جواد خانی
/ دسته ها: شیشه

شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو همیشه بسیار مهمی در معماری بناها داشته از دیرباز در بناهای سنتی از شیشه های تزئینی و رنگی استفاده های زیادی می شده است. در این مقاله قصد داریم در مورد شیشه های دکوراتیو بپردازیم.
شیشه دکوراتیو به شیشه های رنگی گفته می شود که برای ساخت دکوراسیون و تزئینات داخلی یا خارجی ساختمان استفاده می شود. شیشه های دکوراتیو نوعی شیشه تزئینی می باشد با استفاده از تکنیک های مختلفی مثل رنگ آمیز و تیفانی بر روی انواع شیشه ساخته و تهیه می شود.


 

Image


انواع شیشه های دکوراتیو


استفاده از انواع شیشه های رنگی دکوراتیو در سال های اخیر بسیار پرطرفدار شده است. این شیشه ها ظاهر زیبا و جذاب به خانه و ساختمان شما اعطا می کنند . از این شیشه های دکوراتیو در ساخت انواع درب های شیشه ای، پارتیشن، دیوارهای داخلی، پله، محافظ و .. استفاده می شود که در ادامه به انواع این شیشه می پردازیم:

 • شیشه دکوراتیو مات (Matelux)؛ شیشه های رنگی مات با استفاده از یک نوع اسید مات می شود این نوع شیشه ها هیچ نوری از خود عبور نمی دهند و همچنین در مقابل لکه گرفتن نیز مقاوم هستند. معمولا در ساخت این نوع شیشه از یک لایه لمینت برای افزایش ایمنی استفاده می شود. شیشه دکوراتیو مات در رنگ بندی بسیار گسترده ای تولید می شود.
 • شیشه چاپ دار (Spandrel)؛ شیشه چاپدار یا اسپندرال  نوعی شیشه غیر شفاف رنگی هست با پخت مرکب سرامیکی بر روی شیشه ها ساخته می شود. نوع شیشه که روی آن چاپ انجام می شود می تواند هم تک باشد هم دوجداره. از این شیشه برای پر کردن فضای خالی بین طبقات، اتاق ها، کابینت و ویترین و ... استفاده می شود.
 •  شیشه دکوراتیو لمینیت رنگی؛ شیشه های لمینت رنگی از چند لایه شیشه تخت روی هم ساخته شده است که توسط یک لایه pvb به یکدیگر متصل شده اند. این شیشه با اینکه ظاهر بسیاری زیبایی دارند در مقابل ضربه و اشعه uv نیز مقاوم بوده و عایق صوت و حرارات نیز هستند.
 •  شیشه سند بلاست (Sandblast)؛ سند بلاست کردن شیشه به فرایند پاشیدن نوعی ماسه مخصوص به وسیله دستگاه سندبلاست که باعث ایجاد طرحی زیبا می شود. این شیشه کاملا مات بوده و می توان برای قسمت هایی مانند دیوارهای حمام و اتاق ها استفاده نمود.
 •  شیشه لاکوبل رنگی (Lacobel)؛ شیشه دارای دو سطح می باشد که قسمت پشتی شیشه را رنگی می کنند. رنگ این شیشه از شیشه رویی مشخص می باشد به آن قسمت زیرین شیشه که رنگ شیشه را نیز در بر میگیرد شیشه لاکوبل میگویند. لاکوبل جایگزین مناسبی برای مصالحی مثل سرامیک و کاشی در معماری نوین می باشد.
 • شیشه دکوراتیو طرح شکسته؛ برخلاف نام این شیشه ها، این شیشه ها در برابر وارد شدن نیرو و ضربه به حدی مقاوم می باشد که اغلب از آن ها در ساخت پله ها و کف شیشه ای استفاده می شود.
 • شیشه طرح سنگ؛ از شیشه های طرح سنگ در تمامی قسمت های ساختان می توان استفاده کرد مثل دیوار، کف، آشپزخانه و ... . این شیشه ها با استفاده از فناوری روی دنیا الگویی از بافت سنگ های طبیعی بر روی آن ها ایجاد شده است.

Image

 
شیشه های دکوراتیو تزئینی


شیشه های رنگی کابرد های زیادی در تزیین نمای داخلی و خارجی ساختمان دارد. این شیشه ها با طرح و رنگ های متنوع قابل استفاده در مکان های گوناگون هستند. در گذشته از شیشه های رنگی به خصوص در شهرهای کویری در درب و پنجره های کاربرد دارند و معمولا همگی شفاف بوده. اما در حال حاضر از شیشه های رنگی که یک لایه لعاب و رنگ روی آن استفاده شده و شفافیت آنچنانی ندارند استفاده می شود. این نوع شیشه امروزه در دکوراسیون داخلی پرکاربرد بوده و طرفدارن زیادی دارند. این شیشه های رنگی به نام لاکوبل شناخته می شوند. برای خرید شیشه رنگی باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که در کجا می خواهید از این شیشه های دکوراتیو در کجا خانه و ساختمان تان استفاده کنید . قیمت شیشه رنگی بستگی به نوع، سایز و اندازه آن دارد.


قیمت شیشه دکوراتیو دوجداره


شیشه های دکوراتیو و تزئینی برای طراحی دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان خانه ها کاربرد دارد . قیمت شیشه های دکورایتو دو جداره معمولا براساس ابعاد، ضخامت، رنگ آنها محاسبه می شود ولی با توجه به تنواعی که در تکنیک ساخت این محصولات وجود دادر و این محصولات سبک های مختلفی دارد   مثل مدرن، سنتی، کلاسیک نمی توان قیمت ثابتی برای این شیشه ها عنوان نمود.


چسب شیشه دکوراتیو


هنگامی که مقاومت حراراتی و ایمنی مهمترین نکته در یک وسیله باشد از چسب شیشه های دکورایتو استفاده می شود. همچنین می توان از سیلیکاژل شیشه دوجداره می توان استفاده کرد. برای مثال وسیله های نقلیه مسافری از آن جایی که خارج از منزل نگهداری می شود و در معض گرما و سرمای مداوم می باشد همچنین تغییرات چشمگیر دما زیادی را مشاهده می کند از این چسب ها برای محافظت شیشه ها استفاده می شود تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

Image

 
موارد استفاده از چسب شیشه های دکورایتو

 • درهای بالکن
 •  امکانات ورزشی
 •  استخرهای شنا
 • نما
 • درهای دوش حمام
 • در نمایشگاه ها و نمایشگرها
 • برج های رایانه یا موارد مشابه

جمع بندی:
در این مقاله در مورد انواع شیشه های دکوراتیو و کاربردهای آنها پرداخته ایم و اینکه قیمت این شیشه ها بر چه اساسی محاسبه می شوند.
 

Print
4197 رتبه بندی این مطلب:
3.0

نظرات کاربران

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد

انتخابگر پوسته