شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله در نگاه اول مثل شیشه های معمولی دیده می شود اما این گونه نمی باشد. شیشه های معمولی با ضربه خوردن از طرف فشنگ خرد و شکسته می شوند اما شیشه های ضد گلوله همان طور که از اسمشان مشخص است از عبور گلوله جلوگیری می کنند. به این شیشه های شیشه های با مقاومت بالا نیز می گویند. در تکنولوژی ساخت این شیشه ها روش های مختلفی برای شرکت های سازنده به کار می رود اما به طور معمول این شیشه ضد گلوله با استفاده روشی به نام لایه لایه سازی شیشه ساخته می شود. به این شکل که از یک نوع پلاستیک سخت به نام پلی کربنات در عمل لایه سازی و بین لایه های شیشه ها استفاده می شود. به همین دلیل است شیشه ضدگلوله از شیشه های معمولی ضخیم تر می باشد. ضخامت این شیشه از 7 میلی متر تا 75 میلی متر می باشد. وقتی که یک گلوله به سمت آن شلیک می شود و به آن اصابت می کند از لایه اول عبور کرده امالایه پلی کبنات انرژی گلوله را به شدت کاهش می دهد و به همین دلیل است گلوله از آن رد نمی شود.مقاومت این شیشه ها ارتباط مستقیمی با ضخامت شیشه دارد.

شیشه ضد گلوله که با نام شیشه طلا فروشی نیز شناخته می شود در رده شیشه های محافظ و ایمنی با ضخامت بالا قرار می گیرند. این نوع از شیشه های ایمن در اکثر مواقع نمی شکنند یا در صورت شکستن خطر و آسیبی دیگران را تهدید نمی کند. شیشه های ضد گلوله را با قرار دادن یک الی چند لایه شیشه روی یکدیگر و پر کردن فضای بین آن ها با طلق PVB تولید می کنند. این طلق ها در مقایسه با سایر طلق های موجود قدرت چسبندگی بالایی دارند از این رو برای شیشه ضد گلوله استفاده می شود. از ویژگی های مهم شیشه های ضد گلوله عدم شکستگی آن ها در اثر ضربه یا گلوله است که به صورت پودر شده در می آید اما به دلیل کشش چسبندگی طلق از ریزش آن جلوگیری می کنند و در جایی ریخته نمی شود. از شیشه های ضد گلوله برای برقراری امنیت و ایمنی بیشتر در طلا فروشی ها و ماشین های سواری، برخی از ساختمان های مهم استفاده می کنند.با ترکیب شیشه ضد گلوله با شیشه های رنگی و پنجره شیشه رنگی میتوان رنگ شیشه های ضد گلوله را به انواع رنگ های مختلف درآورد. در ادامه می خواهیم شیشه ضد گلوله را بیشتر بشناسیم و به عوامل موثر بر قیمت هر متر مربع شیشه های ضد گلوله و روش شکستن آن ها بپردازیم با ما همراه باشید.

Image

 ساخت شیشه ضد گلوله

این شیشه های ضد گلوله ضخامت های مختلفی دارند وبسته به این که چه ضخامتی داند ضربه مناسب آن می تواند باعصث شکستن این نوع شیشه ها شود. در بهترین نوع این شیشه ها ، گلوله های تفنگ نیز قادر به رد شدن نیستند و گلوله را در بافت خود نگه میدارند. تولید این نوع شیشه مانند شیشه های لمینت است این شیشه ها از چندین لایه شیشه تشکیل می شوند و برای افزایش مقاومت آنها ازمواد pvb استفاده می شود. مقاومت شیشه در برخی از مکان ها مثل طلا فروشی های ، فروشگاه های امنیتی از اهمیت بالایی باید برخوردار باشد برای همین شیشه های ضد گلوله در این مکان ها نیز استفاده می شود.
شیشه های ضد گلوله از چندین ماده که همگی از سطح محافظتی برخوردار هستند تشکیل می شوند. سطوح محافظتی شیشه های ضدگلوله متفاوت است این سطوح به ده بخش تقسیم می شود.  چند نوع رزین متفاوت در ساخت شیشه‌ های مقاوم در برابر گلوله استفاده شود، اما اکریلیک و پلاستیک پلی کربنات هم گزینه‌های بسیار محبوبی در ساخت این نوع از شیشه‌ها هستند. دلیل این امر این است که هم پلی کربنات و هم اکریلیک از نظر ساختار کاملا مقاوم و سالم و دارای سطح شفافیت نوری بالایی هستند. 
مهم ترین کاربرد شیشه های ضد گلوله در بانک ها، صرافی ها، طلافروشی های و شیشه های خودرو، ادارات مختلف می باشد. کارمندان بانک ها و طلافروشان به دلیل رعایت نکات امنیتی پشت باجه های شیشه ای ضد گلوله می نشیند . ضخامت این شیشه متفاوت بود اما هرچه این ضخامت بیشتر باشد امنیت آن نیز بیشتر می باشد و شیشه نیز مقاوم تر می باشد.

Image

 ویژگی های شیشه ضدگلوله چیست؟

 • لایه‌های pvb بدون رنگ جهت شفافیت بالای شیشه
 • کیفیت دید بسیار بالا بدون موج و انحرافی در دید
 • طول عمر بالای شیشه به دلیل استحکام بالا
 • امکان تولید در ابعاد و طرح‌های مختلف
 • تولید شیشه به‌صورت صاف و خم

روش شکستن شیشه ضد گلوله

شکستن شیشه ضد گلوله به این صورت می باشد که گلوله یا فشار بسیار زیاد که به این شیشه ها وارد می شود باعث شکستن و ضربه خوردن به دو لایه شیشه می شود اما لایه میانی آن به قدر مقاوم است که از فروپاشیدن شیشه جلوگیری می کند. نوعی شیشه ضد گلوله نیز وجود دارد که از یک طرف می توان حمله کرد.

شیشه های نشکن و ضد گلوله ضخامت های متفاوتی دارند و با توجه به ضخامت هر یک از آن ها میزان ضربه ای که به آن ها باید وارد شود تا بشکنند متفاوت است. بهترین نوع شیشه های ضد گلوله امکان عبور فشنگ تفنگ از آن وجود ندارد و در واقع می تواند گلوله تفنگ را در خود نگه دارد. روش تولید شیشه های ضد گلوله همانند شیشه های لمینت است که از چند لایه تشکیل شده و برای افزایش مقاومت آن ها در میان هر لایه از مواد مخصوص استفاده می شود. روش شکستن شیشه ضد گلوله به این صورت است که در زمان شلیک گلوله یا برخورد جسم سخت به آن ابتدا ضربه و شکستگی لایه اول اتفاق می افتد اما لایه های میانی به دلیل چسبندگی بالای طلق میانی از هم نمی پاشند از سرعت گلوله و ضربه تخریبی جسم سخت می کاهند. شیشه های ضد گلوله به خوبی توانسته اند آزمون های امنیت و محافظت از مکان های مختلف را انجام دهند و مشکلی برای دیگران ایجاد نکنند.

Image

فروش شیشه ضد گلوله

برای خرید شیشه ها ضد گلوله باید به سراغ فروشگاه های معتبر در این زمینه مراجعه کنید. قیمت شیشه ضدگلوله بحسب متر مربع بوده و در ضخامت های مختلف به فروش می رسد. در خرید این شیشه باید دقت لازم را داشته باشید به این دلیل که تقلبی این محصولات در بازار بسیار است ه از چسباندن شیشه ها با چسب تولید شده اند. این شیشه ها از چند شیشه تشکیل شده که با قرار گرفتن به وسیله طلق های امنیتی در بین آن، به یکدیگر محکم شده اند.
 
شیشه های ضد گلوله بدون هوا است و مانع از عبور گلوله خواهند شد. شیشه های ضد گلوله در ابعاد مختلف به فروش می رسند که هر چه ضخیم تر باشند امن تر نیز هستند. 
در هر صورت قیمت فروش شیشه ضد گلوله به دلایل زیر بستگی دارد: 

 • مهم ترین فاکتور در قیمت شیشه ضد سرقت ضخامت شیشه است که از 4 تا 10 میلی مت ضخامت هر  لایه متغیر است.
 • عامل اساسی دیگر تعداد لایه های شیشه مورد استفاده است که از 2 لایه شروع می‌شود و روند افزایشی دارد.
 • دلیل دیگر تعداد لایه‌های پلی کربناتی است که بین شیشه ها قرار می‌گیرد که وابسته به تعداد شیشه های می باشد.
 • دلیل دیگری تحت عنوان رنگ شیشه در این روند متغیر است که شیشه بی رنگ، برنز و دودی انواع آن است.
 • نوع شیشه که سکوریت یا کریستال باشد با توجه با کاربرد و وضوح هر یک متفاوت است.
 • ابعاد شیشه باید طبق عرض و ارتفاع استاندارد باشد و در غیر این صورت نحوه محاسبه قیمت متفاوت است.

قیمت هر متر مربع شیشه ضد گلوله

در تعیین قیمت هر متر مربع شیشه های ضد گلوله عواملی مختلفی موثر هستند که از مهمترین آن ها می توان به اندازه و ابعاد شیشه، ضخامت و میزان مقاومت اشاره کرد. متعلقات مورد نیاز برای نصب و اجرای شیشه های ضد گلوله در طلا فروشی ها و سایر مکان های مهم می تواند بر قیمت شیشه های ضد گلوله تاثیر بگذارد. از این رو توصیه می شود برای انتخاب و خرید هر متر مربع از شیشه های ضد گلوله ابتدا این فاکتورها را در نظر بگیرید و براساس آن شیشه ضد گلوله را خریداری فرمایید. شرکت های تولید کننده انواع شیشه های نشکن و ضد گلوله با در نظر گرفتن نیاز و خواسته مشتریان شیشه های ضد گلوله را در ابعاد و اندازه های مختلف با کیفیت عالی و رعایت استانداردهای لازم طراحی و به بازار فروش عرضه می نمایند. حتی در میان تولید کنندگان محصولاتی مانند شيشه رنگي دكوراتيو ضدگلوله ، شیشه رنگی لاکوبل ضدگلوله و انواع شیشه رنگی مدرن ضد گلوله برای مشتریان به صورت سفارشی تولید می کنند.

شیشه ضد گلوله کریستال

از شیشه های ضد گلوله برای طراحی داخلی طلا فروشی ها استفاده زیادی می شود . شیشه ضد گلوله کریستال که بیشتر با این نام شناخته می شود تاثیرات تخریبی گلوله را به شدت کاهش می دهد و از مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه از خود نشان می دهد و اثرات تخریبی گلوله را به تاخیر می اندازد از این رو برای امنیت و ایمنی بیشتر از این نوع شیشه استفاده می شود. ضد گلوله بودن شیشه های لمینت به دلیل لایه لایه بودن آن هاست که در واقع میان هر لایه با طلق های مخصوص چسبندگی ایجاد شده است تا از سرعت برخورد گلوله جلوگیری کند و فرآیند تخریب گلوله را به تعویق بیندازد. این نوع شیشه ها به عنوان عایق صدا و دما نیز استفاده می شوند زیرا صدا و حرارت از آن ها به راحتی عبور نمی کند. شیشه ضد گلوله کریستال از پرفروش ترین و کاربردی ترین انواع شیشه های لمینت می باشند که در ساختمان هایی که با خطر انفجار رو به رو هستند استفاده می شوند. همچنین از شیشه های ضد گلوله کریستال برای ادارات پلیس و فروشگاه هایی که دارای کالای لوکس هستند به دلیل ویژگی خاص آن ها استفاده می شوند. ضخامت این نوع از شیشه های نشکن که به عنوان شیشه های ضد گلوله در بازار شناخته می شوند تقریبا چیزی حدود 70 الی 75 میلی متر هستند.

برخی از ویژگی های مهم شیشه های ضد گلوله به شرح زیر است:
•    امکان طراحی و تولید شیشه در ابعاد و اندازه مختلف
•    طراحی و تولید متنوع و باکیفیت به صورت صاف و خم
•    کیفیت دید بالا بدون ایجاد موج و انحراف در زمان دیدن
•    طول عمر بسیار بالا به دلیل مقاومت و استحکام بالای شیشه
•    شفافیت بالا در شیشه های ضد گلوله به دلیل وجود لایه های PVB بدون رنگ
نحوه عملکرد شیشه های ضد گلوله به این صورت است که در زمان برخورد جسم سخت یا گلوله به شیشه ابتدا لایه اول می شکند و از سرعت برخورد کاسته می شود و این موضوع باعث کاهش تاثیرات تخریب گلوله در شیشه می گردد. لیه لایه بودن شیشه های ضد گلوله و وجود طلق های خاص و چسبنده میان لایه ها از آسیب و خطرات شکستن و پودر شدن شیشه در زمان برخورد گلوله جلوگیری می کند. این ویژگی در شیشه های ضد گلوله باعث شده است که از آن ها در مکان هایی که نیاز به محافظت و مراقبت بیشتری دارد از جمله صرافی، طلا فروشی، بانک، ادارات مهم دولتی و شیشه خودرو استفاده شود. مهمترین نکته ای که در شیشه های ضد گلوله وجود دارد این است که هر چه میزان ضخامت در این نوع از شیشه ها بالا تر باشد مقاومت آن ها بیشتر می شود.  

جمع بندی
در این مقاله به این که شیشه ضد گلوله چیست و چه کاربردهایی دارد پرداخته ایم همچنین نحوه قیمت گذاری روی این شیشه ها نیز عنوان شده است.شیشه های ضد گلوله یکی از بهترین و کاربردی ترین انواع شیشه های نشکن در حال حاضر هستند که برای برقراری ایمنی و امنیت در محیط های مختلف کاربرد دارند. شیشه های ضد گلوله به دلیل چند لایه بودن و چسبندگی فوق العاده میان آن ها در فروشگاه های گران قیمت و طلافروشی ها نصب می کنند تا مشکلی در زمان سرقت ایجاد نشود. قیمت شیشه های ضد گلوله براساس فاکتورهای مهمی از جمله ابعاد و اندازه شیشه، مقاومت و استقامت، ضخامت شیشه و برند آن تعیین می کنند. چنانچه قصد انتخاب و خرید شیشه های ضد گلوله را دارید می توانید با مشاوره در این زمینه بهترین و استانداردترین نوع شیشه های ضد گلوله را خریداری کنید. کارشناسان متخصص در این زمینه با توجه به نیاز مشتریان همیشه بهترین نوع شیشه های ضد گلوله را به آن ها معرفی و پیشنهاد می کنند.

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته