجه ای داشته است؟

این نوع شیشه ها به دلیل این که از طلق های PVB ساخته شده اند، می توانند ایمنی این نوع شیشه ها را در برابر انواع ضربه ها و نیروها بالا ببرند. از این رو شیشه های لمینیت می توانند در برابر ضربه، فشار و دما مقاوم باشند. این نوع شیشه ها در مقایسه با شیشه های معمولی و شیشه های سکوریت از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار است. چراکه شیشه های معمولی در صورت شکستن به قطعات ریز، تیز و برنده تقسیم می شوند، که همین موضوع می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به افراد خانواده وارد کند. شیشه های سکوریت در صورت شکستگی، شیشه ها را خرد می کند، ولی تنها تفاوت آن با شیشه های معمولی این است، که شیشه های سکوریت، قطعات خرد شده شیشه ها را بهد صورت تیز و برنده در نمی آورد، که همین موضوع سبب شده که میزان آسیب های جدی ناشی از تیزی شیشه به حداقل برسد. ولی شیشه های لمینت به دلیل این که پس از شکستگی قطعات شیشه را به طلق مخصوص خود می چسباند، باعث می شود، که هیچ قطعه شیشه ای روی زمین نریزد، و همین موضوع سبب افزایش ضریب ایمنی این محصول شده است.

Image

شیشه لمینت رنگی، انقلابی مدرن و زیبا در صنایع شیشه سازی

این روزها استفاده از شیشه های رنگی، دوباره در خانه ها و دکوراسیون های منازل رسوخ کرده است. از این رو طبیعی است، که استفاده از انواع شیشه های رنگی، در فضاهای خطرناک خانه، مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو بالا بردن ایمنی این فضاها، بسیار مهم قلمداد می شود. در این میان برای افزایش ایمنی افراد حاضر در یک محیط، می توانید از شیشه های لمنیت رنگی استفاده کنید. چراکه این نوع شیشه ها به دلیل مقاومت بالایی که دارند، می توانند ایمنی افراد را در برابر آسیب های ناشی از شکستن شیشه ها بالا ببرد. به طور کلی شیشه های لمنیت رنگی، بیشتر در فضاهای پر خطر می تواند کاربرد داشته باشد. به طور مثال کارفرمایی سفارش شیشه های آبی را برای پنجره های برج خود داده است، که برای شیشه های پنجره برج ها باید از نوع شیشه  لمنیت برای پنجره های برج استفاده شود. شیشه های رنگی به دلیل زیبایی که به محیط می دهند، می توانند در دلپذیر کردن فضا و زیبایی محیط بسیار تاثیر گذار باشد، از این رو از شیشه های رنگی در ارسی کاری داخل فضای خانه، به عنوان شیشه های دکوراتیو برای تزیین فضاهای نشیمن، اتاق خواب و سرویس ها مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه لمنیت آکواریوم یکی دیگر از موارد کاربرد شیشه های لمنیت به شمار می رود، که در برخی از موارد مشتریان آکواریوم ها دوست دارند، که شیشه آکواریوم آن ها به صورت رنگی طراحی و ساخته بشود.

شیشه لمنیت سکوریت چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؟

شیشه های لمنیت به تنهایی ایمنی بسیار بالایی دارند، و در مواقعی که در منطقه ای زلزله ایجاد شود، می تواند به دلیل عدم خرد شدن شیشه ها، از جان و مال افراد محافظت کند. اما شیشه لمنیت سکوریت به دلیل این که ضریب ایمنی بالاتری نسبت به شیشه های لمنیت و سکوریت دارد، می تواند علاوه بر حفظ جان افراد، زیبایی آن فضا را نیز حفظ کند. به بیان ساده تر شیشه های لمنیت سکوریت، به دلیل قابلیت سکوریت بودن، پس از شکسته شدن پودر می شود. ولی اگر شیشه به صورت لمنیت باشد، به جای پودر شدن، ترک عظیمی برمی دارد، که این ترک ایجاد شده، از نظر بصری جلوه خوبی به نمای ساختمان ها و هر فضای دیگری نمی دهد. از این رو بهتر است به جای استفاده از شیشه های لمینیت از شیشه های لمینیت سکوریت، برای شیشه های پنجره های برج ها استفاده کنید، تا امنیت افراد داخل و خارج از برج را به میزان قابل توجه ای افزایش دهید.

Image

قیمت شیشه لمنیت در بازار تحت تاثیر چه عواملی است؟

همانطور که می دانید شیشه لمنیت و شیشه لمنیت سکوریت به دلیل ایمنی بالایی که دارند از قیمت بالایی نسبت به سایر شیشه ها برخوردار هستند. از این رو شیشه های سکوریت و شیشه های معمولی نسبت به شیشه های لمنیت و شیشه های لمنیت سکوریت از قیمت پایین تری برخوردار است. چراکه این نوع شیشه ها به دلیل مقاومت بالایی که دارند، طبیعی است که قیمت بالایی را به خود اختصاص دهند. شاید برای شما جالب باشد که در شهر تهران، به دلیل وجود برج ها و ساختمان های بلند مرتبه، استفاده از شیشه های لمنیت بیشتر از سایر شهرها مورد استقبال هم وطنان تهرانی قرار گرفته است. از این رو شیشه لمینت تهران، در مقایسه با سایر شهرها از فروش بالاتری برخوردار است.

این روزها به دلیل استفاده از شیشه ها در دکوراسیون منازل، استفاده از انواع شیشه ها می تواند برای افراد مهم تلقی شود. از این رو شما می توانید با آگاهی داشتن از ویژگی های هریک از انواع شیشه ها، با دیدی باز نسبت به خرید و استفاده از آن ها اقدام بکنید. اگر به دنبال شیشه ای مقاوم در برابر ضربه و فشار هستید، که در صورت شکستگی مشکلی برای شما و اعضای خانوادتان ایجاد نکند، می توانید از شیشه های لمنیت استفاده کنید، چراکه این نوع شیشه ها اگر تحت هر فشار و ضربه ای شکسته شوند، به هیچ عنوان شکسته و خرد نمی شوند، و همین موضوع سبب شده که ضریب ایمنی این نوع شیشه ها، در مقایسه با سایر شیشه ها بالا برود.

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته